برآورد بیش از ۱۶ میلیون مرگ براثر سرطان در دنیا

۱۳۹۲/۰۵/۳۱ - ۱۱:۳۰ - کد خبر: 80883
سلامت نیوز : یکی از معضلات و مشکلاتی که تمام جوامع بشری بویژه کشور ما با آن مواجه هستند، سرطان است، به طوری که این بیماری یکی از مهم‌ترین بیماری‌هایی است که امروزه بشر با آن درگیر است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایلنا ؛ عضو مرکز تحقیقات سرطان علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه «بیماری‌ها در سیستم‌های بهداشتی و درمانی زمانی اهمیت پیدا می‌کنند، که دو ویژگی «شیوع» و «منجر به مرگ» را داشته باشند»، تصریح کرد: متأسفانه سرطان هر دو این ویژگی‌ها را دارد، بطوری که در سال ۲۰۰۸ میلادی، ۶/۷میلیون مرگ ناشی از این بیماری در دنیا گزارش شد.

فاطمه همایی با تأکید بر اینکه «درصد قابل توجهی از میزان شیوع بیماری سرطان و مرگ و میر ناشی از آن مربوط به کشورهای در حال توسعه است»، اعلام کرد: بر اساس برآورد‌ها، این اعداد و ارقام رشد صعودی داشته تا آنجاکه پیش بینی‌ها بیانگر آنست که در سال ۲۰۵۰میلادی بیش از ۱۶ میلیون مرگ ناشی از سرطان در دنیا رخ دهد.

آمار ابتلا به سرطان با شیب بسیار تند رو به افزایش است

دانشیار گروه رادیوتراپی و انکولوژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه «در حال حاضر ۲۰میلیون نفر در دنیا با بیماری سرطان در حال دست و پنجه نرم کردن هستند»، اعلام کرد: برآورد می‌شود در سال ۲۰۲۰میلادی، این آمار به ۳۰میلیون نفر مبتلا به سرطان برسد و به این ترتیب آمار ابتلا به این بیماری با شیب بسیار تند رو به افزایش بوده و نکته حایزاهمیت اینکه ۶۰درصد از این میزان افزایش، مربوط به کشورهای درحال توسعه است.

عضو مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی مشهد، علت افزایش آمار ابتلا به سرطان را فاکتورهای رشد جمعیت، سبک زندگی؛ نوع تغذیه و کم تحرکی و ورزش نکردن، مصرف سیگار و سالمندی و... برشمرد و عنوان کرد: متأسفانه در چند سال گذشته جوامع در حال توسعه از جمله کشور ما به سمت سبک زندگی غربی پیش رفته‌اند و ذائقه مردم به سمت غذاهایی با طبخ سریع، فست فود‌ها، نوشابه‌های گازدار و همراه شدن این ریسک فاکتور‌ها با بی‌تحرکی و چاقی تمایل شده است.

۱۲درصد کل مرگ و می‌ر‌ها در سراسر دنیا را به علت سرطان است

وی، ۱۲درصد کل مرگ و می‌ر‌ها در سراسر دنیا را به علت سرطان دانست و اظهار کرد: متأسفانه با وجود همه پیشرفت‌هایی که در درمان سرطان حاصل شده، اما همچنان سرطان در همه جای دنیا دومین عامل مرگ و میر است و بدلیل همین اهمیت، باید در زمینه ریسک فاکتور‌ها و پیشگیری در سطوح مختلف برنامه ریزی و تلاش کرد.

همایی همچنین درباره میزان شیوع سرطان در خراسان رضوی گفت: در مجموع جزو مناطقی با شیوع بالا نیستیم و میزان شیوع، متوسط است.

سرطان معده در بیش از ۸۰ درصد موارد منجر به مرگ می‌شود

وی از سرطان پستان و پروستات، معده و روده بزرگ به عنوان شایع‌ترین سرطان‌ها در بین زنان و مردان ایرانی یاد کرد و افزود: در این میان سرطان معده در مردان اولین سرطان شایع و در زنان دومین سرطان شایع است که متأسفانه بدلیل تشخیص دیرهنگام ناشی از علایم مبهم گوارشی در بیش از ۸۰درصد موارد ابتلا منجر به مرگ می‌شود.

دانشیار گروه رادیوتراپی و انکولوژی دانشگاه علوم پزشکی مشهد بر توجه به سطوح پیشگیری تأکید کرد و افزود: شناخت عوامل و ریسک فاکتورهای خطر، غربالگری و تشخیص بموقع و درمان به هنگام و کاهش ناتوانی بیمار جزو مهم‌ترین عوامل پیشگیری هستند و اگر بیماری دیر مراجعه کرد نباید انتظار معجزه پزشکی داشته باشد اما می‌توان عوارض بیماری را برای او کاهش داد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.08212s, 18q