انرژي آزاد شده از حباب‌ها شيوه جديدي براي درمان سرطان

۱۳۸۶/۰۸/۳۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8260
انرژي آزاد شده از حباب‌ها شيوه جديدي براي درمان سرطان

به گزارش سلامت نیوز  به نقل از بي‌بي‌سي ، اين پژوهشگران وسيله‌اي ساخته‌اند كه با تاباندن امواج فراصوت به بدن در اطراف تومور حبابهايي ايجاد مي‌كند.

زماني كه اين حباب‌هاي مي‌تركد انرژي بصورت گرما آزاد مي‌كند كه مي‌تواند سلولهاي سرطاني را از بين ببرد.

اين محققان قصد دارند روش جديد را در آزمايش‌هاي باليني بكار گيرند، اين روش را مي‌توان براي درمان بيماران مبتلا به سرطان كليه و كبد بكار گرفت.

اين امواج فراصوت موسوم به "هايفو ‪ "Hifu‬غير تهاجمي است و مطالعات نشان داده است كه اين شيوه دستكم به موثري عمل جراحي و البته بدون خطرات ناشي از باز كردن بدن بيمار است.اين شيوه همچنين آسيب رسيدن به بافتهاي سالم كه در راديودرماني وجود دارد را نيز محدود مي‌كند.

به گفته دانشمندان با مهار انرژي آزاد شده از حباب‌ها هنگامي كه بافت در معرض امواج فراصوت شديد قرار مي‌گيرد، مي‌توان درمان ‪ Hifu‬سريعتر و بهتري را صورت داد.

زماني كه هرگونه موجي از ماده حركت مي‌كند ضعيف مي‌شود و برخي از ميزان انرژي به گرما تبديل مي‌شود. به اين دليل است كه امواج ميكرو غذا و امواج سبك خورشيد زمين را گرم مي‌كنند.

در ‪ Hifu‬امواج فراصوت خارج از بدن به نقطه‌اي در درون بدن تمركز داده مي‌شوند و گرماي منطقه‌اي شديدي كه سلولها را مي‌كشد ايجاد مي‌كند.

اين شيوه مانند سوزاندن تكه‌اي كاغذ با استفاده از ذره‌بين در مقابل نور خورشيد است.

اما شيوه ‪ Hifu‬در مقايسه با عمل جراحي دو محدوديت مهم دارد كه آزمايشات باليني آن را به تاخير مي‌اندازد. نخست آنكه اين شيوه بسيار كند صورت مي‌گيرد بطوريكه براي درمان يك تومور ‪ ۱۰‬سانتي متري پنج ساعت زمان نياز دارد درحاليكه خارج كردن بافت از بدن در جراحي ‪ ۴۵‬دقيقه طول مي‌كشد.

دوم آنكه متخصصان بعد از پايان كار درماني مي‌توانند به نتيجه آن پي ببرند.

محققان دريافتند با مهار حباب‌هاي كوچك كه در اثر قرار گرفتن در معرض پرتو فرا صوت متمركز در بافت ايجاد مي‌شوند، مي‌توانند تاثير گرما را نسبت به درمان ‪ Hifu‬معمولي، شش تا ‪ ۱۰‬برابر كنند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.60462s, 18q