وزير بهداشت : شيوع بيماري‌هاي كليوي در كشور رو به افزايش است

۱۳۸۶/۰۸/۲۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8237
وزير بهداشت : شيوع بيماري‌هاي كليوي در كشور رو به افزايش است

دكتر" كامران باقري لنكراني" روز شنبه درحاشيه‌اجلاس بين‌المللي تحقيقات بهداشتي درجمع خبرنگاران ، شيوع بيماري‌هاي غيرواگير مثل بيماري‌هاي قندي و نيز برخي عادات بد غذايي رااز جمله دلايل افزايش بيماري‌هاي كليوي دانست .

وي گفت : دولت جمهوري اسلامي ايران به اين مسئله توجه جدي دارد و با انجام طرح‌هاي غربالگري فشارخون و قند در جهت كاهش اين روند افزايشي تلاش مي‌كند.

لنكراني با اشاره به اين كه با افزايش تعداد دستگاه‌هاي دياليز ، بيماران پشت نوبت دياليز كه ‪ ۴۰۰‬نفر بوده ، بسيار كاهش يافته‌اند،افزود :
دولت بر نوسازي دستگاه‌هاي دياليز تاكيد دارد و به دانشگاه‌ها اعلام شده است كه براي نوسازي بخش‌هاي دياليز اقدام جدي كنند.

وي تاكيد كرد كه تنها با تحقيقات مي‌توان تصميمات موثر، عاقلانه و منسجم براي نظام سلامت گرفت.

وزير بهداشت در مورد اجلاس بين‌المللي تحقيقات بهداشتي گفت : ايران به لحاظ نقش مهمي كه در عرصه تحقيقات علوم پزشكي در منطقه مديترانه شرقي دارد و رشد فزاينده‌اي كه در اين زمينه در دانشگاه‌ها شاهد هستيم، پرچم‌دار اين اجلاس مقدماتي است.

وي خاطرنشان كرد: دوره بعدي اين اجلاس در سال آينده در "باماكو" پايتخت مالي براي پي‌گيري دستاوردهاي اجلاس سال ‪ ۲۰۰۴‬مكزيك برگزار مي‌شود.

به گفته لنكراني اين اجلاس فقط منحصر به منطقه مديترانه شرقي نيست و نمايندگان ساير كشورها از جمله اروپا و آسيا نيز دراين اجلاس حضور دارند.

وزير بهداشت با اشاره به اجرايي شدن تحقيقات در دانشگاه‌هاي كشورگفت:
بهداشت محيط ، دفع پسماندها ، ارتقاي آموزش و دانش سلامت بخش‌هاي مختلف كشور ، جلوگيري از رفتارهاي پرخطر ، مقابله با شيوع بيماري‌هاي مزمن مثل بيماري قند و پوكي استخوان از جمله تحقيقات علمي است كه به مرحله اجرايي رسيده‌اند.

وي انجام تحقيقات در ‪ ۳۰‬پايگاه تحقيقاتي جمعيتي را از ديگر اقدامات مثبت وزارت بهداشت در چند سال اخير اعلام كرد و گفت : در اقصي نقاط كشور همكاري نزديكي بين دانشگاهيان و مردم عادي وجود دارد و مردم با حضور خود در اين پايگاه‌ها به اولويت بندي تحقيقات كمك و اساتيد دانشگاهي نيز با حضور در اين پايگاه‌ها بهتر با مشكلات آشنا مي‌شوند.

وزير بهداشت يادآور شد : گزارش اين تحقيقات و جلب مشاركت عمومي در تحقيقات نظام سلامت به عنوان يكي از روش‌هاي تحقيقاتي توسط ايران دراين اجلاس ارايه مي‌شود.

لنكراني خواستار اختصاص بودجه بيشتر براي انجام تحقيقات بهداشتي شد و گفت : بودجه تحقيقات بهداشتي به رغم افزايش ‪ ۲/۵‬برابري نسبت به سال ‪ ۱۳۸۴‬و تصويب بند "و" تبصره " ‪" ۹‬قانون بودجه سال ‪ ، ۱۳۸۶‬كافي نيست و بايد آن را افزايش داد .

به گفته وي دستگاه‌هاي دولتي موظف شده‌اند تا حداقل ‪ ۲۵‬درصد از بودجه تحقيقاتي خود را از طريق عقد قرارداد با دانشگاه‌ها و مراكز تحقيقاتي دانشگاهي هزينه كنند.

وزير بهداشت مشكلات تغذيه‌اي را از ديگر نيازهاي تحقيقاتي كشور اعلام كرد و افزود: با اين كه سو تغذيه در كشور به كمتر از سه درص كاهش يافته ولي بايد سوتغذيه در برخي نقاط محروم كشور شناسايي شود و با برنامه‌ريزي و آموزش فرهنگ تغذيه ، مشكلات را برطرف كرد .

لنكراني چاقي راازديگر مشكلات بهداشتي در كشور دانست و گفت : در حال حاضر چاقي درايران بيماري گروه ثروتمندان نيست و همه‌گير شده است و علت آن بدغذايي ، مصرف غذاهاي داراي كربوئيدرات‌ها ، كاهش مصرف سبزيجات و كم تحركي است .

وي گفت : چاقي به عنوان يك بيماري در جمعيت ميانسال ‪ ۱۸‬درصد است ولي اگر منظور افزايش وزن باشد درصد آن در برخي نقاط كشور از جمله تهران به ‪ ۵۰‬درصد افزايش مي‌يابد.

لنكراني همچنين برنامه‌ريزي درجهت كاهش ميزان اسيد ترانس در روغن‌هاي جامد ، فرهنگ‌سازي براي مصرف نكردن روغن جامد با ترانس بالا و كاهش مصرف نوشابه‌هاي گازدار را از جمله برنامه‌هايي آينده وزارت بهداشت اعلام كرد.

وي افزود : با تحقيقات به عمل آمده مشخص شده است كه با مداخله در پروسه درمان مي‌توان سرانه درمان را كاهش داد و استفاده از پزشك خانواده يكي از اين مداخلات است .

اجلاس بين‌المللي تحقيقات بهداشتي با حضور وزرا و مقامات بهداشتي ‪۴۰‬ كشور عضو سازمان جهاني بهداشت امروز - شنبه - در تهران آغاز شد.

اين اجلاس تا ‪ ۲۸‬آبان در ساختمان مركزي دانشگاه علوم پزشكي تهران برگزار مي‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.01099s, 18q