كاهش 10 تا 15 سال عمر در افراد سيگاري

۱۳۸۶/۰۸/۲۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8233
كاهش 10 تا 15 سال عمر در افراد سيگاري
به گزارش  سلامت نیوزبه نقل از خبرگزاري روسيه، مصرف دايمي و طولاني مدت سيگار منجر به پيري زودرس مي شود و صدمات جدي به سلامت انسان وارد مي كند.
بنابر اين گزارش، ميزان موارد مرگ و مير ناشي از بيماري هاي قلبي كه علت آنها مصرف سيگار بوده در روسيه براي مردان 27 درصد و براي زنان دو درصد است. تغييرات پاتولوژي در ارگان هاي تنفسي كه بر اثر سيگار ايجاد مي شوند منجر به ابتلا به بيماري هاي برونشيت مزمن و صدمات ريوي مي گردد. همچنين در بين موارد مرگ ناشي از اين عوارض بيماري ها 78 درصد را مردان سيگاري و 30 درصد را زنان سيگاري تشكيل مي دهند. علاوه بر سيگار علت مرگ بر اثر سرطان ريه در 90 درصد موارد است. به طور متوسط هر فرد سيگاري به خاطر اين عادت مضر سيگار كشيدن 10 تا 15 سال از عمر خود را از دست مي دهد.
اين گزارش حاكيست، طبق اطلاعات مركز موسوم به بلوخين آكادمي علوم پزشكي روسيه ميزان مرگ و مير بر اثر امراض قلبي در خانواده اي كه يكي از همسران سيگار مصرف مي كند 20 درصد بيشتر از خانواده هاي غير سيگاري است. فرد سيگاري غير فعال در گروه خطر بروز سكته قلبي قرار دارد. دود سيگار حاوي چهار هزار ماده شيميايي است كه در بين آنها نيكوتين مسئول عادت كردن به اين عادت مضر كشيدن سيگار است و باعث وابستگي فيزيكي به آن مي شود. پس از نفوذ دود به ريه، نيكوتين بعداز هفت ثانيه به مغز راه مي يابد. علاوه بر اين دود سيگار سرطان زا است و يك سوم تمام موارد مرگ و مير ناشي از مصرف سيگار بر اثر سرطان دهان، سرطان حنجره و نايژه ها صورت مي گيرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.22668s, 18q