پس از جدایی با کودکانمان چطور رفتار کنیم؟

۱۳۹۲/۰۸/۰۸ - ۱۴:۱۴ - کد خبر: 85686
سلامت نیوز : زندگی خانوادگی برای کودکان بیشتر از افراد بالغ اهمیت دارد. طلاق نتیجه درگیری های حل نشده بزرگسالان است ولی کودکان به صورت ناخواسته وارد آن می شوند. همانطور که مخاطبان سلسله مطالب «بازسازی زندگی پس از طلاق» به خاطر دارند در شماره قبل و در واقع در گام هشتم از بازسازی زندگی پس از جدایی، به اهمیت و ضرورت رفتار صحیح با کودکان طلاق پرداختیم و یادآور شدیم که توجه ویژه به امر تربیت کودکانی که والدین آن ها از یکدیگر جدا شده اند از آن رو حائز اهمیت است که این کودکان بیشتر از دیگر هم سن و سالان خود در معرض آسیب هستند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ؛ چنانچه والدین پس از جدایی دست از خصومت های شخصی بردارند و به خاطر رفاه حال فرزند خود با یکدیگر هماهنگ باشند، کودک آسیب کمتری خواهد دید. راهکارهای تربیتی که در شماره قبل ارائه شد و در این شماره هم ادامه آن را بیان خواهیم کرد به شما کمک می کند تا مسیر رشد سالم فرزند خود را بعد از گرفتن طلاق هموار کنید:

1 - از ایجاد تغییرات متعدد و بزرگ که فرزندتان را به هم می ریزد اجتناب کنید: تعدادی از والدین بعد از گرفتن طلاق تلاش می کنند هر چه سریع تر خانه، مدرسه، باشگاه و دیگر اماکنی را که کودک در آن فعالیت می کند، تغییر دهند تا دست همسر سابق شان کمتر به فرزندشان برسد. نباید کودک را از خانه، دلبستگی ها و اسباب بازی هایی که داشته دور و ناگهان همه این جدایی  را به او تحمیل کنیم. به خاطر داشته باشید کودکان در سنین پایین ترجیح می دهند در موقعیت های آشنا و پیش بینی شده قرار بگیرند. اضطراب جدایی از والدین از یک سو و اضطراب ناشی از تغییر مدرسه، محل زندگی و همچنین تطابق یافتن با این محیط ها و آدم های جدید از سوی دیگر، فرزند شما را دچار رکود و پسرفت شدید و او را آماده ابتلا به اختلالات روانی می کند.

2 - نمک بر زخم کودک نپاشید: در بسیاری از موارد زن و شوهر طلاق گرفته از فرزند خود استفاده ابزاری می کنند و از او می خواهند تا شبیه یک جاسوس عمل کند و بعد از هر بار ملاقات با والد دیگر درباره او اطلاعات بدهد. بازخواست و بازجویی از کودک درباره  والد دیگرش کاری بسیار ناراحت کننده است. با چنین تقاضایی از کودک، غیر مستقیم به او پیغام می دهید که باید از یکی در برابر دیگری محافظت کند و یا خواست یکی را برآورده و به دیگری خیانت کند. آثار سوء چنین خواسته هایی از کودک، در دراز مدت نمایان خواهد شد.

3 - از رفتارهایی که باعث لوس شدن فرزند می شود خودداری کنید: در بسیاری از موارد تمام مسئولیت های سنگین سرپرستی از کودک، تامین معاش او، رسیدگی به مسائل تحصیلی و تربیتی اش با والدی است که حضانت کودک را بر عهده دارد. معمولا فشارهای زیادی بر این والد وارد است که ناخواسته باعث می شود جدیت و سخت گیری بیشتری را اعمال کند و به همین دلیل از نظر کودک، او فردی نسبتا بی عاطفه محسوب می شود. از طرفی والد دیگر که چند ساعتی بیشتر در کنار کودک نیست تمام تلاش خود را می کند تا بهترین خاطرات را برای او رقم بزند. این والد معمولا با سهل گیری می کوشد رفتارهای ناپسند، نقض کردن قوانین، بی توجهی به برخی از ممنوعیت ها و ... را در کودک نادیده بگیرد تا برای او لحظات خوشی را فراهم کند. به عنوان مثال خوردن تنقلاتی نظیر چیپس و نوشابه برای کودک مضر است. ولی زمانی که والد به راحتی برای کودک چنین تنقلاتی را فراهم می کند صرف این که مایل است به او خوش بگذرد، نه تنها این سهل انگاری کودک را لوس می کند بلکه به طور غیرمستقیم به او آموزش می دهد قوانینی را که ضامن سلامتی خودش است زیر پا بگذارد و در نهایت او را به سرپیچی از قوانین والد دیگر نیز دعوت می کند. والدین باید اطلاعات لازم درباره قوانین تربیتی را به هم بدهند تا در مقابل رفتار واحدی که کودک نشان می دهد هر کدام ساز خود را نزنند.

