مصرف سرانه حبوبات در كشور بايد از ‪ ۱۰‬به ‪ ۵۰‬كيلو برسد

۱۳۸۶/۰۹/۱۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8518
مصرف سرانه حبوبات در كشور بايد از ‪ ۱۰‬به ‪ ۵۰‬كيلو برسد

دكتر"قربان نورمحمدي" متخصص زراعت و دبيرهمايش ملي‌حبوبات به ايرنا گفت: حبوبات براي فقرا و اقشار كم درآمد جامعه جايگزين گوشت است لذا بايد با افزايش توليد و كاهش قيمت آن، مصرف سرانه حبوبات در كشور به رقم منطقي ‪ ۵۰‬كيلوگرم برسد.

دومين همايش ملي حبوبات ايران روز چهارشنبه با حضور دانشگاهيان و صاحب نظران زراعت و كشاورزي در واحد علوم و تحقيقات دانشكده كشاورزي دانشگاه آزاد اسلامي تهران آغاز به كار كرد.

دكتر نورمحمدي خاطرنشان كرد: وزات جهاد كشاورزي بايد يك دفتر مخصوص داشته باشد كه مقالات و تحقيقات كارشناسان زراعت و كشاورزي دانشگاه ها را به زبان ساده براي كشاوزران تشريح كند، اما متاسفانه دراين زمينه ضعيف عمل مي‌شود.

وي گفت: هم اكنون قيمت حبوبات در كشور بالا است و اگر توليد آن در كشور افزايش يابد و ما نياز به واردات نياز نداشته باشيم قيمت آن كاهش مي‌يابد و اين هدفي است كه رسيدن به آن همكاري وزارت جهاد كشاورزي با دانشگاه را مي‌طلبد.

دكتر جهانسوز معاون توليدات گياهي وزارت كشاورزي نيز كه در مراسم آغاز به كار همايش حبوبات حضور داشت وعده داد كه به تحقيقات انجام شده در دانشگاه بها داده شود و همكاري با دانشگاه افزايش يابد.

دكتر نورمحمدي در ادامه اين گفت و گو خاطرنشان كرد كه كشور بايد به جايي برسيد كه مثل هند و پاكستان حبوبات را صادر كند و اين توانايي در كشور وجود دارد.

وي گفت در همايش ملي حبوبات ‪ ۳۱۶‬مقاله پذيرفته شده كه به صورت سخنراني و پوسترارايه مي‌شود و تاكيد بر آنست كه اين تحقيقات و مقالات از سوي وزارت جهاد كشاورزي براي كشاورزان به زبان ساده ترويج شود.

دكتر نورمحمدي مدير گروه تخصصي زراعت دوره دكتري با اشاره به اهميت حبوبات خاطرنشان كرد كه حبوبات منشاء پروتئين هستند و پروتئين‌ها در ساخت سلول‌ها نقش دارند و ژن و دي ان آ افراد از مواد پروتئيني تشكيل مي‌شود لذا مصرف حبوبات در سلامت مادر و نطفه و جنين نقش اساسي دارد.

وي گفت: غلات، حبوبات و چربي‌ها سه فاكتور مهم غذايي محسوب مي‌شوند لذا در زندگي اقشار كم درآمد جامعه كه توانايي خريد گوشت را ندارند نقش اساسي دارد.

دكتر"ساسان بابايي" متخصص منابع طبيعي نيز به خبرنگار علمي ايرنا گفت كه حبوباتي مثل نخود، عدس و لوبيا از لحاظ ضرورت و استفاده غذايي بعد از غلات (جو و گندم) در درجه دوم قرار مي‌گيرد.

وي افزود از نظر اهميت غذايي و سطح زير كشت نيز يكي از خصوصيات خانواده حبوبات، تثبيت نيتروژن در خاك است، لذا اگر به طور متناوب و همراه با محصولات ديگر كشت شود، به نوعي مي‌تواند ميزان و عملكرد و توليد محصول را افزايش دهد.

رييس دانشكده كشاورزي و منابع طبيعي دانشگاه آزاد اسلامي اضافه كرد كاشت متناوب حبوبات موجب كاهش استفاده از كودهاي شيميايي نيتروژنه مي‌شود.

بابايي دبيراجرايي دومين همايش ملي حبوبات در پايان اين گفت‌وگو خاطرنشان كرد كه در اين همايش دو روزه ‪ ۲۶‬مقاله به صورت سخنراني ارايه خواهد شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.60072s, 18q