مشکلاتی که هوای شرجی برای تنفس ایجاد می‌کند

۱۳۹۲/۰۵/۲۹ - ۰۹:۵۴ - کد خبر: 80672

سلامت نیوز : یک فوق تخصص بیماری‌های ریه گفت: وضعیت هوای شرجی به دلیل مختل کردن روش‌های طبیعی دفع گرما از بدن، موجب فشار بر روی سیستم تنفسی می‌شود.

دکتر اسماعیل ایدنی در گفت‌وگو با (ایسنا) ، اظهار کرد: سوخت و ساز مواد قندی و مواد چربی در بدن، گرما تولید می‌کند که این گرما باید از بدن خارج شود در غیر این صورت دمای بدن بالا رفته، تب و مشکلات دیگر ایجاد می‌شود.

وی ادامه داد: یکی از راه‌های دفع گرمای بدن تعریق است. وقتی دمای بدن بالا می‌رود، مایعی در سطح پوست جمع شده که در اثر تبخیر آن بدن خنک می‌شود اما هنگامی که غلظت بخار آب هوای محیط بالا باشد، این تعریق در پوست با مشکل مواجه شده و گرما به راحتی از بدن خارج نمی‌شود، به همین دلیل راه دیگری برای پایین آوردن دمای خود پیدا می کند.

این فوق تخصص بیماری‌های ریه افزود: راه دیگر برای خنک شدن بدن Convection یا تشعشع گرمایی است. لازمه این روش دفع گرما، این است که دمای هوای محیط کمتر از دمای بدن یعنی 37 درجه سانتی‌گراد باشد تا تبادل حرارتی میان بدن و محیط بیرون انجام شود.

وی عنوان کرد: به دلیل همین دمای پایین هوا است که شرجی بودن در بعضی استان‌ها مانند شهرهای شمالی کشور به اندازه خوزستان مشکل‌زا نیست، چرا که دمای بدن از طریق تشعشع پایین آمده و شرایط قابل تحمل می‌شود.

ایدنی عنوان کرد: در صورتی که دمای هوای محیط گرم و شرجی باشد، فرآیندهای تشعشعی و تبخیری کاهش دمای بدن، دچار اختلال شده و بدن از طریق تنفس با تجمع حرارت خود مقابله می‌کند که این عمل فعالیت عضلانی را بالا برده و گرمای بیشتری تولید می‌کند. به همین دلیل است که افراد در هوای شرجی دچار تنگی نفس می‌شوند.

وی گفت: اگر فرد دچار مشکلاتی مانند آسم، برونشیت مزمن، کم‌خونی، بیماری‌های قلبی و سایر مشکلات تنفسی باشد با بروز هوای گرم و شرجی و افزایش کارکرد سیستم تنفسی، مشکلات دوچندان می‌شود.

این فوق تخصص ریه توصیه کرد: افرادی که دچار مشکلات تنفسی هستند باید از قرارگیری در هوای گرم و شرجی اجتناب کنند و تا حد امکان در مقابل کولر و هوای خنک باقی بمانند؛ البته این توصیه‌ای پیشگیرانه است و نه درمانی.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.9541s, 18q