سیگار، خطر بیماریهای قلبی را ۲ برابر می‌کند

۱۳۹۲/۰۵/۲۶ - ۱۷:۰۸ - کد خبر: 80504
سلامت نیوز : مدیر اجرایی جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات گفت: مطالعه‌ای جدید در مورد این که چرا افراد سیگاری چاق، با خطر بالاتری از بیماری‌های قلبی مواجه هستند انجام شده که نشان می‌دهد دود سیگار، فعالیت صدها ژن حفاظت‌کننده از ریه‌ها و قلب را مختل می‌کند.

علی عطا طاهری در گفت وگو با فارس، افرادی که دچار اضافه وزن هستند و سیگار هم مصرف می کنند بیشتر در معرض بیماریهای خطرناکی مانند حملات قلبی هستند.

وی ادامه داد: مطالعه‌ای جدید در مورد این که چرا افراد سیگاری چاق، با خطر بالاتری از بیماری های قلبی مواجه هستند انجام شده که حاکی از آن است که دود سیگار، فعالیت صدها ژن مهم را که مسئول حفاظت از ریه‌ها و قلب هستند، مختل می‌کند.

طاهری تصریح کرد: مصرف سیگار در افرادی که اضافه وزن دارند خطرناک است و این آسیب در افراد غیر سیگاری چاقی که در معرض دود سیگار هم قرار دارند، بیشتر است.

مدیر اجرایی جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات گفت: خطر بیماری‌های قلبی در افراد سیگاری، 2 برابر افراد عادی است، در حالی که استنشاق دود سیگار در اطرافیان، این خطر را به میزان یک سوم افزایش می‌دهد.

وی افزود: البته هنوز محققان به دنبال یافتن پاسخی هستند تا بفهمند چرا خطر بیماری‌های قلبی در افراد سیگاری، 2برابر سایر افراد است.

طاهری ادامه داد: اما آنچه مسلم است دود سیگار به صورت مستقیم و غیر مستقیم فعالیت ژن‌های مسئول حفاظت از قلب و ریه‌ها را مختل می‌کند و در مقابل، ژن‌های مرتبط با وقوع بیماری‌های قلبی را فعال می کند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.73306s, 18q