تریاک، عامل ابتلا به دیابت، فشار خون و ۵ نوع سرطان

۱۳۹۲/۰۸/۰۴ - ۱۳:۴۵ - کد خبر: 85376
سلامت نیوز : معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت گفت: برخی بر این باور غلط هستند که مصرف تریاک قند خون را پایین می‌آورد در حالی که مطالعات نشان می‌دهد مصرف تریاک خود عامل ایجاد دیابت، فشار خون و 5 نوع سرطان است.

رضا ملک‌زاده در گفت‌‌وگو با فارس اظهار داشت: ابتلا به دیابت، چربی‌ خون، چاقی، مصرف نمک زیاد همگی عوامل خطری برای بروز سکته‌های قلبی و مغزی است.

رئیس مرکز تحقیقات گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران خاطرنشان کرد: هر سال یک میلیون سال عمر بر باد رفته داریم که مهمترین علتش چاقی است. در حالی که 80 درصد سکته‌ها قابل پیشگیری است.

معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: متأسفانه تابه حال آن طور که باید برای پیشگیری کاری نکردیم و بیشتر مطالعاتمان را روی معالجه افراد گذاشته‌ایم کاش حداقل 20 درصد بودجه سلامت را صرف پیشگیری می‌کردیم.

وی گفت: با اصلاح شیوه زندگی، افزایش تحرک و فعالیت بدنی، کاهش مصرف نمک و استفاده نکردن از چربی‌های ترانس می‌توانیم از بسیاری از بیماری‌ها از جمله سکته‌های قلبی جلوگیری کنیم.

ملک‌ زاده مصرف سیگار را عامل خطری برای ابتلا به انواع بیماری‌ها دانست و افزود: همچنین باور غلطی در بین برخی افراد وجود دارد که مصرف تریاک قند خون را کاهش می‌دهد در صورتی که تریاک خود یکی از عوامل ایجاد قند خون و فشار خون است.

به گفته این فوق تخصص گوارش و کبد تریاک عامل ایجاد سکته‌های قلبی و مغزی و 5 نوع سرطان از جمله سرطان حفره دهان، مری، معده و مثانه است.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت پیشنهاد کرد تا در کنار مطالعات دیگر تحقیقاتی برای کشف ژن‌های ایجاد کننده سکته مغزی و قلبی انجام شود تا از طرف دیگر بتوان داروهایی را برای پیشگیری از سکته قلبی و مغزی تولید کرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.80608s, 18q