يك متخصص "نورچيزك" را به مثابه جنگ افزاري بيولوژيك دانست

۱۳۸۶/۰۸/۰۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8048
يك متخصص "نورچيزك" را به مثابه جنگ افزاري بيولوژيك دانست

دكتر"بهروز عطايي" در همايش" بيوتروريسم" در دانشگاه اصفهان افزود: اين دارو كه مورد استفاده معتادان تزريقي است ، آلوده به ويروس "هپاتيت سي" مي‌باشد.

وي اظهار داشت: حدود ‪ ۸۰‬تا ‪ ۸۵‬درصد معتادان تزريقي كه از اين ماده مخدر استفاده مي‌كنند مبتلا به هپاتيت سي مي‌باشند.

عطايي يادآور شد: برخي ابرقدرتهاي دنيا از "بيو تروريسم"براي كشتار جمعي بهره مي‌برند و اين مهم نيازمند اطلاع رساني و آموزش در سطح جامعه مي‌باشد.

وي استفاده از "جنگ افزارهاي بيولوژيك" كه به‌منظور انتشار عمدي‌ارگانيسم- هاي مولد بيماري يا فرآورده‌هاي آنها توسط غذا،آب، حشرات ناقل و افشانه به كار مي‌رود را مربوط به زمانهاي گذشته دانست.

عطايي با اشاره به تاريخچه و طبقه بندي بيوتروريسم گفت: نخستين بار در قرن شش‌قبل از ميلاد مسيح، آشوريان از سلاح ميكروبي براي حمله به دشمنان خود استفاده كردند.

وي ازجمله خصوصيات جنگ افزارهاي ميكروبي را قدرت انتقال شخص به شخص عدم توانايي تشخيص سريع بيماري، نبود واكسن موثر برعليه آن و تضعيف نيروها به دنبال اضطراب و دلهره حاصل از آن دانست.

"فرزاد قشلاقي" يك متخصص مسموميتها نيز گفت: دسته ديگري از جنگ افزارهاي شيميايي"گازهاي اعصاب" مي‌باشند كه بر روي سيستم عصبي‌فرد اثر مي‌گذارند.

وي اظهار داشت: اين گازها كه با اسامي مختلف "تابون"، "سارين"، "سامان" و "سايكوسارين" مي‌باشند توسط آلمانها ساخته شده‌اند.

وي گفت: كشور ايران زخم خورده و درد كشيده گازهاي اعصاب مي‌باشد زيرا در جنگ ايران و عراق از اين گازهاي شيميايي برعليه سربازان و مردم مظلوم برخي مناطق مرزي استفاده فراوان شد.

وي يادآور شد: دراين راستا كشور آلمان با فروش اين جنگ‌افزارهاي شيميايي به عراق و همچنين دريافت هزينه درمان سربازان ايراني كه به آن كشور اعزام مي‌شوند، سود دو طرفه‌يي كسب كرد.

وي تصريح كرد: در زمان حاضر بيشترين منابع جنگ افزارهاي شيميايي بويژه گازهاي اعصاب در اختيار آمريكاست.

قشلاقي افزود: گازهاي شيميايي از راه استنشاق، بلع، تماس مستقيم با مخاط چشم و پوست وارد خون شده و با گسترش آن در بدن موجب مرگ مي‌شود.

اولين همايش استاني دو روزه علمي- پزشكي "بيوتروريسم" روز چهارشنبه با هدف آشنايي پزشكان عمومي و ديگر حرف پزشكي با معضلات بيوتروريسم و راههاي مقابله با آن در تالار ابن سيناي دانشگاه علوم پزشكي اصفهان آغاز شد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.60771s, 19q