بی عدالتی در جامعه پزشکی / از درآمد چند صد میلیونی تا 800 هزار تومانی پزشکان

۱۳۹۲/۰۵/۳۰ - ۱۱:۵۰ - کد خبر: 80783
بی عدالتی در جامعه پزشکی / از درآمد چند صد میلیونی تا 800 هزار تومانی پزشکان
سلامت نیوز : اغلب مردم به خصوص قشر آسیب پذیر و کم درآمد جامعه وقتی اسم "دکتر"، به گوششان می خورد، او را فردی پولدار و مرفه تصور می کنند که هیچ دغدغه مالی و معیشتی ندارد. در حالی که تنها در حدود 5 درصد جامعه پزشکی کشور که اغلب آنها هم جراح هستند، از درآمدهای چند ده میلیونی برخوردارند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر ؛ اول شهریور مصادف با زادروز تولد ابوعلی سینا به عنوان روز پزشک نامگذاری شده است. همین روز، بهانه ای شده تا فارغ از مسائل و مشکلات روزمره جامعه پزشکی کشور، وضعیت رفاهی و معیشتی این قشر از جامعه که همواره زیر ذره بین مردم و بیماران قرار دارند، مورد بررسی قرار گیرد. زیرا، آنطور که از شواهد امر بر می آید، قشری از جامعه پزشکی هم خط فقر را لمس می کند و تا حدودی زندگی فقیرانه را تجربه کرده است. در این بین، هستند پزشکانی که تخصص آنها جراحی است و درآمدهای چند ده میلیونی و صد میلیونی دارند. اما تعدادشان آنقدر نیست که بتوان آن را مشمول همه پزشکان کشور دانست.

دکتر عباس آقازاده مسرور رئیس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی ، معتقد است که موضوع عدالت در سلامت همواره یکی از دغدغه‌های جامعه پزشکی بوده که تعرفه گذاری مناسب خدمات پزشکی یکی از آنهاست. زیرا، تعرفه‌گذاری پزشکان آنطور که باید صورت نگرفته و ارزیابی که در سازمان نظام پزشکی انجام شده نشان می‌دهد که در دنیا کم درآمد‌ترین قشر پزشکان با پردرآمد‌ترین آنها فاصله درآمدی 2 برابری دارند که همین هم در کشورهای دیگر مورد اعتراض است. این در حالی است که درآمد پزشکان عمومی ما با برخی جراحان که درآمدهای نجومی دارند قابل مقایسه نیست چراکه خدمات پزشکی در ایران کدگذاری و ارزش گذاری نشده است.

وی بر این نکته تاکید دارد که پزشکان عمومی، داخلی، اطفال و متخصصانی که به صورت کلینیکی کار می‌کنند در ازای خدماتشان درآمد قابل اتکایی ندارند. آمارها در جوامع مختلف نشان می‌دهد که اقشار پزشکی در طبقه بندی درآمدی وضعیت خوبی دارند اما اگر کارانه را از حقوق پزشکان بخش دولتی ما حذف کنند زندگی آنها لنگ می‌شود.

پزشکان عمومی چقدر حقوق می گیرند

فیش حقوقی بسیاری از پزشکان عمومی 800‌ هزار تومان است و این درآمد بدون شک کفاف زندگی پزشکان را نمی‌دهد. دولتمردان می‌توانند برای اینکه مشکلات جامعه پزشکی عمومی را حل کنند مثل کشورهای پیشرفته ظرفیتهای نوین شغلی تعریف کنند. این کاری است که در کشورهای پیشرفته برای پزشکان انجام می‌شود و بسیاری از پزشکان ایرانی که مهاجرت می‌کنند در طرحهای تحقیقاتی دیگر کشور‌ها فعالیت می‌کنند. از طرف دیگر اگر ظرفیتهای استخدامی بیشتر شود و در حوزه سلامت به موضوع پیشگیری از بیماری توجه شود، بسیاری از پزشکان عمومی می‌توانند شغل مناسبی داشته باشند.

