4برابرشدن مبتلايان به ایدز باجدي نگرفتن پيشگيري‌ها

۱۳۸۶/۰۹/۱۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8450
4برابرشدن مبتلايان به ایدز باجدي نگرفتن پيشگيري‌ها

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دكتر مويد علويان در همايش روز جهاني ايدز كه در تالار علامه اميني دانشگاه تهران برگزار شد، با اشاره به آمار شيوع بيماري ايدز در جهان و ايران، گفت: در سال 1990 تعداد اين بيماران 150 هزار نفر و در سال 2000، 4/6 ميليون نفر در آسيا بود كه پيش‌بيني مي‌شود تا سال 2010، تعداد مبتلايان به ويروس HIV/ ايدز در آسيا 10 ميليون نفر باشد.

وي همچنين، گفت: در حال حاضر بيشترين مبتلايان به ايدز در آسيا در دو كشور هند و چين به سر مي‌برند.

علويان با بيان اين كه براي انتقال ايدز راه‌هاي متعددي وجود دارد، گفت: عمده نگراني‌ها در مورد افرادي است كه داراي رفتارهاي پرخطر جنسي هستند؛ چرا كه اين افراد در جامعه زندگي مي‌كنند و به راحتي مي‌توانند ساير مردم را نيز مبتلا كنند.

وي افزود: البته مي‌توان از بروز بيماري HIV در اين افراد جلوگيري كرد؛ به طوري كه در بسياري از كشورهاي جهان از جمله تايلند توانسته‌اند با حمايت‌هاي مالي و معنوي، رشد اين بيماري را از طريق آميزشي منفي كنند.

معاون سلامت وزير بهداشت با تاكيد بر اين كه در كشور ما الگوي غالب انتقال ويروس HIV همچنان اعتياد تزريقي است، گفت: بر اين اساس در دو سال گذشته بسياري از معتادان تزريقي را تحت پوشش درمان قرار داديم. به طوري كه تا پيش از آن تنها پنج هزار معتاد تزريقي توسط وزارت بهداشت درمان مي‌شدند، حال آن كه اين تعداد در حال حاضر به بيش از 30 هزار نفر افزايش يافته است.

وي در عين حال يادآور شد: در درجه نخست بايد از بروز اعتياد تزريقي در افراد جلوگيري كرد و چنانچه فردي مبتلا به اعتياد تزريقي شد بايد از ابتلاي وي به ايدز و در پي آن آلوده كردن اين ويروس جلوگيري شود.

علويان در اين زمينه به تاكيد مسوولان در مورد لزوم پيشگيري از شيوع بيماري ايدز در كشور اشاره كرد و يادآور شد: ما نمي‌خواهيم قبح عمل خلاف اخلاق از بين برود اما بايد بپذيريم كه در صورت اقدامات پيشگيرانه از بروز اين گونه رفتارها، مي‌توانيم از بروز بيماري ايدز جلوگيري كنيم.

وي در اين رابطه به فردي كه داراي رفتار پرخطر تغذيه‌اي است، اشاره كرد و گفت: اين فرد در صورتي كه دچار سكته شود، بايد تحت درمان قرار گيرد. در مورد افراد داراي رفتارهاي پرخطر نيز چنين است اين افراد چنانچه دچار HIV شوند بايد تحت مراقبت و درمان قرار گيرند. علاوه بر اين كه HIV برخلاف سكته قلبي قابل سرايت به ديگران نيز هست.

به گزارش ايسنا، معاون سلامت وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در ادامه با بيان اين كه تعداد مبتلايان شناسايي شده به ويروس HIV/ ايدز بر اساس آخرين آمار موجود حدود 16 هزار نفر است، اضافه كرد: تعداد اين افراد حدود 70 هزار نفر برآورد مي‌شود.

وي، مهمترين عامل شيوع ايدز را اعتياد تزريقي عنوان كرد و گفت: در دو سال گذشته برنامه‌هاي درمان معتادان تزريقي به ويژه در زندانها دنبال شده است.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.94014s, 18q