تنها 20 درصد از ایرانیان تغذیه مناسبی دارند

۱۳۹۲/۰۵/۲۹ - ۱۰:۰۴ - کد خبر: 80679
سلامت نیوز : اولین همایش بین‌المللی مکمل‌های غذایی، رژیمی و دارویی افق ۱۴۰۴، ۲۰ تا ۲۲ شهریور ماه ۱۳۹۲ در محل همایش‌های بین‌المللی هتل المپیک تهران برگزار می‌شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر سیدعلی کشاورز، دبیرعلمی همایش بین‌المللی مکمل‌های غذایی، رژیمی و دارویی افزود: ایران کشوری است که در حال تغییر الگوی زندگی و تغذیه است. کیفیت غذا هر روز پایین‌تر می‌آید و با وجود سیری شکمی، سیری سلولی در افراد حاصل نمی‌شود. بنابراین نیاز به مصرف مکمل‌های غذایی احساس می‌شود.

وی ادامه داد: حتی افرادی که بیماری خاصی ندارند یا در گروه اقشار نیازمند به مکمل‌ها قرار ندارند، اگر شرایط تغذیه و سبک زندگی ویژه‌ای دارند، نیاز به مصرف مکمل‌ها دارند.

دبیر علمی همایش بین‌المللی مکمل‌های غذایی، رژیمی و دارویی گفت: مکمل‌های غذایی بخشی از غذای اصلی و حساس‌تر از غذا است. به دلیل اینکه با گذشت زمان زمینه رشد قارچ در آنها فراهم می‌شود. بنابراین کنترل‌های ویژه‌ای نسبت به دارو در کارخانه تولیدی و بعد از تولید، نگهداری و حمل احساس می‌شود.

مدیر گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی در رابطه با رژیم غذایی مردم ایران گفت: در بررسی که سال 74 در هفت استان شامل تهران انجام شد، 50 درصد از مردم کمبود ریزمغذی‌ها را نداشتند اما این تعادل به قیمت دریافت مازاد انرژی بود. 40 درصد از افراد کمبود ریزمغذی‌ داشتند و تنها 9.9 درصد در این استان‌ها رژیم غذایی متعادل داشتند.

وی در این رابطه افزود: بر اساس این آمار در سراسر کشور برآورد می‌شود 20 تا 25 درصد افراد رژیم غذایی متعادل شامل دریافت کامل ریزمغذی‌ها و انرژی دریافتی است و 45 تا 50 درصد سیری سلولی به قیمت مازاد انرژی دارند و 30 درصد افراد انواع کمبودهای انرژی و پروتئین در کنار کمبود ریزمغذی‌ها دارند و تنها 20 درصد در سطح ملی تغذیه مناسبی دارند. بیشترین کمبود شامل کمبود آهن می‌شود و پس از آن کمبود ید که با توجه به برنامه‌های وزارت بهداشت برای یددار کردن نمک مصرفی خانواده‌ها برطرف شده است.

وی به کمبود ویتامین B2 موجود در لبنیات اشاره کرد و گفت: کمبود این ویتامین با توجه به کاهش مصرف خانواده‌ها بیشتر می‌شود، میانگین مصرف از 80 تا 85 لیتر سرانه اکنون به 60 لیتر تقلیل پیدا کرده است که در آینده مشکلات استخوانی را افزایش می‌دهد.

کشاورز با تاکید بر کمبود آهن در زنان گفت: زنان باردار تا 50 درصد کمبود آهن دارند و از میان دختران 14 تا زنان 49 ساله 50 درصد سوء تغذیه فقر آهن دارند که یک سوم آنها از کم خونی رنج می‌برند.

دبیر علمی اولین همایش مکمل‌های دارویی و غذایی در رابطه با تجویزهمگانی مولتی ویتامین اظهار کرد:‌ تنها 30 درصد از افراد دچار کمبود ویتامین‌ها هستند و تجویز مولتی ویتامین به صورت عام به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.15639s, 18q