شيوع ديابت نوع دوم در تهران طي 10سال6 درصد افزايش يافته است

۱۳۸۶/۰۹/۰۶ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8344
شيوع ديابت نوع دوم در تهران طي 10سال6 درصد افزايش يافته است

به گزارش سرويس بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، دكتر محمد باقر لاريجاني در افتتاحيه همايش جراحي عروق و ديابت با بيان اين كه ديابت شايع‌ترين بيماري متابوليك در دنياست، افزود: عوارض ناشي از ديابت تقريبا تمامي ارگان‌هاي بدن را درگير مي‌كند و متاسفانه در سالهاي آينده با اپيدمي ديابت روبرو خواهيم شد.


وي اظهار كرد: ‌پيش بيني مي‌شود تا سال 2025 در كشورهاي در حال توسعه، ديابت 180 درصد افزايش پيدا كند و با 300 ميليون ديابتي در جهان روبرو شويم. به طوري كه در كشورهاي چين، هند و ايران وضعيت بدتري رخ خواهد داد.

لاريجاني با بيان اين كه شيوع ديابت در ايران 5 تا 7 درصد است، اذعان داشت: در كشورهاي همسايه از جمله امارات و عربستان سعودي، شيوع ديابت به بالاتر از 14 درصد مي‌رسد.

وي با بيان اين كه سه ميليون ديابتي در ايران زندگي مي‌كنند، تصريح كرد: با بالا رفتن سن، ديابت نيز افزايش پيدا مي‌كند؛ به طوري كه تا سال 2025 ميزان شيوع ديابت در ايران افزايش چشمگيري خواهد داشت. همچنين بر اساس مطالعاتي در تهران در سال 1995 ميزان شيوع ديابت نوع دوم 7 درصد بوده كه در حال حاضر به 13 درصد افزايش يافته است.

رييس دانشگاه علوم پزشكي تهران با بيان اين كه 50 درصد ديابتي‌ها از ديابت خود آگاهي ندارند، خاطرنشان كرد: ديابت نوع يك از شيوع بالايي برخوردار نيست و تنها حدود 10درصد ديابتي‌ها را تشكيل مي‌دهد. همچنين 5/4 درصد زنان در ايران دچار ديابت مي‌شوند.

وي با بيان اين كه ديابت، ششمين علت مرگ و مير در دنياست، افزود: ابتلا به ديابت پنج تا 10 سال از عمر افراد را كاهش مي‌دهد و ديابت شايع‌ترين علت كوري چشم به شمار مي‌رود.

لاريجاني با بيان اين كه 25 درصد بيماران دياليزي در گذشته بيماران ديابتي بوده‌اند، تصريح كرد: 10 تا 15 درصد هزينه‌هاي سيستم بهداشتي كشور صرف بيماران ديابتي و عوارض ناشي از آن مي شود. همچنين با توجه به ابتلاي 14 ميليون آمريكايي به ديابت هزينه‌اي بالغ بر 100 ميليارد دلار صرف اين بيماران مي‌شود.

وي با بيان اين كه در ابتلا به بيماري ديابت، اختلالات متابوليك و ژنتيك دخالت دارند، خاطرنشان كرد: پيشگيري از ديابت صرفا با كنترل قند خون امكان‌پذير نيست، بلكه علاوه بر آن كنترل كشيدن سيگار و فشار خون از اهميت بالايي برخوردار است. همچنين بايد فرهنگ تزريق انسولين در جهت كنترل ديابت اصلاح شود، زيرا برخي از مردم تصور معتاد شدن در اثر استفاده از انسولين را دارند.

 
 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.84933s, 18q