تغییر قیمتی به بازار میوه رسید

۱۳۹۲/۰۸/۰۹ - ۱۰:۵۱ - کد خبر: 85739
سلامت نیوز : افزایش قیمت مواد خوراكی همچنان ادامه دارد. مطابق گزارش بانك مركزی قیمت كالاهای‌اساسی همچنان روندی صعودی دارد. در هفته‌های گذشته افزایش قیمت مرغ باعث مشكلاتی برای خانوارهای كم‌درآمد شده و در این میان افزایش قیمت به بازار میوه رسیده است. همچنین مطابق گزارش‌ها قیمت مرغ در یك سال گذشته 42درصد افزایش داشته است. این در حالی است كه با آغاز ماه محرم در روزهای آینده احتمال گرانی برخی از كالاهای‌اساسی از جمله مرغ و گوشت وجود دارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه تهران امروز ؛ به همین دلیل سخنگوی ستاد تنظیم بازار از برنامه ویژه تامین نیاز كالایی محرم و صفر خبر داد. در همین حال یك نماینده مجلس افزایش قیمت گوشت و مرغ را در دهه اول ماه محرم حتمی دانست. علی ایرانپور با انتقاد از وضعیت افزایش قیمت‌ها بخصوص در كالاهای خوراكی گفت: «متاسفانه درچند ماه گذشته عدم تخصیص ارز مورد نیاز جهت ترخیص به موقع كشتی‌های حاوی خوراك طیور باعث كمبود وافزایش ناگهانی قیمت نهاده‌ها شد، هر چند سایر هزینه‌های جانبی هم منجر به افزایش شدید و چند برابری قیمت گوشت و مرغ شده است.» در گزارشی كه بانك مركزی از متوسط قیمت خرده‌فروشی برخی از مواد خوراكی در تهران منتشر كرد، مشخص است كه علاوه بر افزایش قیمت مواد پروتئینی، نرخ میوه‌های تازه با افزایش 75.9 درصدی و سبزی‌های تازه با افزایش 88.1 درصدی در یك‌سال مواجه شد.

به گزارش مهر، در گزارش بانك مركزی كه متوسط قیمت خرده‌فروشی برخی از مواد خوراكی در تهران در هفته منتهی به سوم آبان ماه است، مشخص شد كه در گروه لبنیات بهای كره پاستوریزه اندكی افزایش داشت و قیمت سایر اقلام این گروه نسبت به هفته قبل بدون تغییر بود. بهای تخم‌مرغ نیز افزایش یافت و شانه‌ای 8هزار و صد تومان تا یازده هزار تومان فروش رفت. در گروه برنج، قیمت برنج داخله درجه یك ثابت بود و بهای برنج داخله درجه‌دو افزایش جزئی داشت. در گروه حبوب، قیمت لپه، نخود، لوبیا سفید و لوبیا قرمز افزایش یافت و بهای سایر اقلام این گروه بدون تغییر بود.

در هفته مورد بررسی، در میادین زیر نظر شهرداری سیب گلاب و هلو عرضه نمی‌شد و انجیر عرضه كمی داشت ولی سایر اقلام میوه و سبزی تازه كه تعدادی از آنها از نظر كیفی در سطح پایینی قرار داشتند، به نرخ مصوب سازمان میادین میوه و تره‌بار عرضه می‌شد. میوه فروشی‌های سطح شهر اقلام مرغوب میوه و سبزی تازه را عرضه می‌نمودند كه در گروه میوه‌های تازه قیمت پرتقال درجه یك، انار و هندوانه كاهش ولی بهای سایر اقلام این گروه به ویژه هلو افزایش داشت. در گروه سبزی‌های تازه قیمت كدو سبز، سیب‌زمینی و پیاز كاهش ولی بهای سایر اقلام این گروه افزایش یافت. در این هفته قیمت گوشت گوسفند و گوشت تازه گاو و گوساله افزایش ولی بهای گوشت مرغ اندكی كاهش داشت. در هفته مورد بررسی، قیمت قند، شكر، انواع روغن‌نباتی ثابت بود و بهای چای خارجی كاهش جزئی یافت.

