افزایش روزافزون فقر در بین خانواده‌های زن سرپرست

۱۳۹۲/۰۸/۰۷ - ۱۲:۵۰ - کد خبر: 85588
سلامت نیوز : عضو هیات علمی داشنگاه الزهرا با بیان اینکه مطالعات نشان می‌دهند که ۸ درصد مردم ایران دچار سوتغذیه هستند، گفت: وزارت بهداشت این رقم را ۱۰ درصد اعلام کرده است که یعنی این افراد زیر خط فقر هستند.
 
به گزارش سلامت نیوز به نقل از تابناک ؛ حسین راغفر عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا، در همایش تخصصی امکان‌سنجی گروه‌های شناسایی مشمول یارانه که در وزارت کار در حال برگزاری است با اشاره به ضرورت‌ها و راهکارهای اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ها اظهار داشت: برخی از گروه‌هایی که یارانه نقدی دریافت می‌کنند جزو گروه‌های آسیب پذیر هستند.
 
وی اظهار داشت: این گروه‌ها براساس داده‌های مرکز آمار محاسبه شده‌اند که ویژگی عینی افراد آسیب‌پذیر برای رسیدگی به موضوع یارانه در حال حاضر مطرح است نه درآمد افراد.  
 
راغفر با بیان اینکه مطالعات نشان می‌دهند که 8 درصد از مردم ایران دچار سوتغذیه هستند، بیان کرد: وزارت بهداشت این رقم را 10 درصد اعلام کرده است که یعنی این افراد زیر خط فقر هستند.  
 
وی با بیان اینکه تمام افراد زیر خط فقر باید شناسایی و یارانه آنها به صورت شفاف و دقیق پرداخت شود، بیان کرد: در صورتی که منابع به درستی هزینه شود می‌توان صرف کارهای دیگر شود و بحران را پشت‌سر بگذاریم .
 
وی بیان کرد: در سالهای گذشته یعنی در دولت نهم و دهم سرمایه‌گذاری‌های زیادی صورت نگرفته است این در حالی است که دولت بیشترین درآمد را داشته است که اگر این منابع سرمایه گذاری شده به درستی هدایت می‌شد اکنون نیازی به هدفمندی یارانه‌ها نداشتیم.  
 
وی ادامه داد: مردم اگر شغل داشته باشند می‌توانند کسب درآمد کنند و دیگر نیازی به این میزان یارانه ندارند.
 
راغفر با تاکید بر اینکه در یکی دو دهه گذشته روش‌های مختلفی تجربه و آزموده شده‌اند بیان کرد: یکی از موارد شناسایی برای دادن یارانه شناسایی خانوارهای فقیر است که این موضوع باید در خانواده‌ها با دقت بررسی شود.  
 
عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا با تاکید بر اینکه هرچه تعداد خانواده‌های فقیر افزایش یابد فقر بیشتر می‌شود بیان کرد: فقر در بین خانواده‌های زن سرپرست هر روز در حال افزایش است.  
 
راغفر با تاکید بر اینکه از 25 درصد گروه فقیر درآمدی در هر خانواده بیش از 2 نفر شاغل هستند که نمی‌توانند معیشت خود را تامین کنند، گفت: سرکوب شدن دستمزد در سالهای اخیر یکی از علل فقیر شدن جامعه است و با تورمی که در حال حاضر وجود دارد نیروی کار اگر کار هم کند نمی‌تواند هزینه‌های خانواده خود را تامین کند.
 
وی ادامه داد: اگر شغل سرپرست خانوار مطلوبیت داشته باشد فقر کنترل می‌شود.
 
وی با اشاره به اینکه اگر معلولی در یک خانواده باشد موجب این می‌شود که هزینه خانواده چند برابر می‌شود، افزود: لازم است یک راستی آزمایی در اطلاعات برای افراد یارانه بگیر انجام شود. با توجه به اینکه از بودجه نفت ارتزاق می‌کنیم باید دقت داشته باشیم که این منابع برای نسل آینده است. بنابراین دهک‌های یارانه بگیر باید با دقت شناسایی شوند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.24962s, 18q