زونا چیست؟

۱۳۹۲/۰۸/۰۷ - ۱۴:۵۳ - کد خبر: 85600
سلامت نیوز: زونا يک بيماری عفوني پوستي ويروسی است و ويروس آن همان ويروس آبله مرغان است بنابراين زونا واگيردار نيست و فعال شدن ويروس آبله مرغان در بدن است كه منجر به ابتلای افراد به آبله مرغان مي شود.
به گزارش سلامت نیوز زونا نوعي بيماري ويروسي است كه توسط ويروس عامل بيماری آبله مرغان ايجاد مي شود. هر فردی كه زماني مبتلا به آبله مرغان بوده است، ممكن است دچار زونا شود. ويروس اين بيماری در سلول های خاصي در ريشه اعصاب به صورت نهفته و خاموش باقي مي ماند ولي هنگامي كه دوباره فعال شود باعث ايجاد زونا مي گردد. حدوداً 20 درصد از افرادی كه قبلاً مبتلا به آبله مرغان بوده اند در طول زندگی مبتلا به زونا می شوند.
جوش های زونا به در چه محل هایی بروز پیدا می کند ؟ جوش های حاصل از زونا می تواند به صورت تاول هایی پر از مایعات باشد . اغلب این تاول ها به صورت دسته ای و در یک طرف کمر به وجود می آید . زونا از یک واژه لاتین به معنای کمربند می آید . از جمله دیگر شایع ترین نقاطی که تاول های زونا بر آن ظاهر می شود یک طرف پیشانی و یا یک طرف چشم هست . اما در حالت کلی تاول های زونا می تواند بر هر نقطه ای ظاهر شود .
علایم زونا :قبل از بروز لکه های جوشی علایم اولیه زونا پنج روز قبل از بروز جوش ظاهر می شود . به طورمعمول نقاطی که بعد از مدتی جوش بر روی آن ظاهر می شود در 5 روز دچار خارش ، سوزشو درد می شوند .
دیگر علایم زونا از دیگر علایم زونا تب ، لرز ،سردرد و ناراحتی معده است .
چه چیزی باعث بوجود آمدن زونا می شود ؟ به گزارش سلامت نیوز ضعف سيستم ايمني فرد ممكن است زمينه را براي تكثير ويروس و حركت آن در مسير اعصاب به سمت پوست مساعد كند. با اينكه كودكان نيز ممكن است مبتلا به زونا شوند، اين ويروس بيشتر افراد بالاي 50 سال را گرفتار مي كند. بيماري ها، ضربه و استرس نيز ممكن است باعث تحريك اين ويروس و ابتلا به زونا شوند. افرادي كه به هر دليل سيستم ايمني آن ها ضعيف شده است، بيشتر مستعد ابتلا به زونا هستند. همچنين اينگونه افراد استعداد بيشتري براي ابتلا به اشكال وخيم زونا دارند. بيماري هايي كه باعث تضعيف سيستم ايمني انسان مي شوند عبارتند از سرطان ها (مثل سرطان هاي خوني) و ايدز. برخي از روش هاي درماني مانند شيمي درماني يا پرتو درماني براي مقابله با سرطان، داروهايي كه براي جلوگيري از پس زدن اعضاء پيوندي استفاده مي شوند و يا استعمال درازمدت كورتن ها ممكن است باعث تضعيف سيستم ايمني بدن شوند.
تشخیص زونا تشخيص زونا بر پايه ديدن تاول ها و تاريخچه وجود درد قبل از ايجاد بثورات در يک سمت بدن است. ممكن است پزشک از سلول های سطح تاول نمونه تهيه كرده و آن را زير ميكروسكوپ بررسی كند. در صورتيكه تشخيص بيماری قطعی نباشد، مي توان مايع داخل تاول ها را بررسي بيشتر از نظر وجود ويروس به آزمايشگاه فرستاد. بيشتر افرادی كه مبتلا به زونا مي شوند مشكل ديگریندارند ولی اگر شما مبتلا به بيماری ديگری هستيد و يا ممكن است در معرض ويروس ايدز قرار گرفته باشيد، بايد آن را با پزشک خود در ميان بگذاريد زيرا اين اطلاعات ممكن است باعث تغيير روش درمان شوند. پزشک درباره سابقه بيماری های قبلي از شما خواهد پرسيد و ممكن است آزمايش هايي مثل عكس ساده سينه و يا آزمايش خون را بری شما درخواست كند.