گروه‌های مواد خوراكی

در هفته مورد گزارش، در گروه لبنیات بهای كره پاستوریزه معادل 0.8 درصد افزایش داشت و قیمت سایر اقلام این گروه نسبت به هفته قبل بدون تغییر بود. بهای تخم‌مرغ معادل 1.4 درصد افزایش یافت. در هفته مورد بررسی، در گروه برنج، قیمت برنج داخله درجه یك ثابت بود و بهای برنج داخله درجه‌دو معادل 0.6 درصد افزایش داشت. در گروه حبوب، قیمت لپه، نخود معادل 1.4 درصد، لوبیا سفید 0.1درصد و لوبیا قرمز 0. 6 درصد افزایش یافت و بهای سایر اقلام این گروه بدون تغییر بود. در هفته مورد گزارش، قیمت پرتقال درجه یك معادل 15.8 درصد، انار 0.5 درصد و هندوانه 1.6 درصد كاهش ولی بهای سایر اقلام این گروه بین 0.4 درصد تا 27.7درصد افزایش داشت.در گروه سبزی‌های تازه، قیمت كدو سبز معادل 0.1 درصد، سیب‌زمینی 0.3 درصد و پیاز 0.1 درصد كاهش ولی بهای سایر اقلام این گروه بین 0.3 درصد تا 5.7 درصد افزایش یافت.

گوشت قرمز و گوشت مرغ

در این هفته بهای گوشت گوسفند معادل 2.4 درصد و گوشت تازه گاو و گوساله 1.4 درصد افزایش ولی بهای گوشت مرغ 0.5 درصد كاهش داشت. در هفته مورد بررسی، قیمت قند، شكر و انواع روغن‌نباتی ثابت بود و بهای چای خارجی معادل 0.2 درصد كاهش یافت.

تغییرات قیمتی در یك‌سال

براساس این گزارش متوسط قیمت خرده فروشی گروه لبنیات در هفته منتهی به سوم آبان ماه سال‌جاری نسبت به هفته مشابه سال قبل 17.9 درصد، تخم‌مرغ 22.3 درصد، گروه برنج 53.2 درصد، حبوبات 70.2 درصد، میوه‌های تازه 75.9 درصد، سبزی‌های تازه 88.1 درصد، گوشت قرمز 37.5 درصد، گوشت مرغ 42.5 درصد، قند و شكر 22.3 درصد، چای 37.5 درصد و روغن‌نباتی 22.8 درصد افزایش داشته است.

برنامه ویژه تامین نیاز كالایی محرم و صفر آماده شد

در همین حال سخنگوی ستاد تنظیم بازار خبر داد برای ایام محرم و صفر در شورای كنترل و نظارت ۳۱ استان كشور برنامه‌ای برای پاسخ به تقاضای مازاد آماده شده است، اما این به‌معنای آن نیست كه كالاها با نرخ ترجیحی تحویل داده شود. علی‌اكبر پوركاوه در گفت‌وگو با فارس درخصوص برنامه‌های تنظیم بازار برای ایام محرم و صفر، گفت:«پس از اجرای قانون هدفمند كردن یارانه‌ها طی 3 سال گذشته هیچ اعتباری تحت عنوان نذورات یا كمك به هیات‌های مذهبی از سوی دولت مشخص نشده و این به‌معنای آن است كه هیچ ردیف بودجه‌ای در بودجه 92 برای این موضوع تخصیص داده نشده است.» به گفته پور‌كاوه، وزارت صنعت برای ایامی كه با افزایش تقاضا مواجه هستند در راستای تامین كالاهای مورد نیاز این ایام برنامه‌ریزی‌های مشخصی دارد. با توجه به اینكه نرخ ارز كالاهای‌اساسی یكنواخت شده است هر كالایی كه برای پاسخگویی به افزایش تقاضا عرضه می‌شود با نرخ مصوب و با قیمت تمام شده است.در حال حاضر روغن، شكر و مرغ برای پاسخگویی به تقاضای ایام ماه محرم و صفر آماده توزیع است و هیچ‌گونه كسری در این زمینه وجود ندارد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.62085s, 18q