ويروس آنفلوانزاي پرندگان در شمال و غرب ايران وجود دارد

۱۳۸۶/۰۹/۰۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8332
ويروس آنفلوانزاي پرندگان در شمال و غرب ايران وجود دارد

به گزارش سلامت نیوز ، محمد‌اسماعيل اكبري در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعي فارس‌ افزود:  با وجودي كه زمستان گذشته اين ويروس منجر به ابتلاي انساني در ايران شد، اطلاع‌رساني درستي در اين زمينه انجام نشد.آلودگي به ويروس آنفلوانزاي پرندگان سال گذشته در برخي مناطق شمالي و غربي ايران ايجاد شد و هنوز هم اين آلودگي وجود دارد اما متأسفانه آنچه در رسانه‌ها در اين‌باره منتشر شد، اطلاع‌رساني درستي نبود و ما وظيفه‌مان را درباره خطرات اين بيماري به درستي انجام نداديم.
معاون سلامت سابق وزارت بهداشت‌ اضافه كرد: وزارت كشاورزي و وزارت بهداشت زمستان سال گذشته كارهاي بزرگي انجام دادند و توانستند ‌ميزان آلودگي را كم كنند اما اطلاع‌رساني ناقص بود.
وي گفت: تلاش وزارت كشاورزي و وزارت بهداشت بي‌شتر معطوف به مرغداري‌هاي صنعتي بود و صدها قطعه مرغ را در اين مراكز براي جلوگيري از شيوع بيماري آنفلوانزاي پرندگان نابود كردند، اكثر مرغداري‌هاي صنعتي تحت نظارت بودند اما كاري كه اتفاق نيفتاد، اطلاع‌رساني به مردمي بود كه مرغ و ماكيان خانگي نگهداري مي‌كنند.
اكبري اضافه كرد: بسياري از مردم كشور ما به خصوص در مناطق شمالي و غربي كشور مرغ، خروس، مرغابي و انواع ماكيان را در خانه نگهداري مي‌كنند، اين مرغان در خانه با مردم زندگي مي‌كنند و همان ته سفره مردم را مصرف مي‌كنند و روزها كاملاً آزاد‌ند.
وي گفت: با توجه به نبود اطلاع‌رساني مناسب در اين زمينه، زمستان گذشته آلودگي ويروس آنفلوانزاي پرندگان از پرندگان وحشي به اين مرغان خانگي منتقل شد و از آن زمان اين ويروس در اين مناطق مانده است.
معاون سلامت وزارت بهداشت افزود: هنوز نمي‌توان با قاطعيت گفت كه ويروس H5N1 در اين مناطق بومي شده است اما اين ويروس در ايران وجود دارد به طوري كه حتي آقاي وزير هم سال گذشته در سفر به رامسر هشدار داد كه آنفلوانزاي پرندگان در ايران وجود دارد و مراقب باشيد.
اكبري گفت: ويروس آنفلوانزاي پرندگان از طريق پرندگان مهاجر از سه مسير شرقي در سيستان و بلوچستان و درياچه هامون، مسير غربي و از عراق و مسير شمالي ـ جنوبي از درياي خزر به خليج‌فارس وارد كشور شده است، پرندگان مهاجري كه از اين مسيرها وارد ايران مي‌شوند،‌ قسم نمي‌خورند كه منطقه ما را آلوده نكنند و اين موضوع يك خطر جهاني است، مهم اين است كه ما با اطلاع‌رساني مناسب جلوي انتشار بيماري را بگيريم.
وي افزود: اطلاعاتي كه من از منابع غير‌رسمي دارم نشان مي‌دهد كه آلودگي برخي مناطق كشور به ويروس آنفلوانزاي پرندگان ابتلاي انساني و حتي تلفات انساني نيز داشته است اما در اين‌باره بايد اطلاعات دقيق و درست را منابع رسمي اعلام كنند.

 

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.47579s, 19q