کفش نامناسب افراد ديابتي را در معرض زخم پا قرار مي دهد

۱۳۸۶/۰۹/۱۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8522
کفش نامناسب افراد ديابتي را در معرض زخم پا قرار مي دهد

به گزارش سلامت نیوز به نقل از خبرگزاري رويترز؛ دکتر «ليز» از دانشگاه علوم پزشکي اسکاتلند گفت: بررسي‌ها نشان مي‌دهد که در حدود 80 درصد موارد قطع عضو با يک زخم پاي ساده آغاز مي‌شود به همين دليل پيشگيري از اين موضوع ضروري است.

دکتر ليز و همکارانش با بررسي طول و عرض پاي 100 نفر از افرادي که در بيمارستان ديابت ويزيت شدند، دريافتند که تنها 24 درصد آنها کفش‌هايي مناسب و به اندازه پاي خود داشتند و مابقي کفش‌هايي کوچکتر يا بزرگتر از اندازه پاي خود داشتند.

15 تا 20 درصد افراد ديابتي که کفش‌هايي کوچکتر يا بزرگتر از پاي خود داشتند، فاقد هر گونه حسي در پاي خود بودند. اين افراد به علت نداشتن احساس در پاي خود، متوجه جراحت و آسيب به پاي خود نمي شدند.

دکتر ليز افزود: پاي اين افراد (افراد ديابتي که حس خود را از دست دادند) بايد به طور روزانه کنترل شود و بايد به دنبال يک روش درمان مناسب باشند و چنانچه هرگونه نشانه‌اي از آسيب و جراحت در پاي خود ديدند فورا بايد به پزشک مراجعه نمايند.

همچنين اين افراد بايد يک کفش مناسب از نظر طول و عرض براي پاي خود پيدا کنند. چرا که پاي افراد با افزايش سن آنها تغييرات قابل توجهي هم در طول و هم در عرض خواهد داشت. در حالي که بسياري از افراد تنها از يک اندازه مشخص براي کفش استفاده مي‌کنند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.49216s, 18q