درآمد پزشکان در آمریکا

متوسط درآمد سالانه صدکهای بالای پزشکان عمومی آمریکا به بیش از 220 هزار دلار در سال می‌رسد و کم‌درآمدترین آنها نیز تقریبا 85 هزار دلار در سال (حدود 8000 دلار در ماه) درآمد دارند. درآمد بیشتر پزشکان عمومی آمریکایی چیزی بین 156 هزار تا 200 هزار دلار در سال است. همچنین پزشکانی که در بخش خصوصی یا دولتی استخدام هستند بطور میانگین نزدیک 20 هزار دلار در سال به دلیل پاداش و مزایا و سایر رده‌های دیگر دریافتی اضافی دارند.

میزان درآمد پزشکان عمومی به ازای هر ساعت کار به طور میانگین 80 دلار در ساعت و حداقل این میزان برای پایین‌ترین دهک درآمدی پزشکان آمریکایی حدود 40 دلار در ساعت است. بهترین ایالتها از نظر متوسط درآمد ساعتی برای دهک پر درآمد پزشکان آمریکایی عبارتند از ویسکانسین 203 دلار، آرکانزاس 206 دلار، وایومینگ 203 دلار و یوتا 191 دلار.

پزشکان در استرالیا

درآمد سالانه پزشکان عمومی استرالیایی به بیش از 200 هزار دلار در سال می‌رسد. این درآمد بسیار بیشتر از سایر متخصصان غیرپزشک مانند وکلا، مهندسان، نظامی‌ها و آرشیتکت‌هاست.

در استرالیا دو روش پرداخت برای پزشکان وجود دارد؛ یکی حقوق ثابت سالانه که از 70 هزار دلار استرالیا به‌علاوه مزایا و کارانه شروع می‌شود که خالص پرداختی آن در مناطق شهری از 100 هزار دلار و در مناطق روستایی یا شهرهای دور از 150 هزار دلار به بالا خواهد بود و برای یک پزشک با 9 شیفت که تنها 4 بیمار در ساعت ویزیت می‌کند و هیچ شیفت اضافی یا آنکال ندارد و در سال از 4 هفته مرخصی استحقاقی استفاده می‌کند، در مناطق دور یا شهرهای کوچک می‌تواند به 280 هزار دلار در سال هم برسد. طبیعتا شیفت‌های اضافی یا آنکال این مقدار را افزایش خواهند داد.

روش دیگر پرداخت بر اساس کارانه است که معمولا 45 یا 50 درصد میزان درآمد در یک کلینیک متعلق به پزشک خواهد بود. بعضا ممکن است از روشهای تلفیقی هم در پرداخت به پزشکان (طبق توافق) استفاده شود.

همان‌طور که می‌دانید برای کسب این درآمدها لازم نیست یک پزشک در کشورهای پیشرفته، در هر شیفت 100 بیمار را ویزیت کند بلکه اکثر آنان اصولا شیفت‌های خلوتی را پشت سر می‌گذارند که طبیعتا باعث افزایش دقت و کاهش خطاهای پزشکی می‌شود. علاوه بر این در بیشتر کشورها، پزشکان تنها حدود 40 ساعت در طول هفته مشغول به کارند و در کنار آن از مزایای قانونی همچون مرخصی سالانه (حدود یک ماه) نیز برخوردارند.

درآمدهای چند صد میلیونی

دکتر ایرج خسرونیا رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران با عنوان این مطلب که بالاترین درآمدهای پزشکی مربوط به جراحان مغز و اعصاب و قلب است، گفت: حساسیت رشته این افراد باعث شده که ارزش کار آنها به مراتب بیشتر از سایر گروههای پزشکی باشد.

وی با بیان این مطلب که درآمد این قبیل جراحان از 10 میلیون در ماه شروع می شود و به 200 تا 300 میلیون تومان هم می رسد، افزود: البته آن دسته از جراحان که درآمد ماهانه آنها به 200 تا 300 میلیون و شاید هم بیشتر برسد، تعدادشان انگشت شمار است و شاید به تعداد انگشتان دو دست هم نرسد.

