ضرورت توجه به سلامت روحي در كنار سلامت جسمي مردم

۱۳۸۶/۰۹/۱۱ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8451
ضرورت توجه به سلامت روحي در كنار سلامت جسمي مردم

به گزارش سلامت نیوز به نقل ازايسنا، دكتر پرويز داوودي معاون اول رئيس‌جمهور عصر امروز در ديدار عبدالرزاق جزايري مدير كل منطقه‌اي سازمان بهداشت جهاني با بيان اين مطلب اظهار داشت: جمهوري اسلامي در كنار اين كه با يك سري اهداف انسان‌دوستانه و عدالت‌خواهانه مديريت مي‌شود سعي دارد همواره آموزه‌هاي اسلامي را مد نظر داشته باشد. با توجه به اين كه دين مبين اسلام به سلامت روحي و جسمي انسان تأكيد فراواني دارد جمهوري اسلامي نيز خود را مقيد به اجراي آن فرامين مي‌داند.

وي تأكيد كرد: توجه به بهداشت و سلامت جامعه را با اختصاص منابعي براي رفاه عمومي و تلاش در جهت رشد و اعتلاي فكري و روحي مردم دنبال مي‌كنيم.

معاون اول رئيس‌جمهور با اشاره به دغدغه دولت نهم در تأمين سلامت مردم گفت: در جمهوري اسلامي به ويژه در دو سال اخير برنامه‌هاي زيادي براي بالا بردن سلامتي مردم به كار گرفته شده است و با تلاش‌هاي صورت گرفته در امر سلامت جسمي، بيماري‌هايي مانند مالاريا، سل، ايدز و ساير بيماري‌هاي واگيردار سير نزولي داشته است.

دكتر داوودي همچنين بودجه‌هاي حمايتي براي اقشار آسيب‌پذير جامعه و زنان سرپرست خانوار و نيز ازدواج جوانان را از زمينه‌هاي سلامت روحي جامعه دانست و گفت: طي دو سال گذشته بودجه‌هاي زيادي در اين راستا هزينه شده است.

وي خاطر نشان كرد: سياست‌هاي حمايتي دولت به ويژه در گستره وسيعي در سلامت جسمي و رواني مردم در استان‌هاي محروم افزايش چشمگيري داشته است.

معاون اول رئيس‌جمهور شناسايي نقاط حادثه‌خيز جاده‌ها و نيز سهميه‌بندي بنزين را از جمله اقدامات مهم دولت در راستاي كاهش حوادث و آلودگي هوا بيان كرد و گفت: سهميه‌بندي بنزين از خردادماه امسال آغاز شده است و اميدواريم با گازسوز كردن و خارج كردن خودروهاي فرسوده از سال 87 شاهد كاهش محسوسي در آلودگي هوا باشيم.

دكتر داوودي همچنين با اشاره به اهتمام مجلس شوراي اسلامي و دولت در محدود كردن استعمال دخانيات تصريح كرد: در مجلس شوراي اسلامي و مجموعه دولت، طرح‌ها و لوايح خوبي در اين مورد مطرح شده و تلاش داريم تا استعمال دخانيات را روزبه‌روز محدودتر كنيم و با گسترش ورزش، سلامتي را در جامعه افزايش دهيم.

وي با اشاره به اينكه بحث سلامتي با توجه به مراودات بين‌المللي امري فرا ملّي است گفت: با گسترش دامنه مراودات بين‌المللي، سلامت به موضوعي جهاني تبديل شده است.

معاون اول رئيس‌جمهور با تاكيد بر ضرورت توجه به سلامت فكري و روحي جوانان تصريح كرد: بسياري از بيماري‌ها مثل ايدز و اعتياد ناشي از افسردگي‌هايي است كه بين جوانان رواج پيدا كرده است؛ بنابراين شايسته است كه متفكران و مصلحان كشورها با اتخاذ سياست‌هاي بين‌المللي، جوانان را در يك مسير صحيح و سالم از لحاظ رواني قرار دهند.

داوودي همچنين با تقدير از تلاش سازمان بهداشت جهاني و نيز مدير كل منطقه‌اي آن در بسط و گسترش سلامت در جهان گفت: جمهوري اسلامي ايران با سازمان بهداشت جهاني ارتباط متقابل و تنگاتنگ دارد و آمادگي خود را براي هرگونه همكاري با سازمان اعلام مي‌كند.

در اين ديدار همچنين عبدالرزاق جزايري، مدير كل منطقه‌اي بهداشت جهاني با اشاره به اينكه از نزديك در جريان تحولات جمهوري اسلامي در زمينه درمان و سلامتي قرار گرفته است، گفت: روندي كه وزارت بهداشت در كاهش بيماري و گسترش سلامتي در جامعه اتخاذ كرده است كاملاً علمي است و از اين بابت خوشحال هستيم.

وي با تقدير از تلاش‌هاي جمهوري اسلامي در محدود كردن استعمال دخانيات در اماكن عمومي اظهار داشت: اميدوارم بخشنامه‌هايي كه درباره ممنوعيت استعمال دخانيات در اماكن عمومي صادر شده، با قاطعيت بيشتري پيگيري شود.

مدير كل منطقه‌اي بهداشت جهاني با اشاره به اينكه درآمد روزانه هفت شركت آمريكايي از فروش سيگار در جهان يك ميليارد دلار است، خاطر نشان كرد: با محدود كردن استعمال سيگار هم مي‌توانيم به سلامتي مردم كمك كنيم و هم با آمريكا مقابله نماييم.

وي در ادامه تاكيد كرد: هيچ كشوري به پيشرفت نايل نخواهد شد مگر اينكه در مورد آموزش و بهداشت سرمايه‌گذاري كند. اقدام جمهوري اسلامي ايران در ادغام خدمات و آموزش پزشكي در كنار هم مي‌تواند تجربه خوبي براي ديگر كشورها باشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.22844s, 19q