نگهداری 120 معلول در 2 «سوله»

۱۳۹۲/۰۸/۰۶ - ۱۱:۰۶ - کد خبر: 85498
سلامت نیوز : «موسسه خیریه نگهداری و توانبخشی معلولان ذهنی امید سروستان» که از سال 77 در نزدیکی شیراز احداث شده مشکلات زیادی دارد. نارضایتی پرسنل، طبقه‌بندی‌نشدن معلولان از نظر معلولیت ذهنی، نگهداری بیمارهای پرخاشگر کنار بیماران نسبتا آرام‌تر که مسایل خاصی را به‌وجود می‌آورد مثلا دیده شده که یکی از معلولان گوش دیگری را کنده است. 120معلول این موسسه در دو سوله نگهداری می‌شوند که کمترین امکانات بهداشتی و رفاهی را دارند. این 120معلول یا مددجو فقط از دو سرویس بهداشتی بسیار کثیف و دو حمام می‌توانند استفاده کنند و یک حیاط با چند اردک همه فضای هواخوری آنها را تشکیل می‌دهد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه شرق ؛ این سوله‌ها فقط یک کولر دارند که جوابگوی خنک‌کنندگی فضا نیست. در این موسسه از خود معلولان برای نظافت و انجام کارهای روزانه استفاده می‌شود. وضعیت لباس‌های این معلولان استاندارد نیست و گاهی دیده شده که لباس‌ها از پای معلولان درمی‌آمده است. در زمستان هم لباس مناسبی برای آنها تهیه نشده است. از نظر جیره غذایی وضعیت تغدیه این معلولان حداقلی است و اثری از میوه و سبزی در وعده‌های غذایی آنها دیده نمی‌شود. شنیده شده که مدت‌ها به این معلولان سیب‌زمینی و لوبیا داده می‌شده و بر اساس مشاهدات یکی از پرسنل وقتی خیری عدس پلو به این مرکز آورده است همه ذوق‌زده شده‌اند.

بنا به اظهارات پرسنل این موسسه هیچ آموزشی به معلولان داده نمی‌شود. در هر شیفت تقریبا شش‌پرسنل وظیفه نگهداری از 120معلول ذهنی را دارند که به هیچ‌وجه تکافوی این تعداد را نمی‌کند. یکی از درگیری‌های مداوم مددیاران با معلولان به بی‌اختیاری ادرار و مدفوع معلولان برمی‌گردد و چون نیروی مددکار برای نظافت به اندازه کافی وجود ندارد، باعث می‌شود از معلولان دیگر برای انجام این کار استفاده کنند. پرسنل گفته‌اند که شکایات آنها منجر به بیکاری‌شان می‌شود چون قراردادی ندارند. این مددکاران ماهی 500‌هزارتومان حقوق می‌گیرند و برخی از آنها با اینکه 25 سال تمام خدمت کرده‌اند اما هنوز بازنشسته نشده‌اند.

مدتی پیش یکی از مددجویان پای یکی از پرسنل را گاز گرفته بود که منجر به عفونتی شش‌ماهه شد. با توجه به اینکه بنا به اظهارات مددیاران، این معلولان از نظر ایدز و هپاتیت و سایر بیماری‌های واگیر آزمایش نشده‌اند امکان وقوع دوباره چنین رویدادهایی سلامت پرسنل را به مخاطره می‌اندازد. این موسسه خیریه با نزدیک‌ترین بیمارستان 30کیلومتر فاصله دارد و در 45کیلومتری شیراز واقع شده است. «کاووس شفیعی»؛ رییس هیات‌مدیره موسسه خیریه نگهداری و توانبخشی معلولان ذهنی امید سروستان می‌گوید این مرکز تحت نظارت اداره کل بهزیستی است و مبلغ 800‌هزارتومان ماهانه برای محیط موسسه به بهزیستی اجاره داده می‌شود چون موسسه خیریه مردمی است. به گفته او این مددجویان نفری 230‌هزارتومان یارانه می‌گیرند و 60 تا 70‌درصد مخارج از سوی خیرین تامین می‌شود.

او می‌گوید داروهای این مددجویان به‌صورت آزاد تهیه می‌شود و قیمت‌ها بسیار بالاست و دارو به مددجو نمی‌رسد. به گفته شفیعی یک نفر آلودگی هپاتیت داشته و آنها منتظر واکسن هپاتیت هستند ولی در بازار نیست. البته «شرق» وظیفه خود دانست پاسخ‌های کشاورز، رییس بهزیستی استان فارس را که از سوی معاون وی آقای اسماعیل‌زاده ارایه شده منتشر کند: توضیحات «عبدالحمید کشاورز» رییس بهزیستی استان فارس:«درباره دارو باید بگویم بررسی صورت گرفت، دارو به اندازه کافی موجود بود - هیچ مشکلی از نظر قیمت و میزان دارو نداشته ایم. همچنین  وسایل نظافت که مطرح کرده بودید هیچ کمبودی وجود ندارد و از بهترین مارک‌ها برای آنها تهیه می‌شود.  از نظر سرویس بهداشتی، کمبودها را قبول داریم و الان دارد ساخته می‌شود. انبارها بازرسی شد غذا کافی است. نگهداری مواد غذایی در وضعیت خوبی است و آرم استاندارد روی محصولات هست.

مرکز برنامه غذایی دارد و طبق همان برنامه غذا داده می‌شود که غذاها مناسب هستند. تعداد کم پرسنل را قبول داریم. هر 25 توانخواه یک مددیار دارد که استاندارد هر 10نفر یک مددیار است. یارانه هر نفر 300تومان در ماه است. بعضی از معلولان کاملا بی‌هویت هستند و مخارجشان کاملا برعهده بهزیستی است.» لازم به ذکر است، ایشان پس از دیدن عکس‌ها درخواست کرده‌اند این عکس‌ها منتشر نشود و به پرسنل تاکید کردند اگر با خبرنگار «شرق» گفت‌وگو کنند از کار اخراج خواهند شد. فایل صوتی این گفت‌وگوها موجود است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.07229s, 18q