معتادان را پس از درمان رها نكنيم!

۱۳۸۶/۰۸/۲۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8242
معتادان را پس از درمان رها نكنيم!

مديركل دفتر ايدز وزارت بهداشت با بيان اين كه پس از درمان اعتياد، رفتارهاي جنسي در فرد افزايش مي‌يابد، هشدار داد: معتادان نبايد پس از درمان رها شوند.

دكتر صداقت در گفت‌و‌گو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، معتادان تزريقي را بزرگترين عامل گسترش ايدز در كشور خواند و گفت: به نظر مي‌رسد با درمان اعتياد، فرد و كاهش آسيب‌هاي اجتماعي، امكان بروز رفتارهاي جنسي در وي افزايش يابد، بنابراين بايد علاوه بر درمان، رفتار جنسي سالم را به معتادان آموزش دهيم تا بتوانند در موقعيت‌هاي حساس از خود محافظت كنند.

وي همچنين با بيان اين كه معتادان تزريقي همواره در معرض ابتلا به ويروس ايدز هستند، افزود: از اين رو اجراي طرح‌هايي از سوي ستاد مبارزه با مواد مخدر و وزارت بهداشت در مورد ارائه آموزش و يا وسايل محافظتي ضروري در مراكز ترك اعتياد، راهكاري مناسب براي جلوگيري از گسترش ايدز در جامعه به نظر مي‌رسد.

مديركل دفتر ايدز وزارت بهداشت به ارائه سرنگ و كاندوم رايگان به معتادان اشاره كرد و گفت: ‌بر اساس نتايج به دست آمده از تحقيقات، افراد داراي رفتارهاي پرخطر در زمينه اعتياد، مستعد گرايش به ساير رفتارهاي پرخطر نيز هستند؛ بنابراين بايد با آموزش و فراهم كردن دسترسي آسان به وسايل محافظتي، فرد معتاد را هم به پرهيز از انجام رفتارهاي پرخطر ترغيب و هم آسيب‌هاي بهداشتي را در صورت بروز اين نوع رفتارها كم كنيم.


مشكلي در تهيه و توزيع لوازم كاهش آسيب‌هاي اجتماعي وجود ندارد

صداقت در اين زمينه به گزارش‌هاي دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كه متولي توزيع سرنگ به معتادان هستند، اشاره و خاطرنشان كرد: ‌در حال حاضر مشكلي در تهيه و توزيع لوازم كاهش آسيب‌هاي اجتماعي چه از نظر تجهيزات و چه از نظر اعتبارات وجود ندارد.

مديركل اداره ايدز وزارت بهداشت در پايان گفت: در دو سال گذشته، مبالغ قابل توجهي براي برنامه‌هاي كاهش آسيب‌هاي اجتماعي در نظر گرفته شد و به نظر مي‌رسد اين روند در سالهاي آينده نيز ادامه يابد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.51989s, 19q