چالش‌های تشخیص ژنتیکی بیماری‌ها در کشور

۱۳۹۲/۰۸/۰۹ - ۱۳:۰۸ - کد خبر: 85778

سلامت نیوز : رییس اداره ژنتیک وزارت بهداشت ضمن تشریح اقدامات انجام شده و همچنین پیگیری‌های در حال انجام برای پوشش بیمه‌ای تشخیص پیش از تولد بیماری‌های ژنتیکی، خطر افزایش بروز بیماری‌های ژنتیک به دنبال افزایش جمعیت را مورد اشاره قرار داد و بر لزوم اختصاص بخشی از بودجه‌های "بهداشت باروری" به برنامه "ژنتیک اجتماعی" به منظور کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ژنتیکی و ناهنجاری‌های مادرزادی تاکید کرد.

دکتر اشرف سماوات در گفت‌وگو با (ایسنا)، با اشاره به اقدامات انجام شده جهت پوشش بیمه‌ای تشخیص ژنتیک بیماری‌ها، گفت: تشخیص پیش از تولد بیماری در واقع بخشی از پیشگیری ژنتیک است و در این میان، مهم آن است که اساسا اگر تشخیص ژنتیک اتفاق نیفتد، نمی‌توان هیچ اقدام مهم و تاثیرگذاری برای بیماری‌های ژنتیک انجام داد.

وی در توضیح چالش‌های تشخیص ژنتیک بیماری‌ها در کشور به ایسنا، گفت: ابتدا آن که فناوری همه تشخیص‌های ژنتیک در کشور در دسترس نیست و البته بخشی از آن‌ها در دنیا هم وجود ندارد. چالش دیگر گران بودن آزمایش‌های تشخیص ژنتیک است. این امر به مباحث ارزی وابسته است و از زمانی که ارز دستخوش تغییر شده، آزمایش‌های تشخیص ژنتیک هم به مراتب گران‌تر شده‌اند.

سماوات در این باره افزود: در چنین شرایطی لازم است که "تشخیص ژنتیک" به معنای واقعی برای کشور مهیا شود. از طرف دیگر اداره ژنتیک وزارت بهداشت تاکید دارد که آزمایشات تشخیص ژنتیک به جا و تنها در صورت نیاز انجام شود؛ این امر از اهمیت زیادی برخوردار است. نباید به سادگی آزمایش تشخیص ژنتیک درخواست شود. به این منظور اقدامات اساسی را در وزارت بهداشت در قالب برنامه ژنتیک اجتماعی انجام داده‌ایم.

وی ضمن اشاره به پوشش بیمه‌ای هزینه‌های آزمایش ژنتیک تشخیص پیش از تولد بیماری فنیل کتونوری (P.K.U) در خانواده‌های دارای حداقل یک فرزند مبتلا که به داشتن فرزند بعدی تمایل دارند، گفت: بر اساس توافقات انجام شده و مصوبه اخیر شورای عالی بیمه، چنانچه وزارت بهداشت پوشش بیمه‌ای تشخیص ژنتیک بیماری‌ را درخواست کند، ابتدا باید فرایندهای اصلی آن خدمت مشخص شود.

سماوات در این باره افزود: همچنین باید مشخص باشد که این آزمایش با چه روش‌هایی انجام خواهد شد، این روش‌ها هر کدام چه میزان هزینه به دنبال دارند، آزمایش را چه کسی و در چه شرایطی درخواست می‌کند و در نهایت اینکه آیا این تشخیص مقرون به صرفه است یا خیر. این مصوبه عملا به نفع مردم، سازمان‌های بیمه‌گر و وزارت بهداشت است و موجب می‌شود که حداقل با برنامه‌ای سازمان یافته تشخیص ژنتیک بیماری‌های هدف و در اولویت کشور تحت پوشش قرار گیرد.

پیش بینی تولد سالانه 2500 نوزاد مبتلا به سندروم داون در کشور

پیگیری پوشش بیمه‌ای تشخیص ژنتیک پیش از تولد بیماری سندروم داون

رییس اداره ژنتیک وزارت بهداشت با اشاره به طی این روال برای پوشش بیمه‌ای تشخیص ژنتیک پیش از تولد بیماری فنیل کتونوری، افزود: همین رویه را برای دیگر بیماری‌های ژنتیک نیز در دستور کار داریم. "سندرم داون" یکی دیگر از بیماری‌هایی است که با سازمان‌های بیمه‌گر در حال همکاری هستیم تا پوشش بیمه‌ای تشخیص ژنتیک آن را به انجام برسانیم.

وی با اشاره به برخی مشکلات خانواده‌های مبتلایان به این بیماری، در توضیح آمار بروز سالانه سندرم داون در کشور، گفت: این امر بستگی به آن دارد که چند درصد زنان در سن بالای 35 سال، بچه‌دار می‌شوند که البته این درصد در ایران قابل ملاحظه است. بر این اساس در ایران پیش بینی می‌شود که سالانه حدود 2500 نوزاد مبتلا به سندروم داون به دنیا‌ آیند. بویژه در بحث بهداشت باروری وتوسعه جمعیت که در دستور کار کشور است، لازم است این روند مورد توجه مسئولین ارشد نظام سلامت قرار گیرد و این چنین خدمات پیشگیرانه در اختیار خانواده‌ها باشد.

دکتر سماوات به اجرای آزمایشی برنامه "ژنتیک اجتماعی" در کشور اشاره کرد و گفت: "سندرم داون" نیز از جمله مباحثی است که در قالب برنامه ژنتیک اجتماعی به اجرای آزمایشی گذاشته شده و لازم است اقدامات بیمه‌ای آن هم به سرانجام برسد تا با مشخص شدن نتیجه این آزمایش، مردم در تامین هزینه‌های تشخیص ژنتیک مشکل نداشته باشند.

خطر بروز بیماری‌های ژنتیکی به دنبال افزایش جمعیت و لزوم اختصاص بخشی از بودجه‌های بهداشت باروری به برنامه ژنتیک اجتماعی

وی در این باره افزود:

بیماری‌های مهم و در اولویت دیگر ژنتیک نیز در این برنامه، مسیر سازماندهی را به سرعت طی می‌کنند و امیدواریم حداقل بخشی از بودجه‌های مرتبط با بهداشت باروری به برنامه ژنتیک اجتماعی تعلق گیرد تا سرعت عملیات افزایش یابد.

رییس اداره ژنتیک وزارت بهداشت در این باره گفت: اهمیت توجه به این موضوع به ویژه از آن جهت بسیار زیاد است که با توسعه جمعیت، اجرای برنامه‌های بهداشت باروری که یکی از مهم‌ترین بخش‌های آن اجرای برنامه ژنتیک اجتماعی است، ضرورت حتمی می‌یابد؛ چراکه در صورت کم توجهی به این برنامه با افزایش جمعیت، خطر بروز بیماری‌های ژنتیک و ناهنجاری‌های مادرزادی افزایش خواهد یافت. این در حالیست که با قطعیت، این خطر با اجرای مراقبت‌های ذکر شده در برنامه‌های ژنتیک اجتماعی قابل کنترل است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.32723s, 18q