ماموگرافي ومعاينه جسمي از60 درصد مرگ وميرهاي ناشي از سرطان سينه در زنان مي کاهد

۱۳۸۶/۰۸/۲۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8132
ماموگرافي ومعاينه جسمي از60 درصد مرگ وميرهاي ناشي از سرطان سينه در زنان مي کاهد

دکتر « تفويضي » متخصص زنان در گفت وگو با ايسنا گفت: ماموگرافي همراه معاينه جسمي و خودآزمايي سينه مي‌تواند ضايعات غيرقابل لمس را شناسايي و به تشخيص توده‌هاي قابل لمس کمک کند. همچنين اين عکس‌برداري که حدود 20 دقيقه به طول مي انجامد، قادر است به ميزان 63 درصد در کاهش مرگ و مير ناشي از سرطان پستان در زنان40 تا 69 سال موثر واقع شود.

دکتر تفويضي ادامه داد: به دليل ميزان بروز بالاي اين بيماري و مرگ ومير بالاي ناشي از آن، همچنين نبود درمان قطعي سرطان پستان، پيشگيري از اين بيماري بسيار با اهميت است.

وي افزود: سرطان پستان انواع مختلفي دارد که با علائم متفاوتي در افراد بروز مي‌کند و گاهي علائمي شبيه سفت و بزرگ شدن غيرطبيعي سينه، قرمز و تيره شدن پوست اين ناحيه، ورم و تورفتگي نوک سينه، لمس تومور موضعي حساس و دردناک در سينه به وجود مي‌آيد که در برخي موارد پس از پيشرفت سرطان، فرد متوجه بيماري خود خواهد شد.

اين متخصص زنان در ادامه تصريح کرد: يک ماموگرافي پايه بايد بعد از سن 35 سالگي گرفته شود و زنان جوان‌تري که به دليل سابقه خانوادگي سرطان پستان، در معرض خطر هستند بايد با متخصص زنان در مورد زمان شروع ماموگرافي غربال‌گري مشورت کنند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.47477s, 18q