بيماران ام اس در تنگناي تامين دارو وعوارض روحي رواني گرفتارند

۱۳۸۶/۰۸/۲۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8221
بيماران ام اس در تنگناي تامين دارو وعوارض روحي رواني گرفتارند

مريم بابادي، فيزيوتراپيست و مسئول انجمن بيماران ام اس خوزستان، در گفت وگو با ایسنا، توضيح داد: ام اس يك بيماري عصبي است كه در سيستم اعصاب مركزي (CNS) رخ مي‌دهد. به همين علت، تنها جسم را درگير نمي‌كند بلكه علائم روحي و رواني را نيز بروز خواهد داد و ممكن است فرد با مشكلاتي از جمله افسردگي، خوشحالي بيش از حد و غيره مواجه شود.

وي افزود: مولتيپل اسكلروزيس (MS ) بيماري واگيردار نبوده و علت آن واكنش سيستم ايمني خود فرد بر عليه سلول‌هاي عصبي، سيستم عصبي مركزي CNS و تخريب بافت محافظ سلولهاي عصبي و در نهايت مرگ آنها مي‌شود و انتقال ايمپالس‌هاي عصبي دچار اختلال شده و نشانه‌هاي مختلفي بسته به نوع اعصاب درگير بروز مي‌كند.

اين فيزيوتراپ خاطرنشان كرد: از جمله علائمي كه اين بيماري به وجود مي‌آورد تاري ديد خصوصا دو بيني، بي حسي در برخي اندامهاي بدن، سردرد، ضعف، كرختي، اختلال هماهنگي، عدم تعادل، خستگي، افسردگي و غيره است كه متاسفانه بيشتر، جوانان را گرفتار مي‌كند. به طوري كه فرد در بهترين شرايط زندگي خود مجبور مي‌شود با علائم اين بيماري دست و پنجه نرم كند.

بابادي متذكر شد: اين بيماري سه سال است جزو بيماريهاي خاص محسوب شده اما اقدامات چشمگيري جهت تامين بودجه براي درمان اين بيماران و انجام اقدامات فيزيوتراپي آنها از طرف سازمان تامين اجتماعي انجام نشده است.

وي يادآور شد: درمان بيماري MS به زمان زيادي نياز دارد و آنها مجبورند درمان و اقدامات فيزيوتراپي را جهت بازتواني اختلالات حركتي در طي جلسات مختلف، حداقل هر ماه يك دوره انجام دهند.

اين فيزيوتراپ تصريح كرد: هم اكنون در انجمن MS واقع در دانشكده توانبخشي دانشگاه علوم پزشكي جندي‌شاپور اهواز، اقدامات فيزيوتراپي رايگان به وسيله تجهيزات تخصصي اين كلينيك انجام مي‌شود. اما با توجه به اين كه انجمن خودجوش است، نياز به حمايت ساير سازمان‌ها و نيز خيرين دارد.

وي افزود: تعداد زيادي از بيماران MS حتي قادر به خريد داروهاي مورد نياز خود نيستند و اين در حالي است كه اين داروها در پيشگيري از حملات و وضعيت جسماني آنها نقش بسزايي دارد.

بابادي تصريح كرد: همچنين تعداد كثيري از اين بيماران قادر به پرداخت هزينه رفت و آمد خود به اين كلينيك و يا مراكز درماني نيستند و تهيه بنزين كه به اين بيماران اختصاص داده شده كفاف نياز اين تعداد از بيماران را نمي‌دهد.

مسئول انجمن MS استان خوزستان اظهار داشت: اين بيماران در صورتي كه قادر باشند اقدامات درماني و دارويي، فيزيوتراپي و مشاوره‌هاي رواني، توانبخشي گوش و چشم را انجام دهند به ميزان بسيار زيادي قادر به بازگشت به زندگي طبيعي خواهند بود.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.41111s, 18q