ناخن جویدن کودکان، با توجه والدین تشدید می‌شود

۱۳۹۲/۰۸/۱۱ - ۱۲:۵۴ - کد خبر: 85876
سلامت نیوز : جویدن ناخن، کندن پوست لب، دندان قروچه و کشیدن مو که در برخی کودکان دیده می‌شود در زمره اختلالات عادتی است که علت آنها به وجود استرس و اضطراب در فرد نسبت داده می‌شود.

مرتضی نظیفی در گفت‌وگو با فارس، با توضیح درباره علت وقوع این رفتارها، گفت: معمولاً علت وقوع این رفتارها به وجود استرس و اضطراب در فرد نسبت داده می‌شود اما گاهی توجه والدین می‌تواند آن را تقویت کند.

وی افزود: وقتی والدین به این نوع رفتارهای کودک توجه زیادی نشان می‌دهند موجب می‌شود تا او در برخی موقعیت‌ها از این رفتارها به عنوان دست‌آویزی برای جلب توجه والدینش استفاده کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه سمنان اظهارداشت: رفتار درمانی بهترین گزینه برای از بین بردن این اختلالات عادتی است.

وی با اشاره به جداسازی اختلالات عادتی نامناسب با منشاء رفتاری از اختلالات جسمی، گفت: حساسیت پوستی، خارش و کهیر جز و اختلالاتی است که منشاء جسمانی دارد و نباید با اختلالات عادتی اشتباه گرفته شود.

نظیفی افزود: دارو درمانی به ویژه مصرف آرامبخش‌ها به دلیل اینکه اثر موقتی دارند نمی‌توانند گزینه مناسبی برای درمان باشد اما رفتاردرمانی به دلیل ایجاد تغییرات اساسی در رفتار می‌تواند به کاهش یا حذف رفتار نامناسب منجر شوند.

این متخصص بهداشت روانی درباره تشخیص اختلالات عادتی، گفت: تکرار زیاد رفتاری که مشکل‌ساز شده و در عملکرد اجتماعی فرد اختلال ایجاد کرده موجب بروز اختلالات عادتی می‌شود در واقع جلب توجه و شکایت دیگران به ویژه والدین برای تشخیص این دسته اختلالات کافی است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.23377s, 18q