درمان بيماران قلبي بدون بازتواني قلبي يك درمان ناقص است

۱۳۸۶/۰۹/۰۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8278
درمان بيماران قلبي بدون بازتواني قلبي يك درمان ناقص است

دكتر نجاتيان رئيس انجمن فيزيوتراپي قلب و ريه ايران وابسته به انجمن فيزيوتراپي ايران افزود: با توجه به كاهش روند سن ابتلا به بيماري هاي قلبي (10 تا 15 سال) بايد يك نگاه ويژه و جدي را معطوف اين مسئله كرد زيرا وقتي فردي دچار بيماري قلبي است نه تنها از لحاظ مشكلات جسمي زندگي آنان را تحت الشعاع قرار مي دهد بلكه به لحاظ بيماري خود دچارمشكلات روحي و رواني شديدي  شده به طوريكه اميد به زندگي در اين افراد كاهش يافته و اين افراد به عنوان نيروي مولد جامعه شناخته مي شوند .
وي با اشاره به شعار انجمن فيزيوتراپي قلب كه مضمون اين مطالب است كه بيمارقلبي بايد به زندگي خود مانند ديگر افراد ادامه دهد تاكيد كرد: در كشور ما بيماران قلبي پس از انكه از بيمارستان مرخص مي شوند و به نوعي طول درمان خود را در بيمارستان ها سپري مي كنند دچار يك سردرگمي در زمينه ادامه زندگي خود با وجود بيماري عارض شده مي شوند و نكته قابل توجه آنكه غالب اين افراد توسط كادر درماني به دليل حساسيت موجود در نوع بيماري به تحرك نداشتن و مواظبت بسيار دقيق تشويق مي شوند.
دكتر نجاتيان ادامه داد: با توجه به آنكه امروزه ثابت شده است بيماران قلبي پس از ترخيص بايد برنا مه ورزشي منظم، برنامه زندگي روزانه و عادتهاي تغذيه‌اي خود را تنظيم كنند تا بتوانند به زندگي عادي خود بازگردند به همين منظور 40 تا 50 سال پيش در كشورهاي پيشرفته با عنوان تيمي با عنوان تيم بازتواني قلبي متشكل از پزشك ارجاع دهنده بيمار (جراح يا متخصص) فيزيوتراپيست قلبي، پرستار، مشاوره، تغذيه و روان شناس است كه در كشور ما در سال 81 مركز قلب تهران به سرپرستي انجمن فيزيوتراپي قلب و ريه براي نخستين بار بازتواني قلبي را به معناي استاندارد و اعم از متشكل بودن گروه متخصص راه اندازي شد.
*براي نخستين بار مركز قلب تهران اقدام به آموزش فيزيوتراپي قلبي كرده است.
همچنين دكتر نجاتيان در ادامه افزود: در سال 84 انجمن فيزيوتراپ قلب ايران راه اندازي شد كه زيرشاخه‌اي از انجمن فيزيوتراپي ايران است كه وظيفه انجمن ارتقا سطح دانش اين افراد بوده تا بتواند اين خلا مهم بيماران قلبي را پر كند.
وي گفت: براي نخستين بار از سال 84 مركز قلب تهران اقدام به آموزش فيزيوتراپي قلبي در دانكشده توانبخشي و فيزيوتراپي دانشگاه علوم پزشكي تهران كرده است تا اين افراد بتوانند افراد مجربي را آموزش دهند.
دكتر نجاتيان از مشكلات موجود در اجرا نشدن زودتر اين مراكز گفت: كار فيزيوتراپي قلبي به دليل آنكه يك كار گروهي مشترك بوده و كشور ما در زمينه كارگروهي دچار مشكل است و نبود قوانين مدون براي اجراي و تاسيس چنين مراكزي از مشكلات مهم اجرايي نشدن اين روند براي بيماران است.
وي تاكيد كرد: بيماران قلبي به ويژه افرادي كه در مراكز درماني بستري مي شوند و بعد از دوره‌اي آنجا را ترك مي كنند نياز مبرمي به فيزيوتراپي دارند. بسياري از ما بازتواني را فقط دويدن روي تردميل و ورزش ساده فرض مي كنيم كه نگاه ناقص است وظايف مهمي در بازتواني قلبي و فعاليت هاي به بازگشت به زندگي فعال وجود دارد كه مجموعه اين عوامل مي تواند اقدامات طبي را كامل كند و نكته قابل توجه آنكه درمان بيماري قلبي بدون بازتواني قلبي يك درمان ناقص است.
دكتر نجاتيان در مورد ارائه نسخه‌هاي پزشكي برخي ازپزشكان از سوي رسانه‌هاي جمعي از جمله تلويزيون و راديو تصريح كرد: هربيمار قلبي برنامه خاصي از لحاظ درمان و فيزيوتراپي دارد و هيچ گاه نمي توان يك برنامه كلي را براي تمامي بيماران قلبي توصيه كرد.
وي يادآور شد: بيماران مبتلا به ناراحتي هاي قلبي مي توانند براي شركت در انجام فيزيوتراپي با مركز قلب تهران و يا  انجمن فيزيوتراپي قلب و ريه وابسته به انجمن فيزيوتراپي ايران تماس بگيرند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.96207s, 18q