ويروس ايدز از طريق شير مادر به نوزاد انتقال پيدا مي كند

۱۳۸۶/۰۹/۱۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8466
ويروس ايدز از طريق شير مادر به نوزاد انتقال پيدا مي كند

دكتر مريم مسعودي، پزشك مركز مشاوره بيماري هاي رفتاري، در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران،‌ در زمينه آلودگي به ويروس و بيماري ايدز افزود: افراد آلوده به ويروس ايدز بدون داشتن علامت، آلودگي را به ديگران منتقل مي كنند و بيماران تا 3 سال پس از تشخيص بيماري ايدز جان خود را از دست مي دهند.
وي در خصوص اينكه تماس هاي عادي و معمولي باعث انتقال آلودگي نمي شود گفت: ويروس ايدز از طريق تماس هاي معمولي و عادي مانند دست دادن، بغل گرفتن، بوسيدن صورت، غذا خوردن از يك ظرف مشترك، مسافرت در يك اتوبوس، استفاده از استخر شناي عمومي و توالت عمومي منتقل نمي گردد.
وي در مورد نيش حشرات براي انتقال بيماري ايدز تأكيد كرد: خون آلوده مكيده شده بوسيله حشرات به سرعت با آنزيمهاي حشره پاره شده و ويروس خارج شده از سلول ميزبان قادر به ادامه حيات در داخل بدن حشره نيست و حشره با گزش فرد ديگر نمي تواند ويروس فعال را منتقل كند.
همچنين دكتر محمدرضا شگراف نخعي معاون بهداشتي واحد مديريت بيماريها در ادامه با بيان اينكه هر روز شش هزار و 800 نفر به ويروس ايدز آلوده مي شوند و بيش از پنج هزار و هفتاد نفر در اثر ايدز جان خود را از دست مي دهند افزود: تعداد مبتلايان به ويروس ايدز در سال 2007 حدود 2/33 ميليون نفر است كه 8/30 ميليون نفر آنها بزرگسالان و 5/2 ميليون نفر آنها را كودكان زير 15 سال تشكيل مي دهند كه نيمي از مبتلايان زن هستند.
وي تصريح كرد: 1/2 ميليون نفر در سال 2007 در اثر ايدز جان خود را از دست داده اند كه 7/1 ميليون بزرگسال و 330 هزار نفر آنها كودك بوده اند.
وي ادامه داد: در كشور ايران تا ابتداي مهر 1386 تعداد 16090 نفر آلوده به ويروس HIV شناسايي شده اند كه از اين تعداد 15150 نفر مرد و 940 نفر زن هستند و اعتياد تزريقي 7/66 درصد همچنان مهمترين راه انتقال بيماري است و بر اساس آخرين آمار 2121 نفر در ايران بر اثر ايدز جان خود را از دست داده اند

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.77673s, 18q