سالم‌سازی مدیریت دارو و حذف رانت‌خواری اولویت وزارت بهداشت باشد

۱۳۹۲/۰۶/۰۲ - ۱۶:۰۴ - کد خبر: 81013
سلامت نیوز : رئیس انجمن علمی داروسازان ایران گفت: وزارت بهداشت سال‌های اخیر دوران بی‌سیاستی و بی‌انضباطی بی‌سابقه‌ای را پشت سر گذاشت و متأسفانه موارد متعددی رانت و فساد در عرصه‌های گوناگون مدیریت دارویی رخ داد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ سیدحمید خوئی در آستانه برپایی دوازدهمین همایش انجمن علمی داروسازان ایران که 5 تا 7 شهریور در مرکز همایش های رازی تهران  برپا   می شود، افزود: در حال حاضر، وضعیت نظام تولید، توزیع و واردات دارو در کشور غیر طبیعی و در مواردی ناسالم است، بنابراین سالم سازی تمام عرصه های دارویی به ویژه بخش مدیریتی از مهم ترین اولویت های مسئولان این سازمان برای سامان دادن به وضعیت موجود است.

وی گفت:‌ در نتیجه این مسائل، عرضه و تقاضای دارو به هم خورده، شاهد احتکار و قاچاق هستیم و ضروری است، دولت آرامش و امنیت را از طریق متعادل کردن نظام عرضه و تقاضای دارو فراهم آورد.

وی با اشاره به اینکه تا زمانی که نظام عرضه و تقاضا دارو متعادل نشود، امکان ایجاد برقراری امنیت و تعادل دارویی را نخواهیم داشت، تصریح کرد: تا امنیت ایجاد نشود، همچنان شاهد قاچاق، احتکار و عرضه داروهای تقلبی خواهیم بود.

خوئی با ابراز تاسف از اینکه تاکنون برخورد با قاچاق دارو و تخلفات دارویی، چندان در کشور جدی گرفته نشده است، گفت: به لحاظ قانونی اخلال در بازار دارو می بایست، جزو جنایتهای تراز اول شناخته شود و برخورد با قاچاق دارو و قاچاقچیان دارو به لحاظ آنکه سلامت و جان مردم را تهدید می‌کند، نمی‌بایستی با قاچاق دیگر کالاها یکسان باشد.

  وی از تدوین قوانین و مقررات لازم برای افزایش سهم مشارکت داروسازان در نظام سلامت و ایجاد امنیت شغلی برای داروسازان به عنوان دیگر اولویتهای نظام سلامت به ویژه در حوزه دارو نام برد و اظهار داشت: از مشکلات داروسازان آن است که وقتی می خواهند بر اساس اصول حرفه‌ای خود عمل کنند، مثلاً از ارائه بدون نسخه دارو به بیماران ممانعت کنند، مورد اعتراض، تهدید و بعضاً ضرب و شتم فیزیکی قرار می گیرند که این امر امنیت آنان را تهدید می‌کند.

رئیس انجمن علمی داروسازان ایران، لزوم نظارت دقیق بر کیفیت دارو را از دیگر اولویت های وزارت بهداشت در دولت جدید برشمرد و گفت: در آشفته بازار کنونی، بحث کیفیت دارو مورد غفلت واقع شده که ضروری است در دولت جدید، وزارت بهداشت با نظارت دقیق بر کیفیت داروها اعم از تولید داخل و وارداتی، نظارت موثر داشته باشد و با حمایت عملی از تولید کنندگان از قبیل واقعی سازی قیمت داروها، آنان را برای ارتقای کیفی محصولات یاری رساند.

وی ادامه داد: در صورت آنکه هزینه ارتقای کیفیت دارو در بهای تمام شده محصولات لحاظ نشود، تولید کننده هیچ انگیزه ای برای ارتقای کیفیت تولیدات خود نخواهد داشت و آنچه طی سالهای اخیر شاهد آن بودیم، مکانیزم های غلط قیمت گذاری بود که هر چند در قالب حمایت از بیماران صورت می گرفت، اما در سطوح کلان به مکانیزم های ضد منافع ملی و ضد ارتقای محصولات تبدیل شد.

خوئی، استیفای حقوق مراکز عرضه خدمات سلامت را از جمله داروخانه‌ها و بیمارستان ها در برابر شرکتهای بیمه گر از دیگر اولویتهای وزارت بهداشت در دوران جدید برشمرد.

وی در ادامه خاطر نشان ساخت: طی سالهای اخیر شاهد دو گرایش در مورد واردات دارو بودیم. نخست رویکردی که اساساً با واردات هر گونه داروی خارجی به کشور مخالفت می کرد که این رویکرد، به واردات داروهای قاچاق به کشور دامن زد و دوم گرایشی که به صرف تولید هر گونه داروی جدید خارجی، خواستار واردات آن بی توجه به اولویتهای نظام سلامت و کیفیت داروی مورد نظر بود.

به گفته رئیس انجمن علمی داروسازان ایران، بین فرمولاسیونهای داروهای جدید و مولکولهای جدید و روش های نوین دارورسانی می بایست، فرق قایل شد و ورود هر گونه داروی جدید به صرف تولید جدید آن بدون بررسی اثربخشی بیشتر یا عوارض کمتر نسبت به داروهای قدیمی، اتلاف سرمایه های ملی است.

وی با تأکید بر آمادگی انجمن علمی داروسازان ایران مبنی بر ارائه نظر مشورتی به وزارت بهداشت مبنی بر اولویت واردات داروها از خارج کشور اظهار داشت: انجمن های علمی به دلیل آنکه در این میان ذی نفع نیستند، بهترین مرجع برای اعلام نظر مشورتی به وزارت بهداشت هستند.

خوئی گفت: انجمن علمی داروسازان ایران که در دولت گذشته آمادگی خود را برای تعامل با وزارت بهداشت اعلام کرد، هر چند هیچ گاه پاسخ مثبتی از سوی این وزارتخانه دریافت نکرد، اما همچنان آمادگی دارد تا با وزارت بهداشت در دولت جدید به تعامل بپردازد.

وی از حضور وزیر بهداشت در مراسم افتتاحیه "دوازدهمین همایش انجمن علمی داروسازان ایران" در روز سه شنبه 5 شهریور در مرکز همایش های رازی تهران خبر داد و اظهار داشت: امید می رود، حضور وزیر بهداشت، نخستین گام برای تعامل با جامعه داروسازی کشور و انجمن علمی داروسازان باشد.

دوازدهمین همایش انجمن علمی داروسازان ایران به همراه نمایشگاه جانبی دارو 5 شهریور در مرکز همایش های رازی تهران برپا می شود. این مراسم با برگزاری جشن روز داروسازی در شب 7 شهریور که با حضور مسئولان امور دارویی و داروسازان سراسر کشور برپا می شود به کار خود خاتمه می‌دهد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.20452s, 19q