دور از چشم رئيستان در محل کار چرت بزنيد

۱۳۸۶/۰۹/۱۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8557
دور از چشم رئيستان در محل کار چرت بزنيد
به گزارش سلامت نیوز به نقل ازبرنا ،اين موضوع به قدري مسئله مهمي است که دانشمندان انگليسي در شهر لندن در اين رابطه يک نمايشگاه بزرگ و جديدي برپا کرده اند.
تعداد افرادي که از احساس خستگي مداوم در زندگي خود شاکي هستند رو به افزايش است .اين احساس در افراد شاغل بيشتر ديده مي شود.
خواب به مغز اين امکان را مي دهد تا فرد خستگي ها و فشارهاي روزانه خود را برطرف کند.کمبود خواب همانطور که در خبرها نيز اعلام شد خطر چاقي،عارضه قلبي و افسردگي را افزايش مي دهد و ميزان کارايي فرد را کاهش مي دهد طوري که فرد تمرکز خود را از دست داده و توانايي کار کردن مثل گذشه را ندارد.
دانشمندان براي داشتن خواب عميق چند راهکار را پيشنهاد مي کنند از جمله؛عضلات بدن خود را به مدت بيست ثانيه منقبض کنيد تا کم کم دردتان بگيرد سپس عضلات خود را رها کنيد که اين کار باعث آرامش بدن و در پي آن آرامش مغز مي شود و خوابيدن نيز راحت تر و سريعتر انجام مي گيرد.اين تکنيک "پي ام آر" (Progressive Muscle Relaxation) نام دارد.
پيشنهاد دوم گوش کردن به ترانه هاي قديمي است.براي رفتن به خواب بايد هم ذهن و هم بدن را آرام کرد.
يکي از پزشکان انگليسي پيشنهاد مي کند در هنگام خواب نوارهاي موسيقي قديمي خود را پيدا کنيد و به آنها گوش کنيد؛زيرا با گوش کردن به ترانه هاي جديد انسان به طور ناخودآگاه اشعار آن را با دقت گوش مي کند و سعي در به خاطر سپردن آن ترانه مي کند درنتيجه مغز وي به آرامش نمي رسد.
يک راه ديگر براي آرامش ذهن، تکرار يک واژه بي معني است. کلمه اي که شما را به ياد موضوع خاصي نمي اندازد را انتخاب کنيد و آن را در مغزتان به صورت نامنظم در بين افکارتان تکرار کنيد.
کارشناسان آمريکايي در زمينه خواب، چرت روزانه را "يک نوع عادت حياتبخش" تعريف مي کنند.آنها معتقدند که چرت کوتاه مابين فواصل کاري در بهبود کار و رفع خستگي و ايجاد آرامش در مغز بسيار کمک مي کند.
ژاپني ها معتقدند ؛چرت زدن در بين روز حتي به مدت بيست دقيقه بهتر از نوشيدن يک فنجان قهوه کسالت را برطرف مي کند و دريافتند که افراد بعد از يک چرت کوتاه بهتر از قبل از آن کار مي کنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.85729s, 18q