مصرف سيب، در پيشگيري از بروز سرطان روده بزرگ موثراست

۱۳۸۶/۰۹/۱۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8470
مصرف سيب، در پيشگيري از بروز سرطان روده بزرگ موثراست

به گزارش سلامت نیوز ، يوسف نقيايي در گفت وگو با خبرنگار ایسنا اذعان داشت: هر واحد سيب، يك عدد سيب متوسط تعريف مي‌شود كه خوردن 2 تا 4 واحد از هر ميوه‌اي، روزانه توصيه مي‌شود.

وي با اشاره به اين كه سيب داراي انواع مختلف از جمله ‌سيب قرمز، ‌سبز و ‌گلاب است، گفت: هر نوع از اين سيب‌ها خواص غذايي منحصر به فردي دارند.

 كارشناس تغذيه با اشاره به اين كه هر100 گرم سيب به طور متوسط 40 تا 60 كيلوكالري انرژي دارد، تصريح كرد: هر يك صد گرم سيب داراي 9 ميلي‌گرم فسفر، ويتامين c و مقدار قابل توجهي فيبر خوراكي است كه عمده‌ترين فيبر آن پكتين است كه از فيبرهاي قابل هضم مي‌باشد.

وي گفت:‌ وجود فيبر در سيب موجب مي‌شود كه دستگاه گوارش با سرعت بيشتري حركت كرده و از بروز بيماري يبوست پيشگيري ‌كند. همچنين ‌مانع از بروز سرطان‌هاي روده بزرگ، مثل سرطان كولون مي‌شود.

وي با تاكيد بر اين كه ‌بيشترين فيبر موجود در سيب در قسمت پوست آن قرار دارد، توصيه كرد: در صورت رعايت اصول بهداشتي و شستشوي مناسب ميوه، حتي‌الامكان با پوست مصرف شود.

نقيايي اظهار داشت: ‌از ديگر مزاياي پوست سيب، وجود ويتامين گروه B است كه متاسفانه با جدا كردن پوست آن ويتامين‌ها را از اين ميوه از دست مي‌دهيم.

وي افزود: سيب به لحاظ دارا بودن رنگ زرد حاوي مقدار زيادي بتاكاروتن است كه از پيش ساز ويتامين A و تا حدودي تامين كننده ويتامين A در بدن است.

اين كارشناس تغذيه در پايان يادآور شد: ميوه سيب حاوي ويتامين K است كه ضد انعقاد خون مي‌باشد.
 
 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.45271s, 18q