کنترل ديابت موجب صرفه‌جويي هزينه‌هاي سنگين درماني مي‌شود

۱۳۸۶/۰۸/۲۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8174
کنترل ديابت موجب صرفه‌جويي هزينه‌هاي سنگين درماني مي‌شود

دکتر«خمسه» در گفت وگو با ایسنا با اشاره به اين که جنبه رواني بيماري ديابت بسيار مهمتر از جنبه جسمي آن است، افزود: اين بيماري نه تنها از نظر مسايل جسمي، بلکه از جنبه‌هاي روحي، رواني و بهداشت روان نيز به عنوان يک بيماري سيستميک مطرح است.

وي ادامه داد: اگر چه همکاران بخش مديريت بيماري‌هاي غير واگير وزارت بهداشت تلاش زيادي در زمينه کنترل ديابت مي‌کنند اما بايد واحدهايي که در اين زمينه در سطح کشور فعال هستند، بيشتر شناسايي و مورد حمايت قرار گيرند و روحيه تعامل، همکاري و مشارکت را بين بيماران، خانواده‌هايشان، تيم درمانگر و گروه‌هاي ذيربطي که در زمينه تأمين اقلامي همچون دارو، انسولين، سرنگ و گلوکومتر فعاليت مي‌کنند و گروه‌هايي که در رابطه با بهداشت روان فعال هستند را تقويت کرد چرا که در صورت برنامه‌ريزي به صورت گروهي مي توان در سطح کلان جوابگوي نياز گروه کثيري از بيماران ديابتي بود.


وي در خصوص ضررهاي اقتصادي بيماري ديابت بر جامعه گفت: انجام سرمايه گذاري‌هاي ياد شده موجب صرفه جويي بسياري هنگفتي در بخش اقتصاد خواهد بود. در حالي که اگر اين اقدامات انجام نشود و نگرش و رفتار بيماران تغيير نيابد مسلماً با عوارض بيماري و هزينه‌هاي سنگين درماني ناشي از آن مواجه خواهيم بود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.32657s, 18q