مرگ سالانه ۲هزارو۷00تهرانی در اثر آلودگی هوا

۱۳۹۲/۰۸/۰۹ - ۱۱:۴۶ - کد خبر: 85752
سلامت نیوز : نماینده وزارت بهداشت در نخستین جلسه کمیته ملی کاهش آلودگی هوای تهران از مرگ سالانه دوهزارو۷۲۴تهرانی در اثر آلودگی هوا خبر داد. این جلسه به مدیریت «معصومه ابتکار» در سازمان محیط‌زیست کشور برگزار شد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه شرق ؛ در همین جلسه رییس سازمان حفاظت از محیط‌زیست کشور از بررسی ویژه موضوع آلودگی هوا و ریزگردها در جلسه شورایعالی محیط‌زیست کشور خبر داد. ابتکار با اعلام اینکه اراده جدی برای حل معضل آلودگی هوا در دولت وجود دارد، گفت؛ آلودگی هوا مشکل جدی برای پایتخت شده است که کارگروه آلودگی این شهر در سطح ملی، امروز تشکیل شد.

وی با اشاره به حضور خود در کارگروه آلودگی هوای استان‌های البرز، اراک، اصفهان و خوزستان گفت: تهران‌ در این موضوع پنجمین استانی محسوب می‌شود که در صدروز اول دولت تدبیر و امید کارگروه‌های آلودگی هوا در آن تشكیل شده است. رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست با بیان اینکه موضوع محیط‌زیست برای دکتر روحانی و دولت تدبیر و امید از اولویت زیادی برخوردار است و در منشور اعضای دولت عهد و پیمان محیط‌زیست پررنگ دیده شده است افزود؛ با اراده عالی ملی، برنامه کاهش آلودگی هوا برای تهران و هفت کلانشهر پیگیری می‌شود.

ابتکار با اعلام اینکه در ایران رده‌بندی جهانی از نظر آلودگی هوا در وضعیت خوبی قرار ندارد، گفت: شهر اهواز براساس طبقه‌بندی سازمان بهداشت جهانی رتبه آلوده‌ترین شهرها را کسب کرد. وی با اشاره به اضافه‌شدن معضلات جدید به آلودگی هوای تهران، اظهار کرد؛ ترکیبات آروماتیک، از بست به آلاینده‌های شهر تهران اضافه شده و وضعیت آلودگی هوا را بدتر کرده است. ابتکار ادامه داد؛ با یک پدیده در حال تغییر مواجه هستیم و نیازمند بازنگری و تجدید قوا در موضوع آلودگی هوا هستیم. رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست، با اشاره به اینکه موضوع ریزگردها در اکثر استان‌های یک کشور منشا بین‌المللی و برون‌شهری دارد تصریح کرد؛ در یک ماه اخیر حداقل در چند نوبت منشا ریزگردها از کانون‌های داخل استانی گزارش شده است.

در این جلسه همچنین هادی حیدرزاده، مدیرکل محیط‌زیست استان تهران با بیان اینکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بنا به محدودیت‌ها، آمار متفاوتی از نقش آلودگی هوا در حوزه سلامت ارایه می‌دهد، خواستار شفافیت اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت در این حوزه شد. با وجود همین انتقاد روز گذشته رییس مرکز سلامت، محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از وقوع سالانه دوهزارو۷۲۴مورد مرگ بر اثر آلودگی هوا در تهران خبر داد. آنگونه که ایلنا گزارش داده است، «کاظم ندافی»در همین کارگروه ملی کاهش آلودگی هوای تهران در سازمان محیط‌زیست با اعلام این خبر افزود: مرگ این تعداد بر اثر آلاینده ذرات معلق کمتر از 5/2میکرون و ازون است. وی اظهار کرد: همچنین دوهزارو۵۲۲مورد به علت بیماری قلبی و چهارهزارو۹۲۵مورد به علت بیماری‌های تنفسی بستری می‌شوند که این آمار بر اساس الگوی سازمان بهداشت جهانی است که ما تمام این اطلاعات را بومی‌سازی کرده‌ایم.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.65836s, 18q