سرطان بیماری لاعلاج نیست

۱۳۹۲/۰۵/۲۶ - ۱۶:۰۶ - کد خبر: 80479

سلامت نیوز : یک متخصص رادیوتراپی-انکولوژی، با بیان این مطلب که جراحی، رادیوتراپی و شیمی درمانی سه درمان اصلی بیماری مبتلا به سرطان محسوب می‌شود، اظهار داشت: سرطان برخلاف باور مردم یک بیماری لاعلاج نیست و با بکارگیری سه روش یاد شده، هریک به تنهایی یا در کنار یکدیگر درمان آن امکان پذیر است.

دکتر پیمان حداد در گفت‌وگو با ایسنا ، با بیان اینکه رادیوتراپی یا پرتودرمانی یکی از روش‌های اصلی درمان بیماری سرطان به شمار می رود، اظهار کرد: متخصص رادیوتراپیک-انکولوژی بوسیله پرتوهای یونیزان با استفاده از این شیوه در کنار جراحی و شیمی درمانی اقدام به درمان بیماران سرطانی می‌کند.

وی ادامه داد: سرطان برخلاف باور مردم یک بیماری لاعلاج نیست و با بکارگیری سه روش معمول جراحی، پرتودرمانی و شیمی درمانی به تنهایی یا در کنار یکدیگر درمان پذیر است. به طوری که در مجموع بیش از نیمی از موارد ابتلا به همه انواع سرطان‌ها با این شیوه‌ها بطور کامل رفع شده و مابقی موارد نیز حداقل بهبود نسبی پیدا می‌کند و با کاهش قابل توجه مشکلات بیماران، کیفیت زندگی آنها را ارتقاء می‌دهد.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه در جراحی سرطان بهترین حالت برداشتن تومور از محل ضایعه است، اظهار داشت: رادیوتراپی همسطح جراحی در از بین بردن سرطان نقش داشته و می تواند به درمان قطعی این بیماری بپردازد. همچنین روش شیمی درمانی که معمولا در درمان سرطان ها نقش تکمیلی دارد، در موارد خاص همچون سرطان با سلول‌های کوچک ریه یا سرطان تخمدان به عنوان درمان اصلی مورد استفاده قرار می گیرد. هورمون درمانی نیز یکی از شیوه‌های به کارگرفته در رفع سرطان است که به ویژه در دو نوع سرطان پستان و پروستات نقش عمده‌ای ایفا می‌کند.

وی با تاکید بر فواید قابل توجه رادیوتراپی در درمان بیماران سرطانی اظهار کرد: هر روش درمانی به موازات محسنات فراوانی که در درمان بیماران دارد ممکن است عوارض خاصی برای افراد به همراه داشته باشد در درمان سرطان به شیوه پرتودرمانی نیز سعی می شود با نقشه کشی صحیح سه بعدی کامپیوتری و رادیوتراپی تطبیقی، محل تابش اشعه را با شکل تومور منطبق کرده و تا حد ممکن با نزدیک کردن نقشه رادیوتراپی و فرم توده، احتمال آسیب دیدن بافت سالم اطراف آن را به کمترین حالت برساند.

رادیوتراپی استریوتاکتیک و IMRT روش های د پرتودرمانی پیشرفته هستند

دکتر حداد اضافه کرد: در حال حاضر رادیوتراپی استریوتاکتیک و IMRT از روش های دیگر پرتودرمانی پیشرفته برای درمان بیماران سرطانی محسوب می شود که در شیوه نخست با استفاده از تکنیک‌های مدرن رادیوتراپی می‌توان عوارض جانبی در افراد را به حداقل کاهش داد. باید به خاطر داشت توجه دقیق به دوز اشعه و ناحیه مورد تابش و نواحی اطراف آن در حفظ سلامتی مناطق سالم بدن نقش بسیار موثری دارد . در حال حاضر پرتودرمانی به روش رادیوتراپی استریوتاکتیک مغز با دستگاه گامانایف در ایران انجام می شود و IMRT نیز در آینده‌ای نزدیک در کشور موجود خواهد بود.

وی به وظیفه هدایت تیم پرتودرمانی توسط پزشک متخصص رادیوتراپی-انکولوژی اشاره کرد و افزود: معاینه بیمار و تشخیص تومور، تعیین محل مورد نظر برای تابش اشعه همچنین نقشه کشی چگونگی این پرتودهی همگی برعهده پزشک رادیوتراپیست-انکولوژیست است. در جریان پرتودرمانی بیماران سرطانی علاوه بر پزشک ، پرستار آموزش دیده در این حوزه یا تکنولوژیست مجری رادیوتراپی نیز به افراد اطلاعات لازم در خصوص مراقبت های ضروری پس ازپرتودرمانی را ارائه می دهند تا بیماران با کنترل عوارض ایجاد شده در ناحیه مورد تابش به روند بهبود خود کمک کنند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران التهاب پوست ناحیه‌ای که تومور در آنجا واقع شده و تحت تابش اشعه قرار گرفته است را یکی از عوارض رادیوتراپی دانست و گفت: سوختگی مختصر ایجاد شده در پوست فرد معمولا پس از گذشت یک تا دو هفته از بین می رود اما در موارد شدید مصرف پماد و سایر داروهای تجویز شده توسط پزشک به رفع این عارضه کمک می کند که بسته به نوع، وسعت و محل تومور عوارض ناشی از رادیوتراپی نیز برای بیمار متفاوت است. بطور مثال اگر توده موردنظر برای تاباندن اشعه در ناحیه دهان باشد، فرد ممکن است دچار التهاب مخاط دهان پس از درمان شود؛ همچنین ریزش مو در ناحیه ای که تحت پرتودرمانی قرار می گیرد طبیعی است. اما این ریزش مو در این روش تمام بدن را شامل نمی شود و تنها به منطقه ای که اشعه به آن برخورد کرده، محدود می‌شود.

این متخصص و فلوشیب رادیوتراپی-آنکولوژی در پایان خاطرنشان کرد: ترس مردم از سرطان باعث شده است که اطلاعات دقیقی از شیوه های درمانی یا میزان موفقیت بالای درمان این بیماری نداشته باشند. در حال حاضر درمان قطعی بیش از 50 درصد از سرطان ها و در برخی موارد حتی از نوع پیشرفته آنها نیز امکان پذیر است که رادیوتراپی نقش بارزی را در این زمینه برای بیماران مبتلا به سرطان ایفا می کند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.07884s, 18q