ايدز ! در اقدام مشترك جهاني پيشگام شويم

۱۳۸۶/۰۹/۱۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8437
ايدز ! در اقدام مشترك جهاني پيشگام شويم

ايدز امروز در صدر اخبار رسانه‌هاي جهان خواهد بود و سياستمداران شايد براي يك روز هم كه شده ، به مسايلي ديگر ، غير از سياست ، اگر چه ايدز ابعاد سياسي گسترده‌اي هم دارد ، توجه نشان دهند.

اين بار موضوع روز جهاني ايدز" پيشگامي"است كه به تعبير" بان كي مون" دبير كل سازمان ملل متحد" بدون آن ما نمي‌توانيم جلوتر از اين بيماري همه گير به پيش رويم ."
بيماري ايدز مانند هيچ بيماري ديگري نيست.اين بيماري موضوعي اجتماعي، حقوق بشري و اقتصادي است . ايدز جوانان را درست هنگامي هدف قرار مي‌دهد كه بايد به توسعه اقتصادي و رشد فكري توجه شود تا كودكان نو رسته پرورش يابند. ايدز به گونه‌اي نامتناسب جان زنان را گرفته و ميليون‌ها كودك را يتيم كرده‌است.ايدز همان بلايي را كه "اچ آي وي " (نام ويروس عامل بيماري ) بر بدن انسان وارد مي‌كند ، بر سرجامعه مي‌آورد يعني بهبود پذيري را كاهش مي دهد و توانايي را ضعيف مي‌كند ، توسعه را متوقف مي‌سازد و ثبات را تهديد مي‌كند.

اگر چه داده‌هاي جديد نشانگر اين است كه گسترش جهاني اچ آي وي تثبت شده‌است ، اما ارقام هنوز تكان‌دهنده هستند.

دبير كل سازمان ملل در پيام خود به مناسبت روز جهاني ايدز مي‌گويد:
اين ماموريت حياتي ما است كه تضمين كنيم هر كس هر جا زندگي مي‌كند و به هر كار مشغول است ، بتواند به پيشگيري از اچ آي وي ، درمان ، مراقبت و حمايت دسترسي داشته باشد.

سازمان ملل برنامه‌اي را تعقيب مي‌كند كه براساس آن تا سال ‪ ۲۰۱۰‬دسترسي جهاني به پيشگيري از اچ آي وي ، درمان ، مراقبت و حمايت از بيماران بايد افزايش يابد.

از نخستين روزجهاني ايدز درسال ‪ ( ۱۳۶۷) ۱۹۸۸‬كه سازمان جهاني بهداشت همه را براي"پيوستن به اقدام مشترك جهاني" در برابراين بيماري فراخواند ، ايدز به يكي از مهمترين مسايل روز بدل شده است .

دكتر" پيتر پيوت" مدير اجرايي برنامه مشترك سازمان ملل متحد در زمينه ايدز مي‌گويد: در اين مدت ايدز گسترش يافته و به يك همه‌گيري جهان شمول بدل شده است و شيوع آن در ميان زنان نيز افزايش يافته است.

در سال ‪ ۱۹۸۸‬بيشترموارد گزارش شده اچ آي وي كماكان درآمريكا و عمدتا در ميان مردان متمركز بود. اما امروزه اچ آي وي در همه كشورهاي جهان حضور دارد و نيمي از آنهايي كه با اچ آي وي زندگي مي‌كنند، زن هستند.

دكتر پيوت ادامه مي‌دهد:بااين وصف ، پاسخ و اقدامات در برابر اچ آي وي نيز به پديده‌اي جهاني بدل شده است . سال گذشته كشورهاي عضو سازمان ملل متحد تعهد كردند كه با گسترش خدمات پيشگيري ، درمان ، مراقبت و حمايت به سمت دسترسي همگاني حركت كنند . اينك بيش از ‪ ۲‬ميليون و ‪ ۵۰۰‬هزار نفر در كشورهاي در حال توسعه داروهاي عمرافزاي ضد ويروسي دريافت مي‌كنند و تعداد موارد ابتلا به اچ آي وي در بسياري كشورها رو به كاهش است.

به رغم اين موفقيت ها، آن گونه كه سازمان ملل متحد مي‌گويد ، كماكان شاهد كمبود جدي منابع براي ايدز هستيم و تبعيض و انگ زني در مورد ايدز هنوز شايع است . در نتيجه ، دوسوم كساني كه به درمان ضد ويروسي نياز دارند ،از دسترسي به آن محروم هستند.

به گزارش سازمان ملل متحد ، از هر ده نفري كه درمعرض خطر ابتلا به اچ آي وي قراردارند ، كمتر از يك نفر به راه‌هاي محافظت از سلامت خويش دسترسي دارد.

برآوردهاي تازه برنامه مشترك ملل متحد در زمينه ايدز( ‪ ( UNAIDS‬و سازمان بهداشت جهاني (‪ ( WHO‬درباره شيوع اچ آي وي ترغيب‌كننده است.

