یک هورمون که زخم‌های عاطفی را عمیق‌تر می‌کند

۱۳۹۲/۰۵/۲۶ - ۱۶:۲۳ - کد خبر: 80492
سلامت نیوز :بر اساس یک مطالعه جدید مشخص شده است که افزایش هورمون اوکسی توسین یا به اصطلاح هورمون عشق، باعث عمیق‌تر شدن آلام عاطفی افراد می‌شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سینا نیوز ؛ مطالعات پیش از این تاثیر هورمون اوکسی توسین بر افزایش احساساتی همچون صمیمیت، مهربانی و اعتماد را به اثبات رسانیده بودند، پس از این مطالعات شرکت نانوبریتز لاکر اقدام به تولید اسپری حاوی این هورمون نموده‌بود تا بر عواطف مثبت تاثیر بگذارد.

اکنون اما دانشمندان آمریکایی با مطالعه بر روی ۳۲ جوان ۱۹ تا ۱۶ ساله دریافتند، افزایش این هورمون باعث برانگیخته شدن اضطراب‌های عمیقی می‌شود که امکان دارد آلام حاصل از آن تا مدت‌ها ادامه داشته باشد.

پیش از شروع مطالعه از آزمون شوندگان خواسته شد تا پرسش‌نامه‌ای حاوی از سوال‌هایی در خصوص موقعیت‌های اضطراب‌آور را پر کنند. همچنین از این افراد تست سلامت روانی و روحی نیز به عمل آمد. تنها پنج تن از این افراد قادر بودند موقعیت‌های اضطراب‌آوری را که دست کم بیش از شش سال از تجربه آن‌ها گذشته بود با جزئیات به خاطر آورند.

پس از گذشت دو هفته بار دیگر این آزمون از داوطلبان گرفته شد، منتها این بار طی این دو هفته به طرق مختلف هورمون اکسی توسین در بدن این افراد افزایش یافته بود. اینبار اما ۳۷ نفر از این افراد قادر بودند حوادث و موقعیت‌های اضطراب‌آورد را با جزئیات به یادآورند.

دکتر «مگی مندلر» استاد روان‌شناسی دانشگاه نورس وسترن که رهبری این مطالعه را بر عهده داشت می‌گوید: «ما متوجه شدیم که این افراد از لحاظ عاطفی حساسیت بیشتری بدست آورده بودند، مهربان‌تر شده بودند، اما نمی‌توان این نقاط مثبت را با اثر منفی که این هورمون بر برانگیختن احساست منفی همچون اضطراب در انسان دارد مقایسه نمود.»
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.5964s, 18q