مراسم تجليل از داوطلبان عرصه سلامت برگزار شد

۱۳۸۶/۰۹/۱۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8519
مراسم تجليل از داوطلبان عرصه سلامت برگزار شد

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر کامران باقري لنکراني در همايش سراسري تجليل از داوطلبان سلامت در شيراز گفت: در نظام سلامت، عمده نگاه‌ها متوجه بحران‌ها و خطراتي است که به صورت مقطعي جامعه را تهديد مي‌کند و همه تلاش‌ها در همان مقطع صرف مقابله با بحران‌ها و خطراتي اين چنين مي‌شود.

وي گفت: گاهي در مقاطع بحراني، داوطلبان خالصانه حاضر شده و به مجموعه نظام سلامت کشور کمک مي کنند اما تحليل عميق نيازهاي سلامت در جهان، ما را به مرحله‌اي رسانده که اگر بخواهيم جهان و يا کشوري سالم داشته باشيم، بايد فعاليت‌هاي سلامت را به صورت مستمر و با نگرش راهبردي و برنامه‌ريزي شده پيش ببريم.

وي با بيان اين که امروز عمده بار بيماري‌هايي که به جامعه تحميل مي شود، توسط خود بشر ايجاد مي شوند، گفت: امروز در ريشه‌يابي عمده بيماري‌هاي غيرواگيردار به خود بشر مي رسيم. مثلاً بيشترين عامل مرگ و مير در جهان ناشي از بيماري‌هاي قلبي عروقي است. هر چند بخشي از اين حوادث به پيش زمينه‌هاي ژنتيکي نياز دارد اما بروز اين نوع بيماري‌ها به وقوع عوامل خطرساز نيز احتياج دارد.


وزير بهداشت گفت: بر اساس تحقيقات انجام شده، 40 تا 60 درصد از حوادث قلبي عروقي با چند کار ساده مانند ورزش، تغذيه سالم و خودداري از استعمال دخانيات قابل پيشگيري است.

وي با اشاره به تهديدات ديابت و چاقي نيز گفت: آمار نشان مي‌دهند که نيمي از افراد بزرگسال در شهرهاي بزرگ داراي اضافه وزن بوده و 15 درصد جمعيت هم دچار چاقي هستند.

باقري لنکراني افزود: بخش زيادي از سرطان‌ها نيز وابسته به رفتارهاي بشر بوده و به مخاطرات محيطي مرتبط مي‌شوند، لذا اگر بخواهيم کشور و جهان سالمي داشته باشيم، نمي توانيم تلاش‌هاي خود را تنها به اقدامات گذشته معطوف کنيم و لازم است در جهت ارتقاء سلامت جامعه گام برداريم.

وزير بهداشت با بيان اين که جامعه بايد در برابر سلامت خود احساس مسئوليت کند، بر ضرورت آگاهي بخشي به جامعه تأکيد کرد و گفت: نقش رسانه‌ها در ارتقاء سلامت غيرقابل انکار است به گونه‌اي که مثلاً با همکاري رسانه‌ها، مصرف روغن جامد را از 87 درصد در سال 84 به 65 درصد رسانده‌ايم.

وي با تأکيد براهميت نقش رسانه‌ها در ارتقاء سلامت جامعه گفت: در مباحث پيچيده‌تر، مسيري که مي‌تواند مؤثرتر اهداف ارتقاء سلامت را به پيش ببرد، آموزش توسط همگان در محيط‌هاي مختلف کار، تحصيل و خانواده است.

باقري لنکراني ادامه داد: افزايش بار بيماري‌هاي غيرواگير و مخاطرات سلامت ناشي از تغيير خطرات بيماري‌هاي واگير به غيرواگير، نقش داوطلبان سلامت را در جامعه پررنگ‌تر از هميشه مي کند و شايد اثر بخش‌ترين اقدام در وزارت بهداشت در جهت ارتقاء سلامت جامعه توجه به داوطلبان سلامت و توسعه شبکه مربوط به آن باشد.

وي با بيان اين که آثار عملکرد داوطلبان سلامت به وضوح در کاهش مرگ و ميرها قابل مشاهده است، افزود: امروز بيش از ساخت بيمارستان و اتاق عمل و راه‌اندازي آنژيوگرافي به فرهنگي نياز داريم که مردم را در برابر سلامت خود مسئول بداند.

وزير بهداشت از وجود نزديک به 100 هزار نفر داوطلب سلامت در کشور خبر داد و گفت: اين تعداد معادل نيمي از پرسنل رسمي و پيماني وزارت بهداشت است که مي توانند کارساز و مؤثر در جهت ارتقاء سلامت واقع شوند.

دکتر لنکراني از فعال سازي شبکه داوطلبان سلامت در بين اقشار مختلف جامعه خبر داد و گفت: شبکه داوطلبان بسيجي يکي از افتخارات شکل گرفته در چند سال گذشته است اما نبايد از اين ظرفيت فقط براي واکسن فلج اطفال استفاده کرد بلکه بايد به صورت مداوم از آنها در بخش سلامت بهره بگيريم.

وي گفت: حضور جدي زنان خانه دار به عنوان داوطلبان سلامت، ظرفيت خوبي را براي ما ايجاد کرده تا مفاهيم سلامت را به قلب خانواده‌ها انتقال دهيم.

لنکراني گفت: شبکه داوطلبان سلامت در اصناف توليدي و جامعه روحانيت و ديگر اقشار جامعه نيز گسترش پيدا کرده است.

وزير بهداشت يادآور شد: به منظور بهره‌مندي از توان مؤثر داوطلبان سلامت، موارد قانوني امکان ادامه تحصيل اين افراد فراهم شده و به زودي ابلاغ مي شود تا شاهد توانمندسازي مؤثرتر داوطلبان سلامت باشيم.

وي گفت: هرچند مدارک دانشگاهي يک تيغ دو لبه است و گاهي اخذ مدرک از هدف مهم‌تر مي شود، اما آموزش براي داوطلبان سلامت در راستاي توانمندسازي آنها و در جهت ارائه خدمات عالمانه‌تر و مؤثرتر صورت مي گيرد.

به گزارش ايسنا، در ادامه اين مراسم از تعدادي از داوطلبان سلامت در عرصه‌هاي اداري، بسيج، روستاها، نهضت سوادآموزي، روحانيون و شبکه‌هاي بهداشت دانشگاه‌هاي علوم پزشکي سراسر کشور قدرداني شد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.32092s, 18q