زنان بالای 40 سال باید هر سال ماموگرافی شوند

۱۳۹۲/۰۸/۰۸ - ۱۰:۲۵ - کد خبر: 85655

سلامت نیوز : دبیر اجرایی همایش دانشجویی سرطان، به زنان بالای 40 سال توصیه کرد: برای تشخیص زودهنگام و درمان به موقع سرطان پستان بهتر است هر سال ماموگرافی شوند.

محمد خانشی در گفت وگو با (ایسنا) ، افزود: سن ابتلا به سرطان سینه در ایران بین افراد 40 تا 50 ساله است، در حالی که در کشورهای غربی بین افراد 50 تا 60 ساله است.

وی ادامه داد: امروزه میزان بقای بیماران مبتلا به سرطان پستان در سایه آگاهی بیشتر، افزایش موارد تشخیص زودهنگام و پیشرفت‌های بدست آمده در درمان در حال افزایش است.

وی ادامه داد: وجود توده‌های بدون درد در پستان، تغییر در اندازه و شکل پستان، متورم شدن زیر بغل، تغییرات در نوک پستان یا در ترشحات آن و یا دردناک بودن پستان می تواند از علایم این بیماری باشد.

خانشی اظهار کرد: هرچه این بیماری زودتر ردیابی شود درمان آن آسانتر بوده و با استفاده از ماموگرافی و رادیوگرافی قفسه سینه می‌توان تومورها را ردیابی کرد.

وی خاطرنشان کرد: در صورت وجود توده در سینه راه مطمئن برای تعیین سرطانی بودن آن نمونه برداری از توده است.

دبیر اجرایی همایش دانشجویی سرطان زنان افزود: در این همایش که 250 دانشجوی پزشکی در آن شرکت کرده‌اند از موازی کاری و ارایه مقاله پرهیز و بیشتر بر ارایه ایده‌های خلاقانه و نوآورانه تاکید شده است.

وی گفت: بیش از 25 ایده دریافت و توسط 12 نفر از استادان مورد دواری قرار گرفته و پس از انتخاب ایده های برتر، این ایده ها توسط معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تبریز مورد حمایت قرار خواهند گرفت.

همایش دانشجویی سرطان زنان با محوریت پستان هفت الی 9 آبان ماه جاری در دانشکده پزشکی دانشگاه تبریز در حال برگزاری است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.17726s, 18q