پيوند استخوان شايع‌ترين نوع پيوند پس ازانتقال خون است

۱۳۸۶/۰۹/۰۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8373
پيوند استخوان شايع‌ترين نوع پيوند پس ازانتقال خون است

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا،دكتر سيد محمدجواد مرتضوي در كنفرانس خبري اولين كنگره تازه‌هاي گرافت استخوان و جايگزين‌هاي آن با اشاره به بي‌نظير بودن مرکز تحقيقات و بانك اعضاي پيوندي ايران در خاورميانه گفت: اين مركز، تنها بانك استخوان كشور است كه به علت رعايت كامل استانداردهاي موجود، تا به حال هيچ گزارشي از مشكلات پس از پيوند در اين مركز گزارش نشده است.

وي با بيان اين كه پيوند استخوان به طور معمول از سه منبع انجام مي شود، افزود: در درجه اول پيوند از خود شخص (اتوگرافت) قرار دارد كه با محدوديت در مقدار برداشت گرافت و تحميل عمل جراحي به بيمار همراه است. منبع دوم نسج بانك استخوان است كه نسج را از افراد ديگر در اختيار بيماران قرار مي‌دهد و سومين منبع، گرافت‌هاي مصنوعي يا سنتتيك است كه ساختماني مشابه ساختمان استخوان دارد.

دکتر مرتضوي، بيشترين استفاده از گرافت را در دندانپزشكي دانست و گفت: ارتوپدي بيشترين كاربرد از نظر حجم گرافت را دارا است و در افرادي كه دچار تروما يا شكستگي شده‌اند، اشخاصي كه تحت عمل جراحي تعويض مفاصل قرار مي‌گيرند و در اعمال جراحي تومورهاي استخواني و جراحي‌هاي ستون فقرات استفاده مي‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.37927s, 18q