رئيس كميسيون بهداشت و درمان مجلس: تعيين قيمت تمام شده خدمات پزشكي، اساس تعيين تعرفه ها است

۱۳۸۶/۰۹/۰۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8324
رئيس كميسيون بهداشت و درمان مجلس: تعيين قيمت تمام شده خدمات پزشكي، اساس تعيين تعرفه ها است

به گزارش سلامت نیوز دكتر اميدوار رضايي، رئيس كميسيون بهداشت و درمان مجلس در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران درباره اختلافات پيش آمده بين سازمان نظام پزشكي و وزارت رفاه درباره تعرفه ها افزود: جلسه اي در مجلس با حضور وزراي رفاه و بهداشت و درمان تشكيل داديم و به دنبال آن كميته پنج نفره اي متشكل از نمايندگان سازمان مديريت و برنامه و بودجه، رئيس كميسيون بهداشت مجلس، وزير رفاه، رئيس سازمان نظام پزشكي و وزير بهداشت و درمان تشكيل شد تا راجع به منابع و چارچوب هاي قانوني تعرفه ها و سرانه درمان بحث هاي كارشناسي و قانوني صورت بگيرد.
وي ادامه داد: طبق قانون برنامه چهارم توسعه و قانون سازمان نظام پزشكي، دولت موظف است تعرفه بخش دولتي را تعيين و سازمان نظام پزشكي سود سرمايه و استهلاك را به آن اضافه كرده و تعرفه بخش خصوصي را تعيين كند؛ تعرفه هاي بخش دولتي و خصوص زياد فرقي با هم ندارند، فقط براي تعرفه بخش دولتي هزينه تمام شده محاسبه مي شود و سود سرمايه و هزينه استهلاك را براي تغذيه دولتي محاسبه نمي كنند.
*تعرفه ها بايد براساس كيفيت و نقطه جغرافيايي تعيين شود
طبق قانون برنامه چهارم توسعه، تعرفه ها بايد بر اساس كيفيت خدمات درماني و موقعيت جغرافيايي تعيين شود كه اين امر در نقاط مختلف متفاوت است.
رئيس كميسيون بهداشت و درمان مجلس در ادامه گفت: اين دو عنصر را سازمان نظام پزشكي در تعيين تعرفه ها لحاظ نكرده و مي گويد مطابق با كارشناسي هاي صورت گرفته، سقف L.K محاسبه شده است.
اميدوار رضايي تاكيد كرد: دولت هزينه تمام شده واقعي را تعيين نكرده و سازمان نظام پزشكي خودش هزينه هايي را تعيين كرده كه قرار شده است نظرات كارشناسي را در اين زمينه ارائه داده تا به توافق و تعامل برسيم.
وي تصريح كرد: ما در قانون دولت، بر اساس هزينه تمام شده واقعي سرانه را تعيين و در شوراي عالي بيمه تصويب كرده و اعتبار مي دهيم كه اين سرانه هم اكنون نصف سرانه واقعي است.
رئيس كميسيون بهداشت و درمان مجلس يادآور شد: مشكل در تمام قسمت ها وجود دارد، بنابراين بايد تعامل و همفكري صورت بگيرد و دولت در زمينه نظام سلامت سرمايه گذاري كند و رونق و كيفيت را در بيمارستان هاي دولتي بالا ببرد؛ هزينه هاي واقعي و تمام شده محاسبه شود و تعيين قيمت تمام شده خدمات پزشكي كه اساس تعيين تعرفه ها به حساب مي آيد، مشخص نشده است

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.59949s, 19q