پيشنهاد اهداي وام جهت احداث مراكز ورزش وتندرستي به وزارت كار

۱۳۸۶/۰۸/۲۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8167
پيشنهاد اهداي وام جهت احداث مراكز ورزش وتندرستي به وزارت كار

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دكتر كامران باقري لنكراني در بازديد از نمايشگاه مطبوعات در جمع خبرنگاران با تاكيد بر لزوم گسترش ورزش در جامعه گفت: در مراكز ورزش و تندرستي، گروه‌هاي پزشكي و تربيت بدني به فعاليت مي‌پردازند و اميدواريم اين طرح به زودي انجام شود.

وي همچنين از تعامل وزارت بهداشت با سازمان تربيت بدني در جهت گسترش ورزش خبر داد و گفت: اميدواريم به زودي در اين زمينه بتوانيم تفاهم نامه‌هايي را با سازمان تربيت بدني منعقد كنيم.

وي با اشاره به اين كه امسال براي اولين بار از سوي سازمان ملل هفته‌اي به نام هفته ديابت نام گذاري شده است، گفت: متاسفانه به علت رژيم بد غذايي و گسترش چاقي در كشور شاهد افزايش اين بيماري بين هموطنانمان هستيم.

وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي گفت: در حال حاضر چاقي مهمترين معضل شيوع بيماريهاي مزمن و غير واگير در كشور و جهان به شمار مي‌رود.

لنكراني در اين زمينه افزود: چاقي نه تنها گريبان‌گير افراد مرفه است، بلكه اقشار كم درآمد نيز به دليل استفاده زياد از كربوهيدرات‌ها، روغن‌هاي جامد و بهره‌گيري كمتر از پروتئين در غذاهاي خود با مشكل چاقي مواجه‌اند.


وي تاكيد كرد: غذاي ايراني، غذاي كاملا سالمي است و با در برداشتن سبزي و ميوه زياد، سلامت فرد را تضمين مي‌كند اما در سال‌هاي اخير با ورود انواع چربي‌ها به غذاها و گرايش مردم به غذاهاي آماده (fast food) شاهد رژيم نامطلوب ايراني‌ها هستيم.

وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي تاكيد كرد: افراد جامعه به ويژه افراد بالاي 30 ساله‌ بايد حداقل 5/2 ساعت در هفته به ورزش بپردازند.

لنكراني همچنين اعلام كرد: در دو سال گذشته، 5 هزار تخت در بيمارستان‌ها به ويژه بيمارستان‌هاي مناطق محروم اضافه شد كه اين تعداد تا پايان سال به 7 هزار تخت افزايش پيدا مي‌كند.

وي اظهار كرد: اما هم زمان با افزايش تعداد تختهاي بيمارستان، بايد تعداد متخصصان نيز افزايش پيدا كند.

وي افزود: در حال حاضر فرايند پذيرش متخصص در برخي رشته‌ها بر اساس نيازهاي جامعه است. اما در بعضي رشته‌هاي ديگر بايد روند جذب متخصص تغييراتي صورت گيرد.

وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، همچنين به افزايش دو برابري مراكز اورژانس كشور در دو سال گذشته اشاره كرد و گفت: در عين حال بايد به وجوب احداث مراكز تروما نيز در بيمارستان‌هاي كشور توجه كنيم چرا كه متاسفانه ميزان تصادفات ترافيكي در كشور از رقم بالايي برخوردار است.

لنكراني در مورد سهميه پذيرش دستياران متخصص در مناطق محروم كه امسال در نظر گرفته شد، گفت: با تصويب شوراي آموزش پزشكي كه مسئول برنامه ريزي و قانون گذاري در اين زمينه است از امسال كساني كه 5 سال سابقه كار در مناطق محروم دارند، مي‌توانند از سهميه مازاد دستياري بهره‌مند شوند.

وي اضافه كرد: البته كساني كه با سهميه مازاد در مناطق محروم پذيرش مي‌شوند بايد به اندازه دو برابر سنوات تحصيلي خود در اين مناطق تعهد خدمت دهند.

وي با بيان اين كه وزارت بهداشت در كنار افزايش سهميه مناطق محروم به كيفيت فارغ التحصيلان در اين مناطق نيز توجه دارد، اظهار كرد: بر اين اساس كف معدل براي متقاضيان در آزمون دستياري قرار داديم. به طوري كه ظرفيت پذيرش مناطق محروم در آزمون دستياري 240 نفر اعلام شد. اما با توجه به كف معدل تعيين شده، تنها 110 نفر پذيرفته شدند و اين كيفيت فارغ التحصيلان دستيار تخصصي را تضمين مي‌كند.

وزير بهداشت همچنين گفت: دانشگاه‌هايي كه افزايش ظرفيت براي دستياري تخصصي را اعلام كرده‌اند از سوي وزارت بهداشت مبالغي را براي بهبود تجهيزات خود مي‌توانند دريافت كنند.