مدت زمان زونا معمولا بین هفت تا 10 روز تاولهای زونا از بین می رود و به طورکامل بین دو تا چهار هفته زونا به طور کامل بهبود می یابد .اثر تاول و زخم های زونا بعد از چند هفته یا چند ماه از بین می رود . مصرف مسكن و كمپرس سرد در خشك كردن تاول ها موثر است.
چه کسانی در معرض ابتلا به زونا هستند ؟ به گزارش سلامت نیوز همه افراد در معرض ابتلا به زونا هستند اما افراد در سن بالا در معرض خطر هستند .افراد مسن 60 سال به بالا 10 برابر بیشتر از کودکان در معرض ابتلا به زونا هستند . عوامل دیگر که شانس ابتلا به زونا را افزایش می دهند ، عبارتست از :مصرف برخی داروهای سرطان ،داروهای استروئیدی ،استرس طولانی مدت ، ضعیف بودن سیستم ایمنی بدن به دلیل وجود بیماری نظیر سرطان و ایدز.
آیا زونا واگیردار است ؟ ويروس زونا تنها ممكن است افرادي را كه تاكنون مبتلا به آبله مرغان نشده اند گرفتار كند و در اين صورت نيز آن ها مبتلا به آبله مرغان مي گردند و نه زونا. با اين حال زونا بسيار كمتر از آبله مرغان واگير دارد و تنها در صورت تركيدن تاول ها امكان سرايت به ديگران وجود دارد. در نوزادان و افرادي كه به عللي سيستم ايمنی ضعيفی دارند احتمال گرفتن آبله مرغان از افراد مبتلا به زونا بيشتر است. بيماران مبتلا به زونا به ندرت احتياج به بستری شدن در بيمارستان پيدا می كنند.
درمان زونا زونا معمولاً در طي چند هفته خود به خود از بين مي رود و بازگشت آن بعيد است. مصرف مسكن و كمپرس سرد در خشك كردن تاول ها موثر است. مصرف داروهایضد ويروس خوراكی برای كاهش پراكنده شدن ويروس ها و كم كردن حوزه ضايعات جلدي موثر است، به شرط اينكه در عرض 3-2 روز اول شروع بيماری مصرف شوند. لذا در صورتي كه دچار درد شديد ناگهانی در يک طرف بدن شده و مشكوکبه زونا هستيد، در اسرع وقت به متخصص پوست مراجعه كنيد. در موارد شديد زونا مثلاً وقتي درگيری چشمي وجود دارد و يا در كسانيكه سيستم ايمنی ضعيف دارند، تجويز برخی دارها الزامي است. اين داروها گاهي باعث سردرد، تهوع يا گيجی مي شوند. هر چه درمان زودتر آغاز شود نتيجه آن بهتر خواهد بود به نظر نمي رسد اين داروها از دردهای پس از زونا جلوگيري كنند ولی ممكن است دوره آن ها را كوتاهتر كنند در موراد شديد مثل درگيري چشم ها و يا براي كاهش دردهاي شديد تركيبات كورتن نيز همراه با داروهاي ضدويروس تجويز مي گردد. برای كنترل درد شديد مي توان از انسداد عصبی در موضع درد استفاده كرد. دردهای پس از زونا را مي توان با استفاده از داروهاي ضدافسردگي و ضدتشنج در شب و استعمال مكرر مسكن ها در طول روز درمان كرد. مصرف يک نوع پماد كه از فلفل استخراج مي شود در كاهش درد برخي بيماران موثر بوده است. اين پماد سه تا چهار بار در روز در محل های دردناک استعمال مي شود و درد به تدريج طی يک تا سه هفته از بين مي رود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.99968s, 18q