آژانس سازمان ملل ازارتباط اساسي گرسنگي، سلامت و ايدز خبر داد

۱۳۸۶/۰۹/۱۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8441
آژانس سازمان ملل ازارتباط اساسي گرسنگي، سلامت و ايدز خبر داد

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، در گزارش اخير اين سازمان آمده است كه كشورهاي اهدا كننده، ميلياردها دلار در زمينه درمان ضد بازگشت ويروسي (ART) و ساير روش‌هاي درماني براي مقابله با رشد تاثير ايدز در كشورهاي درحال توسعه سرمايه گذاري كرده‌اند. اما ممكن است اين نكته را از قلم انداخته باشند كه افراد دريافت كننده اين داروهاي نجات بخش، اغلب فاقد غذا و آب سالم هستند.

مانند هر داروي ديگري داروهاي ضد بازگشت ويروسي نيز وقتي با تغذيه مناسب همراه باشد، اغلب موثرتر عمل مي‌كنند.

شيلا سيسولو، معاون رييس اجرايي برنامه جهاني غذا در اين باره گفت: غفلت از مساله گرسنگي و سوء تغذيه به ويژه در زمينه مقابله با ايدز بي‌مسووليتي است.


در اين گزارش برنامه جهاني غذا، روابط چند گانه بين گرسنگي و فقر سلامت به ويژه در زمينه بيماري ايدز مطرح شده است. مطالعات نشان مي‌دهد كه مبتلايان به ايدز، نيازهاي تغذيه‌اي ويژه‌اي دارند.

طبق گزارش سازمان جهاني بهداشت، نياز بزرگسالان مبتلا به ايدز به انرژي 20 تا 30 درصد افزايش مي‌يابد؛ در حالي كه كودكان به دليل مشكلات در مجاري گوارشي‌شان به 50 تا صد در صد انرژي بيشتري نياز دارند.

گفتني است كه اين مشكلات تنفسي منجر به كاهش قدرت جذب و از دست دادن اشتها مي‌شود.

مطالعات نشان مي‌دهد كه در روآندا و تانزانيا فقدان غذا دليل اصلي عدم تلاش‌هاي مردم براي استفاده از روش‌هاي درماني ايدز است. به ويژه اين كه آنها نگران هستند وقتي درمان شدند، اشتهايشان بيشتر مي‌شود اما غذاي كافي براي پاسخ گويي به اين نيازشان ندارند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.68401s, 19q