معاينات منظم چشم پزشكي بهترين راه تشخيص آب سياه

۱۳۸۶/۰۸/۰۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8075
معاينات منظم چشم پزشكي بهترين راه تشخيص آب سياه
دكتر مهدوي متخصص بيماري هاي چشم در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: يكي از مهمترين عوامل خطرساز اين بيماري، افزايش فشار داخل چشمي است كه اين افرايش مشابه منجر به آسيب ديدن اعصاب بيماري مي شود.
وي ادامه داد:معاينات منظم چشم پزشكي بهترين راه تشخيص آب سياه است اندازه گيري فشار چشم به تنهايي براي تشخيص اين بيماري كافي نيست و براي اظهار نظر قطعي بايد معاينه كامل چشم صورت گيرد.
دكتر مهدوي افزود:آسيب ناشي از آب سياه در بيشتر موارد غيرقابل برگشت است و درمانهاي مختلف طبي و جراحي فقط باعث جلوگيري از پيشرفت بيماري و آسيب بيشتر به چشم مي شود بنابراين شروع به موقع درمان بيماري بسيار مهم است.
وي در ادامه در مورد چگونگي ايجاد بيماري آب سياه گفت: مايع زلاليه چشم به وسيله اجسام مژگاني در عقب عنبيه توليدمي شود و از طريق مردمك به اتاق قدامي در بخش جلويي چشم وارد مي شود و از طريق راه هاي مشبك در زاويه به چشم خارج مي شود حال اگر به هردليل اين تعادل توليد و خروج اين مايع در چشم برهم بخورد فشار داخل كره چشم افزايش مي يابد كه اين افزايش فشار به عصب بينايي آسيب مي رساند.
اين متخصص بيماري هاي چشم در اشاره به عوامل موثر در ابتلا به آب سياه افزود: سابقه ژنتيكي در ابتلا  به آب سياه، سن بالا، دوربيني يا نزديك بيني، كم بودن ضخامت قرنيه و سابقه صدمه ديدن چشم از عوامل مهمي است كه در ابتلا به اين بيماري دخيل هستند.
دكتر مهدوي با بيان اينكه آب سياه انواع گوناگوني دارد اظهار داشت: شايعترين نوع آب سياه، آب سياه با زوايه باز است كه علت آن اختلال در خروج مايع زلاليه از طريق راه هاي مشبك است.
وي ادامه داد: افزايش سن احتمال آب سياه با زاويه باز را افزايش مي دهد كه اين بيماري به طور معمول در مراحل اوليه هيچ علامتي ندارد اما پيشرفت بيماري و صدمه ديدن عصب بينايي، اختلال ديد به تدريج ظاهر مي شود كه در صورت بي توجهي به درمان فرد نابينا مي شود.
اين متخصص بيماري هاي چشم آب سياه با زاويه بسته را نوع ديگر اين بيماري دانست و افزود: در  برخي افراد ساختمان چشم به گونه اي است كه عنبيه بيش از حد طبيعي به راه هاي خروج مايع در زاويه چشم نزديك است و افراد مبتلا معمولا داراي چشم هاي كوچك و دوربين هستند.
وي تصريح كرد: در اين موارد ممكن است عنبيه به داخل زاويه چشم كشيده شود و باعث انسداد كامل آن شود و از آنجايي كه مايع نمي تواند از چشم خارج شود فشار چشم سريعا بالا مي رود و باعث حمله آب سياه با زاويه بسته مي شود.
وي با بيان اينكه بيمار در اين حالت دچار تاري ديد، سردرد، تهوع و استفراغ مي شود، افزود: اين بيمار بايد فورا تحت درمان سريع قرار گيرد تا از كوري جلوگيري شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.19784s, 18q