بیماری واسکولیت قابل انتقال نیست

۱۳۹۲/۰۵/۲۹ - ۱۵:۵۵ - کد خبر: 80746

سلامت نیوز : یک متخصص روماتولوژی گفت: واسکولیت به معنای التهاب و ورم رگ ها و عروق خونی است. التهاب رگ‌ها می تواند باعث ورم دیواره رگ‌ها و در نتیجه کاهش جریان گردش خون و حتی انسداد رگ‌ها و عدم خون رسانی به بافت‌ها و اندام‌های مختلف بدن شود.

دکتر کامران کیوان پژوه در گفت وگو با (ایسنا) ، گفت: واسکولیت به گروهی از بیماری‌ها گفته می‌شود که التهاب و آماس موجب تخریب عروق شده و شریانها، ریه‌ها و در مواردی مویرگ‌ها را درگیر خود می‌کند.

وی اضافه کرد: طبقه بندی این بیماری بر اساس علت، محل درگیری، نوع و اندازه عروق است.

کیوان پژوه تشریح کرد: واسکولیت عروق کوچک، کاوازاکی، تاکایاسو از انواع مختلف این بیماری بوده و واسکولیت مرتبط با بیماری‌هایی مانند بدخیمی‌ها و برخی عفونت‌ها مثل هپاتیت C است.

وی گفت: علایم این بیماری بسته به درگیری ارگان مبتلا بسیار متنوع و گسترده‌اند. علائم عمومی این بیماری تب و کاهش وزن بوده و از علایم اختصاصی مربوط به عضلات، درد عضلات، علایم مربوط به درگیری قسمت عصبی، سر درد و سکته مغزی و گوارشی مثل شکم درد و خون ریزی گوارشی را می توان عنوان کرد.

این متخصص روماتولوژی گفت: این بیماری قابل انتقال نبوده و جزو بیماری‌های ارثی و ژنتیکی به شمار نمی رود.

کیوان پژوه در ادامه تصریح کرد: تشخیص این بیماری از طریق معاینات بالینی ویافته های آزمایشگاهی که مولفه التهاب را نشان می‌دهد ممکن بوده و در نهایت از طریق نمونه برداری از عضو مبتلا می‌توان این بیماری را تشخیص داد.

وی اظهار کرد: درمان این بیماری توسط داروهای مختلف مانند سرکوب کننده‌های سیستم ایمنی شامل سیکلوففامید در جهت کنترل التهاب، کنترل فعالیتهای بیش از حد گلبولهای سفید و سیستم ایمنی انجام می شود.

این متخصص روماتولوژی خاطرنشان کرد: در کنار درمان‌های دارویی بسته به ارگان و عضو درگیر، درمان‌های اختصاصی‌تری نیز اعمال می‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.32073s, 18q