خانم دكتر"ثريا عبيد " مدير اجرايي صندوق جمعيت ملل متحد در اين مورد مي گويد: درصد مردم مبتلا به اچ آي وي كاهش يافته و شمار آلودگي‌هاي تازه نزول كرده است.اين سير نزولي بخشي از آن به دليل برنامه‌هاي پيشگيري و درمان ايدز است . با اين وجود ايدز همچنان علت پيشتاز مرگ در سراسر جهان با مرگ هر روز ‪ ۵۷۰۰‬نفر است و در طول ‪ ۲۴‬ساعت آينده بيش از ‪ ۶۸۰۰‬نفر مبتلا به ويروس ايدز مي‌شوند.

به مناسبت روز جهاني ايدز ، در ايران نيز برنامه‌هاي مختلفي تدارك ديده شده است كه اصلي‌ترين آنها برنامه‌اي مشترك از سوي تمامي ارگان‌هاي مسوول و فعال در دانشگاه تهران است.

با همه تلاش‌ها و فعاليت‌هاي آموزشي كه در فاصله دهه ‪ ۱۳۶۰‬هجري شمسي (كه نخستين مورد از آلودگي به سندرم اكتسابي"اچ.آي .وي" درايران دريك پسر بچه ‪ ۶‬ساله هموفيل در "مركز طبي كودكان قريب " ديده شد ) تا امروز كه بسياري از تابوهاي آن سال‌ها شكسته شده است، صورت گرفته است ، يافته‌هاي پژوهشي در جامعه جوان ايران نشان مي‌دهد، كه بسياري از جوان‌ها به ويژه زنان اطلاعي از اين بيماري و راه‌هاي پيشگيري از آن ندارند.

مطالعات و پژوهش‌هاي صورت گرفته در ميان جوان‌هاي ايراني ، نشان مي‌دهد كه بسياري از آنها هنوز و همچنان ، نه بيماري "ايدز " را مي‌شناسند و نه از راه‌هاي سرايت آن و روش‌هاي پيشگيري‌اش اطلاع دارند و بسياري بحث و اطلاع‌رساني درباره آن را همچنان " تابو" مي‌دانند.

مبارزه با ايدز بيش از هر چيزي ، نيازمند گسترش آگاهي و افزايش آموزش به‌ويژه براي كودكان ، نوجوانان و جوانان است و سازمان ملل چند كارگزاري تخصصي خود از جمله سازمان بهداشت جهاني و صندوق حمايت از كودكان ملل متحد (يونيسف ) را موظف كرده است تا حداكثر دو سال ديگر، به‌صورت جدي براي تحقق آن تحت شعار "امنيت سلامت بين‌المللي" ، برنامه‌ريزي كنند.

تحقق امنيت سلامت بين‌المللي ،پيش نيازهايي ضروري واساسي دارد كه عمده- ترين آن‌ها از جمله به باور" كنوت استبي " هماهنگ‌كننده مقيم سازمان ملل در ايران ،" اراده سياسي كشورها" براي ايجاد سيستم مناسب سلامتي در جهان است.

عمده هدف ايدز جوانان است كه در هر جامعه‌اي نيروي كار و موتور تحرك آن محسوب مي‌شوند. سازمان بهداشت جهاني در گزارش خود از وضعيت اين بيماري نوشته است كه در سال ‪ ۲۰۰۶‬ميلادي ، حدود ‪ ۴۰‬ميليون نفر درجهان مبتلا به ايدز بوده‌اند.

درهمان گزارش از وزارت بهداشت ايران نيز نقل شده است كه در زمان ارايه آن‌يعني پايان سال ‪ ۲۰۰۶‬ميلادي ‪ ۸۶۴‬نفر در ايران به ايدز مبتلا و تعداد ناقلين اين بيماري ‪ ۱۴‬هزارنفربوده‌اند كه با درنظر گرفتن مولفه‌هاي عديده " وضعيت قابل قبولي " در نزد سازمان بهداشت جهاني تلقي مي‌شود.

تحقيقات وزارت بهداشت ايران نشان مي‌دهد كه اگر چه هنوز هم بيشترين عده افراد آلوده و مبتلا به بيماري در آن ، معتادان تزريقي هستند كه از سرنگ آلوده استفاده كرده‌اند ، ولي اين الگو در حال تغيير به تماس‌هاي جنسي است و اين موضوع در نشست امسال " مراسم روز جهاني سازمان ملل متحد " در تهران تاييد شد.

در گذشته تصور اين بود كه بيماري‌هاي آميزشي ( كه يكي از راه‌هاي اساسي انتقال ايدز نيز هست ) فقط به علت عوارض و خطرات خودشان است كه اهميت دارند، اما اكنون ثابت شده است كه اين بيماري‌ها زمينه ساز مهمي براي عفونت ايدز هستند و تكرار رفتارهاي جنسي خارج از خانواده ، ميزان انتقال بيماري‌هاي آميزشي و در نتيجه زمينه ابتلا به ايدز را بيشتر مي‌كند.

اين يك واقعيت است كه ايدز نه واكسن دارد و نه براي آن حداقل تاكنون درمان قطعي پيدا شده است . هر كدام از افراد جامعه بايد خود را از ابتلاي به اين بيماري محافظت كند و موثرترين شيوه و راه بخصوص در جامعه جواني مانند ايران ، " وفاداري به خانواده " است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.75952s, 18q