لنكراني در پاسخ به سوال خبرنگاري كه در مورد افزايش تب مالت در برخي نقاط كشور، گفت: در دو سال اخير با همكاريهايي كه با سازمان دامپزشكي صورت گرفت و افزايش مراقبت‌هاي دامي و واكسيناسيون دام‌ها، روند شيوع تب مالت كه همه ساله به طور صعودي در كشور افزايش مي‌يافت، كاهش پيدا كرده است.

وي همچنين در مورد بستني‌هاي سنتي و لبنياتي كه به طور سنتي تهيه و توليد مي‌شوند هشدار داد و گفت: در برخي موارد اين محصولات باعث شيوع تب مالت مي‌شوند كه البته ميزان شيوع تب مالت به اين شيوه زياد نيست.

لنكراني خاطرنشان كرد: گزارشي در مورد شركت خاصي كه به اعتقاد برخي از متخصصان با محصولات آلوده موجب شيوع تب مالت شده دريافت نكرده ‌است.

وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در مورد اجلاس بين‌المللي تحقيقات بهداشتي با حضور وزراي بهداشت كشورهاي منطقه مديترانه شرقي به خبرنگاران گفت: اين منطقه شامل 22 عضو است كه تاكنون 12 كشور براي شركت در اجلاس اعلام آمادگي كرده‌اند و از اين تعداد از 5 كشور وزراي بهداشت و سايرين معاونان بهداشت شركت مي‌كنند.

لنكراني يادآور شد: اين اجلاس به منظور آمادگي كشورهاي منطقه براي شركت در اجلاس سال 2008 در ايران برگزار مي‌شود.

وي به برگزاري اجلاس جهاني كه در سال 2004 در مكزيك برگزار شد اشاره كرد و گفت: در اين اجلاس كشورها متعهد شدند كه در زمينه تحقيقات پزشكي گام بردارند.

وزير بهداشت خاطرنشان كرد: كشورهاي منطقه مديترانه با شركت در اجلاس تهران با هماهنگ كردن مواضع و نظرات خود، آمادگي شركت در اجلاس سال 2008 كه در كشور مالي برگزار مي‌شود را پيدا مي‌كند.

لنكراني در مورد تحقيقات علوم پزشكي با تاكيد بر اين كه 90 درصد تحقيقات انجام شده در اين زمينه تاكنون مرتبط با نيازهاي اساسي مردم نبوده است، اظهار كرد: در دو سال گذشته وزارت بهداشت در تلاش بوده تا تحقيقات پزشكي كشور را متناسب با نيازهاي مردم ساماندهي كند.

وي در مورد نظارت وزارت بهداشت بر خدمات رساني بيمارستانهاي سطح كشور گفت: با نظارت نامحسوس در يك دوره،40 بيمارستان تعطيل شد كه اين باعث افزايش حساسيت مراكز خدمات درماني در خصوص نحوه خدمات رساني آنها شد.

لنكراني ادامه داد: در حال حاضر شاهد افزايش توانمندي بيمارستان‌ها هستيم و سعي مي‌كنيم با پوشش نظارتي نقاط خطرساز نظارت بر كار بيمارستان‌ها را دائمي كنيم.

وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي اعلام كرد: در دو سال گذشته، ميزان تخت‌هاي ICU كشور دو برابر شد كه افزايش تخت‌هاي ICU بيشتر در مناطق محروم صورت گرفت و متاسفانه در تهران اين افزايش تاثير چنداني نداشت. اما بايد توجه شود كه در تهران نيز اقشار آسيب‌پذير زندگي مي‌كنند و بايد نسبت به افزايش بخش‌هاي مراقبت‌هاي ويژه بيمارستان‌هاي پايتخت نيز اقدام شود.

لنكراني تاكيد كرد: در دو سال گذشته رضايت‌مندي شهروندان از خدمات اورژانسي كشور، افزايش چشمگيري يافته است.

وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در مورد بودجه اين وزارتخانه در سال آينده، گفت: تاكنون مبلغ هفت هزار ميليارد تومان در بخش سلامت به وزارتخانه ابلاغ شده است كه اين مبلغ تمام بخشهاي سلامت را از جمله بيمه‌ها و دانشگاه‌هاي علوم پزشكي در برمي‌گيرد.

لنكراني، ميزان كل بودجه سال آينده را 42 هزار ميليارد تومان دانست و گفت: بودجه در نظر گرفته شده براي بخش سلامت در قسمت‌هاي مختلف، تقسيم شده است. به طوري كه بخشي از اين بودجه بايد به صورت درآمد اختصاصي توسط مراكز محقق شود.

وي ابراز كرد: البته برخي مناطق محروم، امكان كسب درآمد را ندارند به همين دليل در حال رايزني با معاونت برنامه‌ريزي و راهبردي رياست جمهوري هستيم تا بودجه كمكي اين مناطق افزايش يابد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.09512s, 18q