خسرونیا معتقد است که این دسته از جراحان اگر به خارج از کشور هم می رفتند، قطعا در چنین شرایطی بودند. زیرا از نظر سواد و کارآیی در وضعیت بالایی قرار دارند.رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران، کمترین درآمد رشته پزشکی را مربوط به آن دسته از پزشکانی دانست که نسخه نویس هستند.

پزشکان عمومی، اطفال، عفونی و متخصص داخلی، گروههایی هستند که خسرونیا معتقد است از نوشتن نسخه برای 10 تا 15 بیمار در طول روز، درآمد کسب می کنند و این درآمد برابر با حقوق یک کارمند معمولی است.

وی با انتقاد از درآمد پایین پزشکان عمومی، اظهارداشت: بروز چنین وضعیتی، باعث شده تا تعدادی از پزشکان عمومی از گردونه درمانی کشور خارج شوند.

به گفته خسرونیا، درآمد این قبیل پزشکان از 500 هزار شروع می شود و به 2 تا 3 میلیون تومان در ماه می رسد که البته باید هزینه اجاره مطب، حقوق منشی، آب، برق و... را نیز اضافه کرد و در پایان آنچه می ماند رقمی در حدود 1.5 میلیون تومان است.

رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران در ارتباط با اینکه چگونه می توان تبعیض به وجود آمده در موضوع درآمدهای پزشکی را به حداقل رساند، گفت: اگر قرار است این مشکل تا حدودی برطرف شود، می بایست در دوره پوست اندازی سازمان نظام پزشکی و تشکیل شورای عالی نظام پزشکی، نمایندگانی از تمامی گروههای پزشکی حضور داشته باشند و در این نمایندگان گروههای نسخه نویس، اکثریت اعضای شورای عالی نظام پزشکی را تشکیل بدهند.

پزشکانی که استثنا هستند

این در حالی است که دکتر محمدمهدی قیامت رئیس انجمن بیهوشی و مراقبتهای ویژه ایران معتقد است چون جامعه پزشکی کشور، طیف وسیعی که نمی توان به همین راحتی آنها را دسته بندی کرد.وی با اعلام اینکه درآمد ماهانه یک پزشک در اروپا 7 هزار یورو است، افزود: این رقم به پول ما می شود 35 میلیون تومان که چنین درآمدی برای پزشکان کشورمان غیرممکن است.

قیامت با تاکید بر اینکه مردم هم توان مالی برای پرداخت هزینه های درمانی را ندارند، گفت: موضوع درآمدهای نجومی برخی از جراحان در ایران، باید برای همیشه حل شود. افرادی که درآمدهای نجومی از حرفه پزشکی دارند، استثنا هستند که وضعیت مردم را رعایت نمی کنند.وی معتقد است که شرایط روز کشور باعث شده همین درآمد ناکافی پزشکان افت کند همچنین مالیات جامعه پزشکی به 3 تا 4 برابر رسیده است.

اکثریت جامعه پزشکی کشور درآمد متوسط دارند

دکتر علی اصغر پیوندی رئیس هیئت مدیره نظام پزشکی تهران معتقد است که نمی توان درصدی را برای آن دسته از پزشکان تعیین کرد که درآمدهای چند صدمیلیون دارند. ولی آنچه مسلم است اینکه این افراد تعدادشان انگشت شمار است.

وی با اظهار تاسف از وضعیت پزشکان عمومی در موضوع درآمدهای پزشکی، افزود: نمی توان گفت که موضوع درآمدها نوعی تبعیض است. زیرا، قابلیت فردی و رشته پزشکی، در این موضوع دخیل است. کسی که به سراغ رشته جراحی قلب رفته قطعا با فردی که پزشک عمومی است نمی تواند جایگاه یکسانی در موضوع درآمدها داشته باشد.

پیوندی معتقد است که اکثریت جامعه پزشکی کشور از درآمد متوسط برخوردارند و تعداد انگشت شماری درآمدهای بالا دارند و برخی نیز درآمدشان پایین است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.04735s, 18q