بروز ايست قلبي تا سن 45 سالگي در مردان بيش از زنان است

۱۳۸۶/۰۹/۰۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8330
بروز ايست قلبي تا سن 45 سالگي در مردان بيش از زنان است

دكتر محمود راستي جراح و متخصص قلب و عروق در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران افزود: بروز ايست قلبي تا سن 45 سالگي در مردان بيش از زنان بوده و بعد از اين سن بروز اين بيماري در مرد و زن برابر است.
وي گفت: ايست قلبي حالتي است كه طي آن ضربان قلب كاملاً از بين مي رود و تأخير در درمان حتي  براي سه تا پنج دقيقه ممكن است باعث مرگ يا آسيب دائمي مغز شود.
دكتر راستي ادامه داد: استرس، ديابت، مصرف برخي داروها كه ريتم قلب را دچار اختلال مي كند آدرنالين يا هر دارويي كه فشارخون را در يك بيمار قلبي افزايش دهد ازعوامل افزايش دهنده خطر ايست قلبي هستند.
همچنين دكتر رضا قلمقاش رئيس انجمن توانبخشي قلب و عروق تنفس ايران با اشاره به كاهش سن ابتلا به بيماري قلبي و عروقي نسبت به توجه نكردن جامعه به اين وضعيت انتقاد كرد.
وي افزود: سيگار، كم تحركي، چربي، چاقي و استرس به عنوان عوامل تشديد بيماريهاي قلبي و عروقي است و فرهنگ توجه به بيماري ها و نگراني ها در مورد افزايش آنها در جامعه نهادينه نشده است.
رئيس انجمن توانبخشي قلب و عروق و تنفس ايران با بيان اين كه دربحث پيشگيري از ابتلا به بيماري ها ضعيف هستيم ،تأكيد كرد: همواره منتظر مي مانيم تا بيمار شويم و بعد به فكر درمان مي افتيم و اگر بخواهيم رويكردي جامع ازدرمان داشته باشيم بايد چهار جنبه جسمي، روحي، اجتماعي و معنوي را مدنظر قراردهيم.
وي گفت: بيماري قلبي علاوه بر اينكه جسم را معلول مي كند باعث مي شود فرد دچار افسردگي شده و روحيات به هم ريخته اي داشته باشد كه بازتواني مي تواند از وقوع 26 درصد مرگ و ميرها براثر بيماري هاي قلبي جلوگيري كند.
وي با اشاره به اينكه انجام بازتواني مي تواند تا 21 درصد از رخداد سكته در بيماران قلبي جلوگيري كند ،تصريح كرد: اگر بخواهيم نگاهي به عوارض و هزينه هاي ناشي از سكته در بيماران قلبي داشته باشيم متوجه اهميت بازتواني خواهيم شد.با انجام توانبخشي قلبي و بازتواني تنفسي مي توان تا 13 درصد از انجام عمل جراحي و تا 19 درصد ازنياز بيماران قلبي وعروقي به انجام آنژيوگرافي جلوگير كرد.
وي گفت: پيروي از يك رژيم غذايي مناسب ،انجام حركات ورزشي پياده روي، كم كردن ميزان نمك غذا، نكشيدن سيگار، دوري ازتنش هاي عصبي و استفاده از روش هاي مهار استرس و در نهايت بهبود در نحوه زندگي تا حد بسيار مطلوبي از ابتلابه بيماري هاي قلبي و عروقي جلوگيري مي كند./

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.50137s, 18q