افزایش عمل سزارین در آذربایجان غربی

۱۳۹۲/۰۸/۰۷ - ۱۶:۲۳ - کد خبر: 85642

سلامت نیوز : کارشناس مسئول امور مامایی بخش معاونت درمانی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه گفت: آمار دقیقی از وضعیت سزارین در شهرستان‌های آذربایجان غربی در دست نیست.

سهیلا بصیرنیا در گفت‌وگو با (ایسنا)، خاطرنشان کرد: آمار سزارین در سال 91 در بخش دولتی استان 38.2 درصد و در بخش خصوصی و بیمارستان‌های وابسته به دولت 57.84 درصد بوده که این آمار نسبت به سال 90 در هر دو بخش حدود یک درصد افزایش نشان می‌دهد ولی در حالت کلی این وضعیت نگران کننده است.

وی با بیان این‌که میانگین کشوری برای سزارین در بخش دولتی 48 درصد است، عنوان کرد: در زمینه آمار سزارین در بخش خصوصی هیچ گونه آماری اعلام نشده است.

بصیرنیا در رابطه با علت استقبال مادران از روش سزارین برای به دنیا آوردن فرزندانشان، گفت: علت استقبال مادران از این روش دلایل متفاوتی دارد که ترس مادران از زایمان طبیعی، سرعت فرایند زایمان در روش سزارین، ترس از تغییر وضعیت آناتومیکی دستگاه تناسلی، ترغیب برخی متخصصان زنان زایمان به انجام زایمان به روش سزارین و الگوبرداری افراد از یکدیگر از جمله این دلایل است.

وی افزود: این روش عوارضی برای مادر نظیر برگشت دیرتر رحم به حالت طبیعی به دلیل ضعف عضلات شکمی ناشی از درد پس از عمل، امکان بروز عوارض بیهوشی حتی بی حسی موضعی، احتمال بیشتر بستری مجدد مادر، طولانی بودن مدت بستری و محدودیت حرکتی به دلیل دردهای پس از عمل و از دست دادن خون بدن به میزان 2 برابر نسبت به زایمان طبیعی دارد.

بصیرنیا عنوان کرد: مادران به دلیل نداشتن اطلاعات کافی در زمینه سزارین طبیعی و فواید آن بیشتر به این روش روی می‌آورند.

وی تصریح کرد: به غیر از عوارضی که این روش برای مادر به دنبال دارد عوارضی برای نوزاد بوجود می‌آید که می‌توان به مواردی نظیر تاثیر بی‌هوشی بر روی نوزاد و خواب آلودگی، تاخیر در شروع تغذیه با شیر مادر، تاخیر تخلیه ریه از مایع آمنیوتیک که در زایمان طبیعی به دلیل خروج از کانال زایمان فوری اتفاق می‌افتد و به امکان نداشتن ارتباط فوری نوزاد با مادر به دلیل بی‌هوشی مادر، اشاره کرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.41236s, 19q