بيماري‌هاي قلبي در کمين کودکان مبتلا به اضافه وزن است

۱۳۸۶/۰۸/۲۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8173
بيماري‌هاي قلبي در کمين کودکان مبتلا به اضافه وزن است

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، پژوهشگران مرکز پزشکي کودکان در اهيو ( Ohio ) با اندازه‌گيري قد و وزن 158 دختر هر 4 ماه يکبار و استفاده از نماي توده بدني ( BMI ) پس از سه سالگي در آنها به بررسي عوامل ايجاد کننده بيماري قلبي در آنان پرداختند.

در اين پژوهش، عنصر اصلي مورد بررسي در کودکان BMI بود که معمولا به دليل آن که کودکان در سنين 4 تا 7 سالگي شروع به افزايش وزن مي‌کنند با افزايش BMI مواجه هستند و با ورود به دوره نوجواني و با افزايش قد و لاغرتر شدن آنها BMI آنها رو به کاهش مي گذارد. اين فرآيند افزايش و کاهش BMI را به نام بازگشت BMI مي‌نامند.

مشاهدات نشان داد که كودكاني که زودتر به حد بازگشت BMI مي‌رسند (زودتر از معمول شروع به افزايش وزن مي کنند)، داراي علائم بيماري‌هاي قلبي از سن 7 سالگي هستند و آنهايي که با اين موضوع يعني بازگشت BMI از سن 4 سالگي روبه رو هستند، بيشتر از سايرين در معرض افزايش فشار خون و افزايش قطر بطن‌ها ( که به عنوان فاکتور اصلي بيماري‌هاي قلبي در بزرگسالان مطرح است) قرار دارند.

دکتر « توماس کيميل » متخصص قلب که سرگروه اين تيم بود، گفت: فاکتورهاي افزايش خطرات قلبي از دوران کودکي ديده مي شود و چاقي در کودکان به صورت همه‌گير و مسري درآمده است و چاقي مسري کودکان در حال حاضر، همان بيماري مسري قلبي در20 سال آينده است.

دکتر کيميل گفت: هر چقدر در حال حاضر با چاقي‌هاي بي رويه کودکان مبارزه کنيم در آينده آنها سالم‌تر خواهند بود که اين موضوع با داشتن يک رژيم غذايي سالم، انجام تمرينات ورزشي و نيز کاهش زمان تماشاي تلويزيون و انجام بازي‌هاي کامپيوتري ممکن مي‌شود.


وي ادامه داد: اين موضوع فقط مربوط به کودکان نبوده و خانواده‌ها را نيز تحت تاثير قرار مي دهد. بنابراين کليه اعضاي خانواده بايد به اين موضوع توجه داشته باشند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.18832s, 18q