هزینه مصرف‌ و ‌درمان سیگاری‌ها معادل بودجه وزارت ‌بهداشت/ انتقاد واردکنندگان سیگار

۱۳۹۲/۰۵/۲۷ - ۱۶:۱۴ - کد خبر: 80580

سلامت نیوز : نیک‌منش در حاشیه نشست بررسی فرصت‌ها و چالش‌های وارد‌کنندگان کالاهای دخانی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مدیریت بر شبکه بازار، تولید، توزیع و مصرف کالای دخانی از جمله وظایف مرکز نظارت بر دخانیات است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ وی مصرف سیگار را در کشور سالانه 50 تا 60 میلیارد نخ عنوان کرد و افزود: سعی داریم دبیرخانه مبارزه با کالاهای دخانی را از وزارت بهداشت به مرکز نظارت بر کالاهای دخانی انتقال دهیم و در راستای کاهش مصرف محصولات دخانی و الگو‌سازی در این زمینه حرکت کنیم.

نیک‌منش تصریح کرد: طی 5 ماه گذشته تولید محصولات دخانی در کشور نسبت به مدت مشابه سال قبل 15 درصد افزایش داشته و در این مدت واردات سیگار به سه میلیارد و 290 میلیون نخ رسیده است که البته در مقایسه با مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است.

وی نابسامانی در زمینه انتزاع برخی وظایف شرکت دخانیات و عدم هماهنگی بین دستگاه‌ها را باعث افزایش قاچاق سیگار طی این مدت عنوان کرد.

به گفته وی؛ سالانه حدود 40 میلیارد و 361 میلیون نخ سیگار به صورت مشارکتی در کشور تولید می‌شود و حدود 9 میلیارد و 232 میلیون نخ سیگار نیز به کشور وارد می‌شود که به این ترتیب مجموع تولید و واردات سیگار حدود 49 میلیارد و 593 میلیون نخ است.

رئیس مرکز برنامه و نظارت بر دخانیات کشور ادامه داد: میزان مصرف سیگار در کشور سالانه 55 تا 62 میلیارد نخ است که خلاء موجود به این رقم و مجموع تولید و واردات از طریق قاچاق تأمین می‌شود.

وی با بیان اینکه کمتر از 15 درصد نیاز کشور به سیگار از طریق قاچاق تأمین می‌شود اظهار داشت: مصرف مواد دخانی در کشور سالانه 362 میلیارد تومان هزینه به مصرف‌کنندگان تحمیل می‌کند و در مقابل هر سال 720 میلیارد تومان بابت درمان بیماری‌های ناشی از مصرف محصولات دخانی در کشور هزینه می‌شود. که این مبلغ به اندازه بودجه یک سال وزارت بهداشت است.

به گفته وی؛ صنعت دخانیات بعد از نفت دومین منبع درآمدی دولت محسوب می‌شود و سالانه حدود 2 هزار میلیارد تومان از صنعت دخانیات برای دولت درآمد ایجاد می‌شود.

وی در پایان با بیان اینکه 50 درصد سهام شرکت دخانیات باید به صندوق بازنشستگی فولاد و از آنجا بابت سهام عدالت اختصاص یابد، گفت: اولین جلسه در این مورد 20 روز پیش برگزار شد و ما نیز به دنبال احقاق حقوق دولت هستیم.

به گزارش فارس؛ در نشست بررسی فرصت‌ها و چالش‌های وارد‌کنندگان کالاهای دخانی واردکنندگان از ایرادات موجود در زمینه تأمین و نفت هولوگرام بر روی محصولاتشان گلایه داشتند.

سعیدیان یکی از وارد‌کنندگان سیگار در این نشست با بیان اینکه قیمت هولوگرام نسبت به سال گذشته دو برابر شده است گفت: برای دریافت هولوگرام باید ماه‌ها پول وارد‌کننده در حساب دولت بماند و کسی در این مورد پاسخگو نیست.

وی با بیان اینکه طبق یکی از بند‌های قرارداد مربوط به واردات سیگار بین واردکنندگان و دولت، اگر قاچاقی از سیگار وارداتی توسط یکی از وارد‌کنندگان در بازار پیدا شود، دولت وارد‌کننده را جریمه می‌کند.

در حالی که این موضوع ارتباطی به وارد‌کننده رسمی ندارد.

وی تصریح کرد: این مسئله عاملی برای ایجاد فساد شده و گاهی به بهانه پیدا کردن دو کارتن از سیگار قاچاق ما را جریمه می‌کنند.

در حالی که مشخص نیست آیا اصلا این سیگارهای قاچاق وجود خارجی دارد یا خیر.

موسوی یکی دیگر از وارد‌کنندگان سیگار نیز در این مورد با بیان اینکه سیگار قاچاق 24 ساعته به شهرها می‌رسد، گفت: سیگار قاچاق نصف قیمت در بازار به فروش می‌رسد و این در حالی است که وارد‌کنندگان رسمی با مشکلات زیادی روبرو هستند.

شاه‌حسینی یکی دیگر از وارد‌کنندگان سیگار نیز در این نشست با بیان اینکه قبلاً به تقاضای واردات سیگار 72 ساعته پاسخ داده می‌شد گفت: در حال حاضر برای این کار 30 تا 45 روز زمان لازم است.

وی ادامه داد: از دی‌ماه سال گذشته 50 میلیارد تومان بابت حق هولوگرام پرداخت کرده‌اند ولی دریافت هولوگرام با تاخیر انجام شده است و هیچ نظارتی بر این مسئله وجود ندارد.

وی تصریح کرد: در این شرایط هولوگرام بدون کیفیت نیز به وارد‌کنندگان ارائه می‌شود که در آن به جای آلومینیوم از قلع استفاده شده است و این موضوع هم ممکن است محصولات ما را به عنوان کالاهای قاچاق و یا با هولوگرام غیرمعتبر در بازار شناسایی کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.52686s, 18q