4 - از صحبت کردن درباره مشکلات مالی با فرزندتان نترسید: ممکن است کودک شما متوجه نباشد که اینک شما مجبورید به تنهایی عهده دار مخارج زندگی و برآوردن خواسته های او شوید. بسیاری از کودکان زمانی که طلاق رخ می دهد چنین شرایطی را نمی توانند درک کنند و همچنان انتظار دارند تا خواسته های آن ها مثل سابق که پدر و مادر در کنار هم مسائل مالی را مدیریت می کردند برآورده شود. اکنون ممکن است مجبور شوید دو شیفت کار کنید و یا به یک خانه کوچک تر و ارزان تر بروید، تا بتوانید از پس مخارج خود و فرزندتان برآیید. بهتر است فرزند خود را با مفهوم پس انداز کردن و درست خرج کردن آشنا سازید اما به یاد داشته باشید که «نحوه مطرح کردن» مشکلات مالی موجود با کودک بسیار مهم است. باید به کودک خود نشان دهید که درک می کنید که تحمل شرایط مالی فعلی و کنار آمدن با این تغییرات سخت است اما به او بفهمانید که تمام تلاش تان را خواهید کرد تا این سختی ها به حداقل برسد. نگران نباشید؛ بچه ها از پس خیلی چیزها برمی آیند. اگر چه گفتن حقیقت آن ها را رنج می دهد ولی آن ها رفته رفته خودشان را با شرایط جدید انطباق می دهند. کافی است به فرزندتان یادآور شوید که او هم می تواند نقش موثری در پشت سر گذاشتن مشکلات مالی داشته باشد. بگذارید در عمل، با معنای صرفه جویی آشنا شود. مثلاکودک خود را به خرید بفرستید و یا او را در تصمیم گیری ها شریک کنید. از او بپرسید «اگر این کالا را بخریم، نمی توانیم فلان کالا را بخریم حال به نظر تو چه کنیم؟» یا اینکه؛ «به نظر تو خرید این کالا ضروری است؟» به کودک یادآور شوید باید برای خواسته هایش اولویت بندی کند.

5 - از حمایت افراطی و محبت بی رویه به فرزندتان خودداری کنید: امکان دارد شما به عنوان پدر یا مادر خود را در برابر کودک مقصر احساس کنید چرا که نتوانسته اید یک خانواده کامل برای او فراهم کنید. بسیاری از پدر و مادرها پس از جدایی می کوشند تا این احساس را به گونه ای برای کودک جبران کنند. آن ها می کوشند مشکلات را به طریقی دیگر از سر راه کودک بردارند و به اصطلاح فضای دلنشین و مطلوبی برای او ایجاد کنند. حمایت افراطی از کودک وابستگی ایجاد می کند و باعث می شود او یاد بگیرد برای حل هر مشکلی در زندگی اش، پشت سر پدر و مادر مخفی شود. به همه خانواده ها از جمله خانواده های طلاق توصیه می شود به کودک خود مسئولیت بدهند تا مدیریت و استقلال را بیاموزد. البته مسئولیت هایی به کودک بدهید که اولا متناسب با سن او و در حد توانش باشد، ثانیا مطمئن باشید که از عهده انجام آن بر می آید.

6 - حتما از کمک یک روانشناس برای ارتقای مطلوب تر رشد فرزندتان بهره مند شوید.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.81005s, 18q