بهره‌مندي زوج‌هاي نابارورازروش‌هاي جديد ‌درانتظار وضع قوانين جامع

۱۳۸۶/۰۹/۱۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8443
بهره‌مندي زوج‌هاي نابارورازروش‌هاي جديد ‌درانتظار وضع قوانين جامع

دكتر نوروزي در گفت وگو با ایسنا، افزود: با ورود درمان‌هاي جديد ناباروري از سال 1908 ميلادي و تولد نخستين كودك به روش لقاح خارج از رحم، بحث‌هاي حقوقي مربوط به اين نوع درمان‌ها نيز در جهان آغاز شد.

وي عمده روش‌هاي جديد درمان ناباروري را شامل رحم اجاره‌يي، انجماد جنين،‌ لقاح خارج از رحم، انجماد تخمك و اسپرم و همانند سازي برشمرد و گفت: نبود قوانين حقوقي، به كارگيري اين روش‌ها را در درمان ناباروري با پيچيدگي‌هايي مواجه مي‌كند.

رييس انجمن باروري و ناباروري با بيان اين كه به طور مثال، سوالاتي در مورد اعمال لقاح اسپرم يا تخمك افراد سيد، غيرمسلمان و نظاير آنها به ساير افراد، ابهاماتي را در اين زمينه به وجود آورده است، اظهار كرد: بر اين اساس بسياري از زوج‌ها در استفاده از روش‌هاي درماني مدرن با ترديد مواجه مي‌شوند.

وي در اين رابطه به تصويب قانون فرزندخواندگي در مجلس شوراي اسلامي اشاره و اضافه كرد: در مورد اهداي جنين در ايران سوالاتي مانند محرميت و ارث به وجود آمد كه قانون مذكور به اين سوالات پاسخ روشن داد.

رييس انجمن باروري و ناباروري در ادامه گفت: اما وجود ابهام در مورد ساير روش‌هاي درماني و لزوم توجه به قوانين حقوقي و فقهي موجب شده تا مراكز با احتياط بيشتري اقدام به استفاده از اين روشها كنند و حتي برخي موارد درماني را به كار نبرند.

نوروزي با بيان اين كه در حال حاضر انجمن در مورد موضوع اخلاق در درمان ناباروري در حال تحقيق و بررسي است، خواستار وضع قوانين جامع در اين زمينه شد.

وي تعداد زوج‌هاي نابارور كشور را در حدود 3 ميليون نفر برشمرد و اظهار كرد: 50 درصد اين افراد با روش‌هاي رايج درمان مي‌شوند، حال آن كه 50 درصد مابقي نيازمند بهره گيري از روش‌هاي پيشرفته درماني هستند و در اين ميان در حدود 150 هزار نفر نيز بايد از روش‌هاي پيشرفته ياد شده كه نيازمند وضع قوانين جامع هستند، استفاده كنند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
9.15702s, 18q