"اگزما" ، شايعترين بيماري شغلي است

۱۳۸۶/۰۸/۲۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8203
"اگزما" ، شايعترين بيماري شغلي است

"درماتيت پوستي"يا" اگزما" در اثر تماس مكرر با عوامل شيميائي موجود در محيط ايجاد مي‌شود كه تحريكي و با خارش و آلرژي و تورم همراه باشد.

دكتر"علي اصيليان"روز پنجشنبه در حاشيه دومين روز اين همايش در گفت وگو با خبرنگار ايرنا افزود:كارگران ساختماني، كارگران عملياتي دكل‌هاي نفت و كشاورزان بيش از سايرين به اين بيماري پوستي مبتلا مي‌شوند.

وي اظهارداشت:‪ ۸۰‬درصد دليل بروز اگزما مربوط به عوامل تحريكي ضعيف وقوي است كه اين موارد بيشتر درشوينده‌هاي خانگي و صنعتي، اسيدها و مواد قليائي قوي موجود است.

اين عضوهيات علمي دانشگاه علوم پزشكي اصفهان‌گفت:عوامل ديگرمانند استعداد ارثي و تماس مستمر بامواد شوينده كه در بين بانوان شايعتر است، نيز ميزان ضريب ابتلا به اين بيماري را افزايش مي‌دهد.

وي با تاكيد بر اين كه افراد بسته به نوع كار بايد از دستكش و كفش‌هاي بلند و محكم استفاده كنند،گفت: امكان سرايت اين بيمار به روي دست و پا و ناخن وجود دارد و نياز است كارگران لباس كار خود را جداي از ديگر لباسها قرار دهند.

وي، شستشوي دائم كمدهاي كارگران و استحمام بعد از هر نوبت كاري را براي جلوگيري از ابتلاي فرد به بيماري اگزما مورد تاكيد قرار داد.

يك متخصص پوست و مو نيز در حاشيه اين كنگره به خبرنگار ايرنا گفت: كليه خوابگاهها از جمله دانشجوئي،نظامي و ورزشي در زمينه رعايت بهداشت پوست و مو نياز به نظارت بيشتري دارند.

دكتر "مهران فرجادي " افزود: به دليل جمعيت بسيار و ارتباط زياد ساكنين اين خوابگاهها با يكديگر، انتقال بيماري‌هاي پوست و مو به سرعت و در طيف وسيع انجام مي‌گيرد.

وي اظهارداشت:درسالهاي اخير،اداره بهداشت نسبت به‌اين موضوع توجه بسياري نشان داده اما لازم است كه تمام دستگاههاي ذيربط و خود ساكنين اين مكانها نسبت به رعايت بهداشت فردي و جمعي خود اهميت دهند.

وي افزود: "شپش" و بيماري‌هاي" قارچي پوست و مو"از بيماري‌هائي است كه در صورت مشاهده بايد بسرعت تحت درمان قرارگيرد درغيراينصورت اين بيماري شيوع پيدا مي‌كند و كنترل آن سخت مي‌شود.

وي تاكيدكرد:مسوولان خوابگاهها بايد دراين زمينه حساسيت و سختگيري بيشتري بخصوص در زمينه استفاده از وسايل شخصي و شستن كامل حمام داشته باشند و با متخلفين برخورد كنند.

همچنين يك عضو انجمن متخصصان پوست و مو ايران گفت: استفاده از " كرم ضد آفتاب"بدون تجويز پزشك،ممكن است به دليل عدم انطباق با پوست فرد زيان‌آور باشد.

پرفسور " گيتا فقيهي" در حاشيه دومين روز ازسومين كنگره سراسري تازه‌هاي بيماري‌هاي پوست و سالك در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: كرم‌هاي ضد آفتاب بر اساس اندازه، جنس و رنگ پوست متفات است بنابراين افراد بايد با مراجعه به پزشك، كرم مورد نياز خود را دريافت كنند.

وي اظهارداشت: تجويز خودسرانه و تهيه كرم‌هاي مختلف از جمله "ضدآفتاب" و " مرطوب‌كننده "از مكان‌هايي غير از داروخانه و مراكز فروش كالاهاي آرايشي و بهداشتي موجب بروز بيماري‌هاي پوستي و حساسيت مي‌شود.

وي با اشاره به اين كه استفاده از كرم ضدآفتاب درفصل زمستان نيز بيش از فصل تابستان توصيه مي‌شود، گفت:در فصل زمستان به دليل عبور نور"‪ "UV‬از ابر ميزان صدمه‌رساني نور به پوست بخصوص در پوست‌هاي خشك بيشتر است.

وي افزود:ميزان صدمات پوستي بعد از بارندگي برف و باران به دليل انعكاس مستقيم نور دو چندان مي‌شود.

فقيهي بابيان اين كه "خشكي دست"از شايعترين بيماريهاي پوستي فصل زمستان است، گفت: خشكي پوست و دور چشم ، ترك پوست، پوسته زدن و قرمز شدن نيز از ديگر بيماريهاي شايع پوستي است كه افراد بايد براي محافظت از پوست خود با نظر پزشك از كرم‌هاي مخصوص اين فصل استفاده كنند.

در سومين كنگره سراسري تازه‌هاي بيماري‌هاي پوستي و سالك كه تا فردا ادامه دارد،‪ ۱۳۰‬مقاله بصورت سخنراني وپوستر ازسوي متخصصان‌حرف مختلف پزشكي ارايه شده و موضوعات درمان با ليزر، ارتباط بيماري‌هاي پوستي با قلب و عروق ، بيماري‌هاي داخلي و اطفال مورد بررسي قرار مي‌گيرد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.50347s, 18q